Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - ... 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - ... 19 - Kitas »
Polis:

Auginama kambarinė gėlė kalatėja leidžia nemažai atžalų. Keletą jų pabandžiau įšaknydinti, ir labai sėkmingai. Tačiau naujieji augalai beveik neauga aukštyn, tačiau vis leidžia naujus ūglius. Dvejų metų gėlytės turi 10 ir 11 stiebelių.
Kaip turėtų būti auginamos ir, svarbiausia, kaip formuoti jaunas kalatėjas?

Sodo spalvų atsakymas:

Kalatėjos ir jai artimos gentys Ctenanthe, Stromanthe, Maranta – populiarūs kambariniai augalai. Dauguma jų turi trumpus šakniastiebius, išaugina atžalas ir kerelis nuolat didėja. Kai kurie augalai turi mažai šakotus stiebus, kiti – lapus išaugina tiesiog iš po žeme esančio šakniastiebio. Formuoti šių augalų nereikia. Persodinant kasmet ar kas du metus didesni kereliai dalijami. Patys seniausi, dekoratyvumą prarandantys stiebai ir lapai iškerpami. Aukštyn visos kalatėjos auga tik iki rūšiai ar veislei būdingo aukščio (dažniausiai tai būna lapkočio ir lapo lakšto aukštis). Stiebus turintys augalai auga aukštesni. Dažniausiai kalatėjos butuose nukenčia dėl sauso oro ir netinkamo apšvietimo. Joms reikalinga didelė oro drėgmė, šiluma ir daug išsklaidytos šviesos.

Rima:

Vėjas sulaužė rožės pergolę, ir dabar rožė guli ant žemės. Ar būtina rožę pakelti? Ar nieko per žiemą neatsitiks, jei gulės ant žemės?

Sodo spalvų atsakymas:

Laipiojanti rožė žiemai turėtų būti nuimta nuo pergolės, paklota ant žemės ir uždengta. Paliktos ant pergolės ar kitų atramų laipiojančios rožės dažnai apšąla.

 

Jūratė:

Gyvenu prie pušyno. Ar galėčiau spyglius ir šakeles panaudoti mulčiui šilauogėms? Ar šilauoges galima laistyti actu parūgštintu vandeniu, taip pat elektrolitu (taip girdėjau laidoje, berods Sadovodstvo)?

Sodo spalvų atsakymas:

Pušų šakelės ir spygliai – puikus mulčias šilauogėms. Šilauoges galima laistyti ir actu, ir kita rūgštimi parūgštintu vandeniu, tik svarbu nepersistengti ir neužpilti per stiprios rūgšties. Daug patikimiau naudoti specialius dirvos rūgštintojus ir šilauogėms skirtas trąšas.

 

Agnė:

Auginau lipikinę kobėją. Nors sakoma, kad ji duoda vaisius labai retai, tačiau ji man davė nemažai vaisių. Labai noriu užsiauginti ją kitąmet tik nežinau, kaip dabar elgtis. Ką daryti su vaisiais, kaip ir kada sodinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Vaisius laikykite kambaryje, kol apdžius. Vėliau išimkite sėklas, įvertinkite jų sunokimą, patikrinkite daigumą. Sėti kobėjas reikia anksti, žiemos pabaigoje.

 

Asta:

Pernai rudenį pasodinau vienmečius obelų sodinukus. Žiemą nušalo viršūnės. Jas nukirpau. Kaip suformuoti naujas viršūnes?

Sodo spalvų atsakymas:

Naujos viršūnės formuojamos iš stipriausios viršutinės šakos. Tokia šaka atlenkiama vertikaliai (jei reikia, pririšama prie kuolo) ir per sezoną suformuojamos naujos viršūnės.

 

Ilona:

Ar žiemai reikia apkarpyti rožes ir jas uždengti?
Kokiais chemikalais purkšti medžius ir kokį mėnesį tinkmiausias laikas?

Sodo spalvų atsakymas:

Nekarpomos ir nedengiamos tik parko rožės – įvairios erškėčių veislės. kitos rožės karpomos ir dengiamos priklausomai nuo jų grupės. Floribundinės ir šiuolaikinės krūminės rožės karpomos mažiau, arbatinės hibridinės – daugiau. Laipiojančių rožių vienmečius ūglius reikia išsaugoti, dengti nenukirptus, nes ant jų kitais metais kraunami žiedai. Rožės žiemai dengiamos prasidėjus šalčiams.

Tai priklauso kokius medžius ir nuo kokių ligų ar kenkėjų Jūs ruošiatės purkšti. Sodo vaismedžiai profilaktiškai purškiami pavasarį prieš pumpurų brinkimą. Vėliau – pasirodžius kokioms nors ligoms ar kenkėjams.

 

Adelė:

Ar galiu iš vienos vietos į kitą persodinti jaunus šaltalankius?

Sodo spalvų atsakymas:

Persodinti galima tik jaunus, bet jau turinčius pakankamai tvirtas šaknis, šaltalankius. Tai daryti galima rudenį arba anksti pavasarį.

 

Roma:

Nuo ko priklauso burokėlių spalva? Šiemet dauguma mano burokėlių buvo su balkšvais ratilais viduje.

Sodo spalvų atsakymas:

Labiausiai burokėlių spalva priklauso nuo veislės. Yra burokėlių su šviesiomis juostomis, yra gelsvų.

Vaida:

Rugpjūčio mėnesio gale gavau dovanų rožę vazonėlyje. Ji vadinasi METEOR KING TERRAZZA. Ant lapelio parašyta, kad ją galima auginti tiek lauke, tiek kambaryje. Tad ji apie mėnesį žydėjo mano kambaryje, šviesioje vietoje, bet ne ant tiesioginių saulės spindulių. O dabar pradėjo mesti lapelius ir džiūti šakelės. Žemės neperdžiovinu, bet ir neperlaistau. Ką daryti, kad ji man nenumirtų iki pavasario, nes planuoju ją pasisodinti savo alpinariume.

Sodo spalvų atsakymas:

Vazoninėms rožėms žiemą taip pat reikalingas ramybės periodas. Sausame ir šiltame kambaryje joms trūksta šviesos, todėl pradeda kristi lapai. Geriausia žiemą vazonines rožytes laikyti vėsioje šviesioje vietoje, saikingai laistyti. Tiks maždaug 5–12 laipsnių šilumos patalpa. Trumpą laiką rožytę galima palaikyti tamsiau, vėsiame rūsyje. Žiemos pabaigoje perkėlus į kambarį rožytė pradės augti. Ją reiks persodinti į didesnį vazoną.

Janina:

Mūsų levandų (ir senų, ir jaunų) krūmai iš vidaus pajuodavę, kaip joms padėti?

Sodo spalvų atsakymas:

Pajuosta daug drėgmės gavę, pūvantys levandų lapeliai. Pasirūpinkite, kad levandos kiek galima greičiau išdžiūtų po lietaus ar ryto rasos. Padeda aplink krūmelius papiltas smėlio sluoksnelis, saikingai nugenėti, išretinti krūmeliai. Ir levandų neturi užgožti kiti, didesni augalai.

Gendruda:

Jau keturi metai kaip auginu raudonlapį pūkenį. Auga iš pietų pusės, krūmas vešlus, aukštas, bet niekada nepasipuošia savo pūkais. Įdomu kodėl? Ko jam trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:

Pūkenių žydėjimas gali vėluoti, jei augalai buvo išauginti iš sėklų, o ne dauginti auginiais, jei dirvoje trūksta kalcio ir fosforo.

Svetlana :

Pavasarį avių mėšlą sudėjau į krūvą ir uždengiau, kad perpūtų. Dabar rudenį noriu iškratyti darže. Prašau parašyti, gal nevisom daržovėm tinka avių mėšlas? O gal dar anksti iškratyti darže, gal ilgiau pūdyti?
Kitas klausimas – šiltnamyje pomidorus puolė amaras, laiku jais atsikračiau purkšdama ūkiško muilo ir pelenų šarmų. Dabar šiltnamį dezinfekavau. Prieš perkasant galima avių mėšlo iškratyti?

Sodo spalvų atsakymas:

Perpuvęs mėšlas tinka daugumai daržovių. Tik, kaip ir bet kokių trąšų, mėšlo negalima naudoti per daug. Mėšlu netinka tręšti ridikėlių, jiems tinka mėšlu tręšti priešsėliai.
Jei šiltnamyje auginsite salotas, agurkus ir pomidorus, jiems patręšti į dirvą įterpkite perpuvusio mėšlo. Tik tada mažiau naudokite mineralinių trąšų.

Danguolė:

Jau keletą metų mūsų sodyboje gražiai auga trešnės medis, bet užmezga tik keletą vaisių ir šakelių viršūnėlėse lapai susisuka, o ten, žinoma, įsikuria kenkėjai – amarai. Ką galėtumėte patarti, ką mums daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Dauguma trešnių yra kryžmadulkės, joms reikia kito medžio – žiedų apdulkintojo. Vieniša trešnė gali neduoti gero derliaus. Amarai neretai įsikuria jaunuose slyvų, trešnių, serbentų lapuose. Tai šie kenkėjai priverčia lapus susisukti. Amarus naikinkite purškiant insekticidais arba kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu. Yra ir daug paprastų augalinių nuovirų amarams naikinti.

Jonas:

Norėčiau sužinoti dėl kokių priežasčių obuoliams po žievele yra daug rusvų mažų dėmelių (panašių į sumušimus), nors iš pažiūros (nenulupus) obuolys atrodo gerai ir tų dėmelių nematyti. Šios dėmelės labai greit išsiplečia, kai obuoliai nuskinami ir sunešami į patalpą. Ypač daug tokių obuolių turi Auksis (obelis apie 15 metų). Tą pačią problemą turi ir Delikatesas, kuris dera tik trečius metus. Obelys purkštos skoru tik pavasarį po žydėjimo. Jei tai liga, kokios galimybės pagydyti. Ar tai pasikartos ir kitąmet?

Sodo spalvų atsakymas:

Obuolių poodinė dėmėtligė yra fiziologinis sutrikimas. Jį skatina gausus vaismedžių tręšimas, kalcio trūkumas, drėgmės perteklius dirvoje antroje vasaros pusėje. Skinkite tik gerai subrendusius obuolius, laikykite juos vėsioje sausoje saugykloje.

Jurgis:

Derėjusį erškėtį persodinau į kitą vietą. Jis gausiai žydi, užmezga vaisius, tačiau jie greitai nugeibsta – kelinti metai nė vieno vaisiaus. Kas galėjo atsitikti?

Sodo spalvų atsakymas:

Reiktų stebėti ir žiūrėti, kuriuo metu „nugeibsta“ vaisiai. Ar juos pažeidžia kokie kenkėjai, ar jie neišsivysto dėl netinkamų auginimo sąlygų. Erškėčiai gerai žydi ir dera tik atviroje, saulėtoje vietoje, tinkamo derlingumo dirvoje.

Janina:

Ar skiriasi kiaulpienė nuo paprastos pienės? Daug kur rašoma apie kiaulpienių - pienių šaknų gydomąsias savybes, bet net tame pačiame straipsnyje rašo tai pienė, tai kiaulpienė. Ar jos kuo skiriasi ar tai tas pats augalas tik turi du pavadinimus?

Sodo spalvų atsakymas:

Pienės – tai didelė astrinių šeimos augalų gentis. O kiaulpienės – tai tos visur paplitusios geltonai žydinčios, giliai dantytų lapų skroteles sudarančios ir storą liemeninę šaknį turinčios daugiametės žolės. Liaudiškai arba sutrumpintai dažnai kiaulpienės vadinamos pienėmis. Jei norite gilintis į augalų sistematikos subtilybes, sužinosite, kad ir kiaulpienių yra ne viena rūšis, tik plačiai paplitusi viena – paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale).

Ilona:

Kaip atskirti ar šilauogių, ar sausmedžių krūmelis?

Sodo spalvų atsakymas:

Šiuos augalus atskirti labai lengva. Sausmedžių lapai plonesni, ant šakelių išsidėstę poromis vienas prieš kitą. Šilauogių lapai išsidėstę pražangiai, storesni, rudenį gražiai keičia spalvą į raudoną, raudoną su violetiniu atspalviu, oranžinę.
Kitus požymius pamatysite nuo pavasario. Sausmedžiai žydi balandį, smulkiais gelsvais žiedeliais, dar skleidžiantis lapams. Šilauogės žydi mėnesiu vėliau, panašiais į bruknių žiedeliais. Sausmedžių uogos dažniausiai netaisyklingo lašo ar pailgos formos, noksta birželį. Šilauogės – apvalios, panašios formos kaip mėlynės, bet žymiai stambesnės, noksta nuo liepos pradžios iki rugsėjo pabaigos (nelygu veislė).

Milda:

Turiu kieme didelę palmę Washingtonia. Ar galima kažkaip ja dauginti?

Sodo spalvų atsakymas:

Palmės dauginamos sėklomis arba atskiriant kai kurių rūšių atžalas. Washingtonia yra didelė palmė, namuose niekada nežydinti. Dauginti ją galima tik nusipirkus šios palmės sėklų.

Irena:

Užsiauginau mėlynai žydinčią dumplainę. Užaugo krūmas apie pusantro metro, gausiai žydi mėlynais žiedais ir uogos mėlynos. Noriu paklaust ar vaisiai valgomi?

Sodo spalvų atsakymas:

Valgomųjų dumplūnių žiedeliai būna geltoni arba gelsvi. Kai kurių veislių vaisiai gali turėti tamsiai violetinį atspalvį arba dėmę saulėtoje pusėje.
Mėlynais žiedeliais žydi ir vaisius slepia violetinio atspalvio taurėlapiuose kitas panašus augalas – nikandra.
Kadangi tiksliai nežinome Jūsų auginamo augalo rūšies ar veislės, siūlome imtis atsargumo ir nevalgyti jų vaisių.

Renata:

Noriu į lauko vazoną sodinti viržių ir chrizantemų. Kokias žemes naudoti?
Kada dauginti mandevilas?

Sodo spalvų atsakymas:

Lauko vazone viržių ir chrizantemų derinys išgyvens iki stipresnių šalčių. Todėl ypatingai stengtis ir ieškoti specialių žemių neverta. Galite naudoti įvairius durpinius substratus, kurių rasite visose sodo parduotuvėse.
Sėklomis dauginamos tik mandevilų rūšys. Veislės dauginamos auginiais. Stiebo auginiai pjaunami anksti pavasarį. 7 – 10 cm ilgio auginiai susmeigiami į drėgną smėlį ir uždengiami. Įsišakniję persodinami po vieną. Ūgtelėjus pagrindiniam stiebui verta nugnybti viršūnėlę, kad priversti augalą šakotis.

« Ankstesnis - 1 - ... 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - ... 19 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Kovo 19, antradienis.
  Saulė teka 06:24, leidžiasi 18:31.
  Mėnulis teka 16:07, leidžiasi 06:12.
  Mėnulis Mergelėje 03:41, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 14 d.
  Juozapas, Juozapatas, Juozas, Prutenis, Vilys, Vilė.
  Šv. Juozapas. Pempės diena. Kliento diena.
  Šaknų diena. Jei jau išėjęs pašalas, sodinkite vaismedžius, vaiskrūmius, dekoratyvinius augalus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, dauginkite krūmus atlankomis, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Skiepykite. Daiginkite bulves. Vėdinkite patalpas. Tvarkykite sodą, patvorius, valykite patalpas. Nepatartina sėti ir sodinti salotų, genėti gyvatvorių, tręšti.
  Jei šią dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082