Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Ar žinote, kaip teisingai genėti vynuoges?

Vynuogėse yra apie 18–20 proc. cukraus (gliukozės ir fruktozės pavidalu), vitaminų, mineralinių medžiagų, kurios būtinos žmogaus organizmui. Uogose nemažai ir antioksidantų, kurie iš organizmo šalina sunkiuosius metalus, šlakus. Jos gydo mažakraujystę, širdies negalavimus, gerina virškinamojo trakto mikroflorą. Tad jei auginate šių puikių uogų ar planuojate auginti, straipsnyje rasite naudingų patarimų.

Kaip vynuoges genėti
?

*Pirmaisiais metais sodinukai patrumpinami du kartus. Vėlesniais metais iš lapų pažastų išaugę ūgliukai, kurie vynuogininkystėje vadinami posūniais, nugnybiami kelis kartus per vasarą. Svarbu: juos visai pašalinus, lapų pažastyse išsprogtų pumpurai ir kitais metais neturėtume derliaus, o leidus augti, jie naudotų lapuose sukauptas maisto medžiagas, o pažastiniai pumpurai nesukrautų žiedų, kitais metais nežydėtų ir neduotų derliaus.
*Po pasodinimo pirmą vasarą leidžiama augti vienam stiebui. Rugpjūčio pradžioje viršūnė nugnybiama. Vėliau stiebo viršūnė patrumpinama pakartotinai. Žemiau stiebelio atžalos visą laiką išlaužiamos.
*Rudenį, spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje, per vasarą išaugęs stiebelis nukerpamas, prie žemės paliekant tris pumpurus, ir pridengiamas vazonėliu. Ant vazonėlio ir aplink jį uždedama lapų ar daržo atliekų. Pavasarį, balandžio pradžioje, nudengiama ir leidžiama augti dviem stiebeliams. Jeigu stiebelių yra trys, vienas – silpnesnis – pašalinamas.
*Antraisiais metais stiebeliai pririšami prie ištemptų vielų. Posūniai trumpinami taip, kaip aprašyta anksčiau. Rugpjūčio pradžioje stiebelių viršūnės nugnybiamos. Jeigu viršutinis pumpuras išsprogsta, tai daroma pakartotinai.
*Rudenį, spalio pabaigoje, viršutinis stiebelis patrumpinamas, paliekant 10–12 pumpurų. Po to jis prilenkiamas prie žemės ir prismeigiamas smeigtuku arba ant viršaus uždedamas sunkesnis daiktas (pavyzdžiui, plyta). Žemiau esantis stiebelis nukerpamas, paliekant 4 pumpurus. Iš trijų kitais metais išaugs stiebeliai, o vienas – atsarginis.
*Lapkritį pradeda šalti. Kai jau gruodas, vynuoges pridenkite polietileno plėvele. Ant viršaus vėl uždėkite lapų, daržo atliekų arba eglišakių. Žemei pradėjus šalti augalus denkite – šaltis lyg ir konservuoja, neiššunta pumpurai. Ant plėvelės lapai ar kitokia medžiaga reikalingi, kad pavasarį, sniegui nutirpus, kaitri saulė neiššutintų pumpurų.
*Kitą pavasarį, balandžio pradžioje, vynuogės nudengiamos. Ilgasis stiebelis horizontaliai pririšamas prie žemiau esančios vielos. Iš patrumpinto stiebelio leidžiama augti trims stiebams, kurie rugpjūčio mėnesį patrumpinami. Iš horizontaliai pridengto stiebelio išaugę ūgliai pririšami vertikaliai. Ant vertikalių ūglių susidaro žiedynai.
*Ant tų veislių augalų, kurių uogų kekės būna didelės, paliekamas vienas žemiau esantis žiedynas, o kiti nugnybiami. Vynuogių, kurių kekės mažos, turi turėti du žiedynus. Virš lauke augančių vynuogių žiedynų paliekami 6 lapai, viršūnė nugnybiama. Virš šiltnamyje pasodintų vynuogių žiedynų turi augti 8 lapai, pašalinama viršūnė. Vėliau, išsprogus viršutiniam pumpurui, nugnybiama virš naujo ūgliuko, paliekant du naujus lapus, vėliau po vieną.
*Kai ant vynuogių krūmo daug uogų, mažesnis derlius būna kitais metais. Tad jį būtina normuoti. Vynuogystės mokslo tyrimų įstaigos rekomenduoja dviem derantiems ūgliams palikti vieną nederantį.
*Trečiaisiais auginimo metais du stiebeliai prilenkiami prie žemės į priešingas puses. Jie patrumpinami, paliekant po 10–12 pumpurų. Trečiasis stiebelis turi turėti 4 pumpurus (1 atsarginis). Jie prilenkiami ir pridengiami taip kaip antraisiais metais. Derėjęs stiebas nukerpamas prie žemės.

Ištirta, kad palikus visus vynuogių žiedynus, derlius padidėja apie 20 proc., bet uogos prinoksta vėliau. Ir uogos, ir kekės būna mažesnės, sukaupia mažiau cukrų. Taip pat blogiau medėja stiebai, krūmai tampa mažiau atsparūs šalčiui.

Tręšimas didina dirvos derlingumą

Vynuoges tręšti naudojamos organinės trąšos (perpuvęs mėšlas, kompostas). Jų kas dvejus metus reikia 5–7 kg/m2. Iš mineralinių trąšų geriausia tinka kompleksines, kuriose yra apie 20 proc. azoto, 15 proc. fosforo, 22–25 proc. kalio ir mikroelementų.
Organines ir mineralines trąšas geriausia išberti rudenį ir įterpti į dirvą, ją perkasant iki 18–20 cm gylio.
Kad greičiau noktų uogos ir geriau sumedėtų stiebai, vynuogės papildomai gali būti tręšiamos vandenyje ištirpintomis fosforo ir kalio trąšomis. Azotinės nenaudojamos, nes dėl jų (ir drėgmės pertekliaus) antroje vegetacijos pusėje sproginėja ir pūva uogos.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 23, šeštadienis.
  Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  Mėnulis teka 16:46, leidžiasi 02:39.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 20 d.
  Arvydas, Vanda, Vaida, Zenonas.
  Birželio sukilimo diena.
  Lapų diena. Galima sodinti, sėti, pikuoti lapines daržoves, sėti ar pjauti veją, laistyti, rinkti sraiges, vaistinius augalus (lapus, stiebus). Vejos žolė greitai auga, todėl ją dažnai pjaukite. Per sausras palaistykite. Nepalanku kirsti medžius, sėti, sodinti gūžines salotas, iškasti gėlių svogūnėlius.
  Jei bitės prieš vakarą anksti sulekia, tai reikia laukti lietaus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082