Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »

Frankfurtas prie Maino, Palmių sodas

  Spausdinti

Palmių sodas – oazė didmiesčio centre

 

Frankfurtas prie Maino – tai ne tik penktas pagal dydį miestas Vokietijoje, bet ir Europos centrinio banko būstinė bei Vokietijos finansų centras. Šie nugirsti faktai net niekada čia nesilankiusiam žmogui sukuria tikrai ne žalumoje paskendusios vietovės įvaizdį. Todėl atsidūręs Palmių sode, esančiame pačiame centre, nelauktai sutrinki. Malonus netikėtumas – maža oazė karštligiško tempo didmiesčio širdyje.

Palmių sodas lig šiol išsaugojo iškilmingos rezidencijos bruožus.

Akį traukia ryškūs serenčių ir rudbekijų deriniai.

Sodo „protėvis“ – iškilminga rezidencija

 

Palmių sodas (vok. Palmengarten) įkurtas 1868 metais. Jo ištakos – hercogo Adolpho von Nassau rezidencija su didžiule egzotinių augalų kolekcija. Paskelbus aukcioną, sodų architektas Heinrichas Siesmayeris pajuto gavęs dėmesio vertą šansą – galimybę įgyvendinti jau seniai ramybės nedavusią idėją įsteigti „Atogrąžų rūmus“, t. y. tinkamą pastatą atogrąžų augalams. 1868 metais čia jis įkūrė miesto sodą. Prie pobūvių rūmų prijungė Palmių namus (vok. Palmenhaus) – stiklo ir geležies konstrukciją, kur galima klaidžioti tarsi džiunglėse.
Palmių sodas yra 26 ha ploto. Tai didžiausia tokio tipo vieta Vokietijoje, priklausanti labiausiai lankomiems Europos sodams. 1979 metais buvo imtasi jos atnaujinimo darbų, kurie visiškai baigti 1990-aisiais.

 

Sodai sode

 

Įžengus į sodą, iš pradžių apakina augalų įvairovė ir gausa. Vėliau, kiek pasidairęs ir panagrinėjęs schemą, imi skirti jo sudedamąsias dalis. Palmių sodą sudaro rožių, akmenų, rododendrų ir daugiamečių augalų sodai, „Sausosios atogrąžos“, „Drėgnosios atogrąžos“, subantarktinis namas. Jis pelnytai gali didžiuotis didžiulėmis palmių, orchidėjų, bromelijų, kaktusų, sukulentų, vabzdžiaėdžių, azalijų, kamelijų kolekcijomis.
Su Palmių sodu sujungtas Frankfurto universiteto botanikos sodas. Jam priklausanti sukulentų kolekcija užima 1200 m2 . Ji yra didžiausia Vidurio Europoje.
Eksponatus galima apžiūrėti tiek atviroje vietoje, tiek po stogu. Stiklo pastatuose apgyvendinti atogrąžų, paatogrąžių, subarktiniai ir dykumų augalai. Palmių name įkurdinti tik svečiai iš paatogrąžių.

 

Lenkoraninė albicija

Įspūdingos kaktusų kolekcijos.

Vasariškos linksmybės

 

Palmių sodo traukos objektas – ne tik egzotika, bet ir vandens teikiamos linksmybės. Lankytojus vilioja valčių nuomos punktas, veikiantis nuo kovo iki spalio mėnesio, ir siūlantis pasiirstyti po tvenkinį, tyvuliuojantį pačiame sodo centre. Jį puošia dirbtinis krioklys. Kitos linksmybės – trumpa traukinio trasa „Palmių ekspresas“, mažytis golfo aikštynas, vaikų aikštelės, kavinės su terasomis.
Viliojančios pievutės nuo miesto triukšmo pavargusiems žmonėms atstoja kurorto teikiamą poilsį. Čia įprasta matyti šeimas ar draugų grupeles, susinešusias būtiniausius reikmenis, išsitiesusias ant gaivios minkštos žolės po kurio nors milžiniško medžio lapija.
Jei žvilgsnis nuo augalų gausos pavargsta, netrukus rasi pakaitalą – linksmus gyvūnus, plaukiojančius tvenkinyje ar besiilsinčius jo salelėse: antis, vėžliukus, įvairius vandens paukščius, žuvis. Be įprastų rūšių, gali grožėtis ir retesnėmis.

Palmių sodo tvenkinius puošia vandens augalai.

Kas nesidomi augalais, į Palmių sodą gali ateiti tiesiog pasigrožėti įspūdingu peizažu.

Atogrąžų rojus

 

„Atogrąžos“ susideda iš 7 didelių ir 6 mažesnių patalpų. Nameliai su pusdykumių, savanų ir spygliuočių miškų augalais sudaro „Sausųjų atogrąžų“ grupę. Mažas statinys – vieta, kur „nakvoja“ sukulentai. „Drėgnosioms atogrąžoms“ priklauso nameliai su žemumų, kalnų ir mangrovinių miškų augalais. Šio komplekso centre – įspūdinga bromelijų kolekcija.
Vienos srities atogrąžų augalai auga ne susodinti atsitiktinai vieni šalia kitų, o bendruomenėmis. Grupės panašios pagal išvaizdą ir komponavimą, tačiau jų rūšinė sandara gali labai skirtis.

 

Indrė Vozgirdaitė

Šiandien

  Spalio 22, pirmadienis.
  Saulė teka 08:02, leidžiasi 18:04.
  Mėnulis teka 17:52, leidžiasi 04:45.
  Mėnulis Avine 09.58, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Donatas, Mingedė, Viltaras, Aliodija.
  Vaisių diena. Skinkite rudeninius obuolius, uogas greitam vartojimui. Šaldykite vaisius, daržoves. Suskubkite laiku nuskinti žieminius obuolius, kad vaismedžiai iki žiemos spėtų sukaupti pakankamai maisto medžiagų atsargų ir neapšaltų. Po skynimo giliai supurenkite pomedžius. Nesodinkite tos pačios grupės vaismedžių į anksčiau augusių vietą. Blogiausiu atveju sėklavaisinius – į kaulavaisinių vietą, ir atvirkščiai. Geriausią ir šilčiausią kampelį skirkite žieminėms obelims, vėlyvosioms kriaušėms.Nepalankus metas tręšti, ravėti, pradėti džiovinti vaisius, žoleles.
  Rudenį nakties metai, o dienos sprindis.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082