Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Augalų katalogas
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
Nr. 2
Sodybos idėjos – Patogus sodas
Plačiau »
2014 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Kad rabarbarų sulauktumėme anksčiau

Rudenį, stalams lūžtant nuo šviežių sodo ir daržo gėrybių, retai prisimename ankstyvą pavasario metą, kuomet turime tenkintis konservuotomis ar prekybos centruose pirktomis daržovėmis ir taip ilgimės šviežių, savo užaugintų. Tačiau būtent dabar galime pasirūpinti, kad vienas pirmųjų daržovių – rabarbarus valgytumėme net 3-4 savaitėmis anksčiau nei įprasta. Tai padaryti labai paprasta – tereikia rudenį rabarbarų kerą apdengti aukštu indu, jį užtamsinti, o dirvą aplinkui pamulčiuoti kompostu arba lapais. Tokiu būdu auginamų rabarbarų lapkočiai išaugs šviesūs, ilgesni, saldesnio ir švelnesnio skonio. Taip rabarbarus dažniausiai augina anglai, labai juos mėgstantys ir vertinantys.

Į Europą iš Rytų šalių patekę rabarbarai, soduose auginami nuo XVIII šimtmečio, ne tik kaip valgomi, bet ir kaip vaistiniai bei dekoratyviniai augalai. Pradedantiesiems augintojams būtina atminti,  kad rabarbaras – stambus augalas, į aukštį galintis išaugti net 3 metrus, todėl jam reikia skirti ne mažesnį nei 1 kv. m plotą.  Auginti geriausia silpnai rūgščioje ir humusu turtingoje dirvoje, atviroje, saulėtoje arba pusiau šešėlingoje vietoje. Rabarbaro šaknys nepakenčia užsistovėjusio vandens, tačiau karštomis dienomis jį reikia palaistyti.

Rabarbarai dauginami sėklomis (gegužę sėjamos tiesiai į dirvą) ir šaknimis (rudenį). Geriau dauginti šaknimis, atskiriamomis nuo geriausių, derlingiausių augalų. Dauginant sėklomis gali išaugti daug veislei nebūdingų augalų, be to, teks ilgiau laukti valgomų lapkočių. Žydi rabarbarai liepą, tačiau, kad stiebai augtų švelnaus skonio ir sultingi, žiedynkočius reikia šalinti.
 

Rudenį galime pasirūpinti, kad rabarbarų derliaus sulauktumėme 3-4 savaitėmis anksčiau: tereikia apdengti rabarbarų kerą aukštu indu, o dirvą aplinkui pamulčiuoti.

Vitaminų rabarbaruose ne itin gausu, bet juose randama daug vertingų mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, geležies, fosforo. Lapkočiuose gausu organinių rūgščių: anksti pavasarį – citrinų ir obuolių, vėliau pradeda kauptis oksalo rūgštis, kurios didesni kiekiai žalingi žmogaus organizmui. Todėl geriausia rabarbarus skanauti iki Joninių, kol jie dar jauni. Oksalo rūgšties kiekiai rabarbaruose priklauso ir nuo rūšies – kultūrinėse rūšyse jos paprastai mažiau. Iš jaunų rabarbarų galima pasiruošti gardžių pavasarinių desertų: šaltų sriubų, pudingų bei pyragų. Stiebais galite įdaryti blynelius ar pyragėlius, lapus – panaudoti vietoj kopūstlapių, gaminant balandėlius.

Plačiai išsikerojęs, įspūdingų lapų rabarbarų krūmas atrodo efektyviai ir gali tapti tikra daržo puošmena. Ir ne tik – kai kurios rabarbarų rūšys puikiai atrodo ir gėlynuose.
 
A. Rimaitė
    Daugiau straipsnių
Komentarai
jolanta 2010-10-21, 19:56
man rabarbaras,tai skanesnis uz saldaini.virta uogiene su braskemis labai skanu(super)(ok)
Paulina 2010-10-16, 15:47
O aš rabarbarų neauginu. ir net nežinau kodėl.(paraudes)
Vida 2010-10-14, 16:46
kazin, o pas mus galima rasti pirkti tokiu graziu keramikiniu puodu, kaip nuotraukoje? Gal kas kur matet, ka panasaus?
Kristina 2010-10-13, 12:51
Man rabarbarai - vaikystės skanėstas: nusilupdavom, padažydavom į cukrų ir skanaudavom (super)
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 10, ketvirtadienis.
  Saulė teka 04:56, leidžiasi 21:52.
  Mėnulis teka 19:34, leidžiasi 03:02.
  Mėnulis Šaulyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 5 d.
  Amalija, Eirimė, Gilvainas
  Septyni miegantys broliai
  Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti daržoves, vedančias vaisius virš žemės, vijoklinius augalus, sėti javus, pjauti viską, kas greitai auga, naikinti kenkėjus, gyvenančius žemės paviršiuje, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus (vaisius). Labai geras metas skiepyti vaismedžius akiavimo būdu. Netinkama diena sėti ir pikuoti salotas, ravėti. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Nuėmę ankstyvą derlių nelaikykite lysvių tuščių. Supurenkite žemę, pabarstykite greitai tirpstančių kompleksinių trąšų ir pasėkite krapų, špinatų.
  Jei lyja per Septynis miegančius brolius (liepos 10 d.), tai lis septynias savaites.

Apklausa

Ar auginate daržoves maišuose?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435