Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2014 m. Nr. 3
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2014 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Magiškasis šermukšnis

Gausus šermukšnių derlius lietingą rudenį pranašauja, – teigia senolių išmintis. Tačiau mūsų protėviams šermukšnis buvo svarbus ne vien kaip patikimas orų bei derliaus pranašas ar vaistinis augalas. Baltai šermukšnį garbino ne tik dėl gydomosios galios, bet ir kaip dievybę, nukreipiančią nelaimes, piktąsias dvasias. Lietuvoje šermukšnis buvo laikomas antruoju medžiu, po šventojo medžio ąžuolo. Šermukšnis buvo siejamas su dangiškaisiais dievais, pasaulio kūrėjais, tikėta, kad jis apsaugąs nuo mitinių požemių bei vandenų dievybių, gaivalų. Šermukšninė lazda buvo laikoma patikima apsauga nuo velnio, o tokia lazda apsibrėžus ratą, tamsios pragaro jėgos visai prarasdavusios galią.

Šermukšnio pagalbos prašydavo žvejai, kuriems nesisekdavo: prieš leisdamiesi į vandenis, turėdavę į tinklą įpinti šermukšnio šakelių ir tokį tinklą per trobos slenkstį pertraukti. Šis medis – daugelio sakmių bei padavimų veikėjas, jam priskiriama ne viena magiška savybė. Ir ne tik mūsų krašte – šermukšnis nuo senų laikų vertinamas daugelyje tautų. Jis buvo naudojamas ne tik baltų, bet ir skandinavų, slavų, įvairių Azijos tautų apeigose. Buvo manoma, kad šermukšnis apsaugo nuo svetimų kerų, taip pat nuo „blogos akies“.

Rusijoje, kaimuose iki šių dienų gyvas paprotys rudenį iš šermukšnių daryti karolius. Nors šiandien jie gaminami labiau kaip papuošalas, anksčiau, pirminė jų paskirtis buvusi – stiprus talismanas. Tokie karoliai buvo nešiojami ištisus metus, iki pasirodant naujam šermukšnių derliui. Pasigaminus naujus karolius, senieji būdavo sudeginami arba užkasami.

Slavai tikėjo, kad šermukšnis ypač gerai apsaugo moteris. Šermukšnio vaisiai buvo tradicinė, sudėtinė meilės gėrimo, apžavų dalis, jie naudoti nevaisingumui, įvairiems moteriškiems negalavimams gydyti. Kai kuriose tautose šermukšnio uogas arba šakeles dėdavo į jaunavedžių patalus. Šermukšnis taip pat padėdavo įveikti meilę be atsako ir kontroliuoti savo jausmus.

Daugelio tautų žyniai bei pranašai apsigyvendavę ir apeigas atlikdavę šermukšnių giraitėse, kurias kirsti buvę griežtai draudžiama. Didesnes šermukšnio šakas buvo galima iškirsti tik lazdoms pagaminti – šventiems ritualams arba keliauninkams, besileidžiantiems į tolimą kelią. Mažomis šakelėmis, su žiedais arba vaisiais puošdavo būstą, atlikdavo apeiginius veiksmus. Šermukšniai buvo dažnai sodinami apie šventyklas, laikyta, kad tai dievų mylimas augalas, padedantis bendrauti su aukštesnėmis jėgomis.

Manyta, jei turėsi prie savęs uogų ar žievės, jie padės atgauti jėgas, palengvins gijimą ir atneš sėkmę. Škotų kalniečiai įsisiūdavo tokius amuletus į drabužius eidami į mūšį, o jų moterys nešiojo uogų karolius, suvertus ant raudono siūlo. Šermukšnis simbolizavo grožį, privatumą, taiką ir prieglobstį.
 
Alvilė Rimaitė
    Daugiau straipsnių
Komentarai
Egle 2011-09-14, 09:00
Nuostabus medzio groziis ,ypac rudeni ir lapai grazus, tarsi karpiniai. Jis labiausia patinka akims ir sielai.
Ričardas 2011-03-12, 22:54
Visas grožis - šermukšnio mediena. Tai ryškius raštus, gražios raudonos su juoda spalvos, turinti mediena, dažniausiai dideli šermukšniai būna tuščiaviduriai, todėl mums staliams tai sunkiai įkandama mediena. Brangi... Tačiau šermukšninė žvagidė ar skulptūrėlė pradžiugins kiekvieną. ;)
rolka56 2010-10-28, 11:07
gal kas turi informacijos apie jo mediena?
Vida 2010-10-21, 16:27
(hi)Man sie metai labai blogi, todel rudeni pasodinau prie namo sermuksni, gal tikrai viskas pakrips i gera puse, labai tikiu...
Danutė 2010-10-18, 15:20
o pas mane auga japoniškas šermukšnis, uogų būna labai mažai,pavienėse kekėse po kelias uogas,bet užtat kokie gražūs lapai(laimingas)....
Rita 2010-10-08, 14:15
man irgi labai patinka šis medis, tikrai kažkoks labai teigiamas :)
Nijolė 2010-10-07, 08:53
O man magiškas atrodo šermukšnio grožis - ypač kai uogomis gausiai apkibęs puikuojas...
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 26, sekmadienis.
  Saulė teka 07:10, leidžiasi 16:55.
  Mėnulis teka 09:45, leidžiasi 18:33.
  Mėnulis Šaulyje 07.39, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 24 d.
  Liaudginas, Mingintė, Vita, Evaristas
  Įvedamas žiemos laikas
  Vaisių diena. Galima šildomame šiltnamyje sėti, sodinti, pikuoti daržoves, vedančias vaisius virš žemės, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus (vaisius). Netinkama diena ravėti. Skinkite erškėtrožių, šermukšnių, putinų vaisius. Sode surinkite krituolius, sugrėbkite lapus – tai ligų ir kenkėjų buveinės. Jei vaismedžiai ir vaiskrūmiai vasarą sirgo, juos puolė kenkėjai, nupurkškite cheminiais preparatais – kitąmet bus sveikesni. Nubalinkite kamienus.
  Apšalas rudenį ant medžių žada derlingus metus.

Apklausa

Ar mulčiuojate sodo augalus artėjant žiemai?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435