Eglutės konkurentai

Niekas nesiginčija, kad eglutė ar kitas spygliuotis – svarbiausias artėjančių žiemos švenčių simbolis. Bet vis dažniau namai puošiami kitais augalais. Žydinčios gėlės visada patraukia žvilgsnį ir gali tapti pagrindiniu šventinės puošybos akcentu. Nebijokime trumpiausiomis metų dienomis namuose pasimerkti ryškių žiedų. Juk kai kurie augalai kaip tik žydi trumpiausiomis metų dienomis.

 

Kalėdų rožės – heleborai

 

Ne veltui Vakarų Europos šalyse šios gėlės vadinamos Christmasrose, Winterrose. Ten įprasta žiemą namus puošti žydinčiais heleborais. Gėlininkai žino, kad šiltą rudenį nemažai jų pradeda sode kelti žiedus, nebijo šalnų. O švelnaus klimato šalyse heleborai žydi žiemą. Tik sodink į vazonėlius ir džiaukis!

Nusipirkti vazonuose žydinčių heleborų gruodžio mėnesį nesunku. Sudėtingiau yra juos išlaikyti kuo ilgiau. Tai lauko augalai, kurie geriausiai jaučiasi vėsioje aplinkoje. Jie puikiai atrodys prieangyje, verandoje, laiptinėje, o prie šilto kambario pratinkite pamažu.

Namuose heleborus pirmiausia reikia gausiai palaistyti. Jie nepakenčia sausos žemės, nors kieti lapai ir tvirti žiedynkočiai vysti neskuba.

Vėsiai laikomi heleborai žydės ilgiau, bet tinkamai prižiūrimi ir šiltame kambaryje tikrai turėtų išsilaikyti mėnesį. Žinoma, žydėjimo trukmė priklauso ir nuo augalo šviežumo, ir nuo žiedų skaičiaus.

Žiemą namų puošybai labiausiai tiks balti heleborai. Tik sendami kai kurių augalų žiedai keičia spalvą: tai rausvėja, tai žalsvėja.

Laistomi heleborai reguliariai, neleidžiant išdžiūti žemei, bet vandens padėkluose nepaliekama. Minkštu vandeniu gerai kasdien apipurkšti lapus, saugant žiedus. Tręšiami labai saikingai.

Heleborai – ilgaamžiai augalai. Blizgantys tamsiai žali lapai visžaliai, išsilaiko iki naujų pasirodymo. Peržydėjusius žiedus iškirpkite. Augalus iki pavasario geriausia laikyti 10–15 °C patalpoje.

Vėliau heleborus galima auginti tiek didesniuose vazonuose, tiek sode. Sode jiems tinka pusiau šešėlingos, nekarštos vietos, kur neperdžiūsta žemė. Galima pasodinti po senais medžiais, aukštais krūmais. Vėliau per sausras laistomi, prižiūrimi kaip unksminės daugiametės gėlės.

Vazonuose heleborai gerai augs, jei bus laikomi nekarštoje, saulės nekaitinamoje vietoje. Rudens šalnų jie nebijo, tik visai žiemai lauke nepaliekami. Žiemai arba įkasami į žemę, arba sunešami į vos kelių laipsnių šilumos patalpą, šiltnamį.

Pražydinti skirtus heleborus rudens pabaigoje pamažu perkelkite į vis šiltesnę vietą. Iš lauko – savaitei į nešildomą šiltnamį. Kitai savaitei – į nešildomą arba vėsią patalpą. Nuolat tikrinkite, ar žemė pakankamai drėgna. Galiausiai perneškite į vėsų kambarį. Jausdami šilumą pradės augti stiebai ir pasirodys pumpurai.

 

Svarbu

Rinkitės augalus, kurie turi daug dar neišsiskleidusių pumpurų. Neseniai pražydę išsilaikys gana ilgai.

Sveikų heleborų lapai tamsiai žali ir gan kieti. Šviesūs salotiniai gali būti tik labai jauni. Jei matote pageltusius lapus, augalai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis.

 

Rūta Beltienė

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. gruodžio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius