Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - ... 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - ... 19 - Kitas »
Jūratė:

Pavasarį pasodinome 2 trešnes, bet tik dabar sureagavau, kad per mažai įsodinome, nes iki skiepo vietos matosi dar kokie 7 cm. Ar persodinti iš naujo? Ar viskas bus gerai?
Prieš 6 metus sodinome 2 obelis, viena iš jų gyva, bet neveši, lapeliai pasisukę, maži. Pavasarį persodinome į kitą vietą, bet situacija nesikeičia. Kas jai? O kita obelis puikiai klestėjo, žydėjo, bet po purškimo dalis šakų nudžiūvo. Ar tai dėl purškimo ar kitos bėdos galimos? Pernai ji žydėjo, užmezgė vaisius, bet visi dar miniatiūriniai iškrito.

Sodo spalvų atsakymas:

Trešnes dabar geriau mulčiuokite sluoksniu komposto, neutralių durpių ar lapuočių pjuvenų. Vos prigijusį medelį vėl persodinti rizikinga.
Obelų augimo sutrikimų gali būti labai įvairių – šaknų pažeidimai, netinkamas dirvožemis, žievės ligos ir daug kitų. Pavasarį palaistykite medelį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtų trąšų tirpalu.
Kitos obels šakos nudžiūti galėjo ir dėl purškimo (mes nežinome, kada ir kuo ją purškėte), ir dėl kitų priežasčių. Vaisių užuomazgos dažniausiai nukrenta tada, kai medis nesugeba jų išmaitinti – per sausa, trūksta maisto medžiagų, netinkamos auginimo sąlygos.

Jurgita:

Sklype turime jau suaugusį buksmedį (apie metro aukščio), norėčiau persodinti į kitą vietą. Ar galima jį persodinti ir ar nepakenks augalui?

Sodo spalvų atsakymas:

Bet koks persodinimas kenkia augalui. Tokį didelį augalą persodinti sunku ir rizikinga. Stenkitės buksmedį iškasti pavasarį, su kuo didesniu žemės gniužulu ir perkelti į naują vietą taip, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės. Persodintą buksmedį gausiai laistykite.

Ilona:

Kada sodinti lelijų ir tulpių gumbus?

Sodo spalvų atsakymas:

Tulpių svogūnus sodinti geriausia rugsėjo antroje pusėje – spalio pradžioje, kai dirvos temperatūra siekia 8-10 ºC. Lelijas sodinti galima anksčiau, nes ilgiau laikant gali sudžiūti jų šaknys, apvysti svogūnai.

Danutė:

Kada rudenį reikia pasėti špinatus?

Sodo spalvų atsakymas:

Rudens derliui špinatai sėjami liepos pabaigoje rugpjūčio mėnesį, o šiltnamiuose – ir rugsėjį.

Saulė:

Turime rudeninę obelį (veislės nežinau). Dideli, tamsiai raudoni, skanūs obuoliai. Tačiau dabar visi obuoliai pūva tiesiog ant obels. Užauga dideli gražūs, tačiau jau įpuvę ar net visai supuvę. Ar dar galima išgelbėti obelį? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Reiktų atkreipti dėmesį, ar pūti pradeda sveiki obuoliai, ar pažeisti vaisėdžio lervų. Nuo puvinio gelbėtis padėtų sugedusių vaisių ir lapų pašalinimas iš sodo (sugrėbtus juos reiktų giliai užkasti), purškimas fungicidais 2-3 kartus per metus (iki pumpurų sprogimo, prieš žydėjimą ir po žydėjimo). Mažiau ligų pažeidžiami medžiai tinkamai išretintomis lajomis.

Pranas:

Sode auginu spanguoles. Jis netoli miško ir mano spanguolėse įsiveisė kiškiakopūstis. Kuo toliau, tuo daugiau. Žydi geltonai, dauginasi šaknimis ir sėklomis – augina ankšteles. Ravime juos, bet jau tarp spanguolių negalime išrauti šaknelių. Ar galimi kiti naikinimo būdai purškiant?

Sodo spalvų atsakymas:

Jokių herbicidų spanguolėms nėra. Todėl lieka vienintelis būdas – ravėti. Nuravėtą plotelį mulčiuokite rūgščiomis durpėmis arba spygliuočių pjuvenomis – mažiau dygs piktžolės.

Liuda :

Noriu sužinoti, kurios dienos geriausios sodinti braškių daigus?

Sodo spalvų atsakymas:

Braškių daigai soduose sodinami iki spalio. Vėliau pasodinti turėtų būti mulčiuojami žiemai durpių ar pjuvenų sluoksneliu. Jei ketinate laikytis Mėnulio kalendoriaus, rinkitės vaisių dienas per priešpilnį.

Vilija:

Auginame 4 metų amžiaus krūminį bijūną, krūmas jau didelis, gausu lapų, bet nežydi. Gal paaiškintumėte kur problema - priežiūroje ar dar per jaunas?

Sodo spalvų atsakymas:

Krūmas (jei ne iš sėklos augintas) jau turėtų žydėti. Galbūt jis blogai sumedėja ir žiemą apšąla žiediniai pumpurai. Krūminiai bijūnai yra jautroki stipriems šalčiams, ne visos veislės sėkmingai auga ir žydi.

Vaida:

Pavasarį pasodinom persiką, bet jis pradėjo džiūti. Laistėme kasdien, bet vis dėlto jis nudžiūvo. Po kurio laiko išleido ūgliuką iš pačių šaknų. Ar toks augalėlis gali duoti vaisių? Ir kiek persiko medelių sode reikia auginti, kad jis duotų vaisių?

Sodo spalvų atsakymas:

Gerai apžiūrėkite, ar persikas išleido atžalą aukščiau skiepijimo vietos, ar iš pat apačios, iš poskiepio. Poskiepiais dažniausiai būna kaukazinės slyvos, todėl toks medelis ne visada reikalingas sode. Jei atžala auga virš skiepijimo vietos, pasirūpinkite, kad ji nenulinktų, gerai sumedėtų prieš žiemą. Skirtingos veislės dera skirtingu laiku, pirmųjų vaisių galima laukti nuo 3 metų augalų.

Rima:

Pomidorai gražiai augo ir derėjo, bet į vasaros pabaigą ko tai vietomis apsitraukė pelėsiu, pajudinus dulka. Vaisiams viskas gerai. Sakykite kas čia per liga ir kaip paruošti žemę, kad kitais metais taip neatsitiktų?

Sodo spalvų atsakymas:

Pomidorus pažeidžia labai daug įvairių ligų, o tiksliai jas nustatyti galima tik laboratorijoje. Dulkančios sporos būdingos kai kurioms grybinėms ligoms. Todėl nuėmus derlių būtina surinkti ir sunaikinti visas augalines liekanas šiltnamyje, virvutes ir kuoliukus nuplauti muilinu vandeniu. Šiltnamį dezinfekuoti galima kruopščiai nuplaunant rėmus ir stiklus (arba plėvelę, arba polikarbonatinį paviršių). Žemės paviršių geriausia nukasti ir pakeisti švariu, iš daržo. Yra ir kitų šiltnamių bei žemės dezinfekavimo būdų.

Gitana:

Norėjau paklausti apie tamsias bordo kalijas. Ar tikrai jų žiedų nereikia merkti į vandenį, kad ilgiau išsilaikytų, kaip su baltosiomis mums įprastomis?

Sodo spalvų atsakymas:

Hibridinės kalijos žydi įvairių spalvų žiedais – nuo labai šviesių gelsvų ir rausvų iki tamsių raudonų ir violetinių. Tai, ką vadiname kalijos žiedu, yra spalvingas papėdlapis, o tikrasis žiedynas yra viduryje esanti gelsva burbuolė. Hibridinių kalijų žiedai (auginat vazone arba sode) natūraliai išsilaiko apie mėnesį, pamažu sendami keičia spalvą į žalsvą. Pamerktos vazoje jos išsilaiko žymiai trumpiau.

Vita Jančenkienė:

Labai patinka lelijos. Šiemet į vazonus pasodinau kelias vamzdelines, rytines ir rytines pilnavidures lelijas. Vasarą gražiai žydėjo. Iškilo klausimas, kaip jas toliau auginti, kad kitais metais vėl džiugintų žiedais?

Sodo spalvų atsakymas:

Dabar vazonuose esančias lelijas laistykite labai saikingai, kad žemė būtų apysausė, nebetręškite, leiskite stiebams sudžiūti. Sudžiūvusius stiebus atsargiai išsukite, kad iš svogūnėlio išsitrauktų apatinė jų dalis. Žiemai vazonus nuneškite į rūsį ar kitą patalpą, kur būtų vos keli laipsniai šilumos, nedrėkinkite. Taip vazonuose, apysausėje žemėje jos peržiemos. Jei lelijas pasodinote į derlingą kompostinę žemę, jos ten pat galės augti ir kitais metais. Pavasarį pasirodžius daigams, pardėkite laistyti trąšų tirpalu.

Janina:

Keletą metų viename patvoryje veši saulainės, bet prisireikė jas perkraustyti. Patarkite kada tai geriau padaryti.

Sodo spalvų atsakymas:

Saulaines persodinti ir dalyti kerelius geriausia pavasarį, gegužės pradžioje, kai augalai tik pradeda augti. Jei reikia gėles persodinti dabar, stiebus su žiedais nukirpkite iki pusės, persodinkite ir gausiai palaistykite.

Renata:

Prekybos centre nusipirkau vazonėlį levandų. Ar jas sodinti į žemę lauke, ar galiu auginti kambaryje? O gal sodinti šiltnamyje?

Sodo spalvų atsakymas:

Levandos geriausiai auga lauke. Galima jas su vazonais (persodinus į didesnius) auginti balkonuose, terasose. Kambaryje levandoms trūksta šviesos, augalai greit ištįsta. Lietuvoje gerai žiemoja tik tikrosios levandos.

Laima:

Lauke auginu sundaviles ir jos lapai gelsta. Kas joms?

Sodo spalvų atsakymas:

Augalų lapai dažniausiai gelsta dėl netolygios drėgmės, kai per maži vazonai, trūksta trąšų. Kadangi nežinome, kokiomis sąlygomis auga Jūsų augalai, siūlytume pačiai įvertinti, ar gėlėms sudarytos tinkamos sąlygos.

Svetlana :

Gavau dovanų vazone augančias 4 rožytes. Kaip prižiūrėti? Ar reikia persodinti? Girdėjau, kad galima pasodinti į lauką. Kada sodinti – dabar ar pavasarį? Kaip sodinti? Pavadinimo nežinau, jos smulkios, vienu žodžiu pirktos iš prekybos centro, mačiau tokias rožytes.

Sodo spalvų atsakymas:

Kol nešalta, vazonines rožytes geriausia laikyti lauke – sode arba balkone. Jei šiuo metu jos žydi ir krauna žiedus, dar nepersodinkite. Svarbu kasdien patikrinti žemės drėgmę ir esant reikalui palaistyti. Peržydėjusias rožytes geriausiai būtų po vieną persodinti į didesnius vazonėlius. Žiemoti joms geriausia būtų vėsioje šviesioje patalpoje. Pavasarį galite persodinti į sodą.
Galima rožytes ir dabar sodinti sode, bet nežinia, koks bus ruduo, kada prasidės žiema ir ar spės jos tinkamai įsišaknyti. Todėl saugiau jas persodinti į lauką pavasarį.

Janina:

Pavasarį pasodinau trešnę ’Rimgaudė’. Buvo išsprogusi ir išleido lapelius. O dabar visai nuvyto. Ar tikėtis, kad kitąmet atsprogs ar iškasti?

Sodo spalvų atsakymas:

Patikrinkite, ar medelis dar gyvas: gyva žievė yra sultinga, turi apatinį žalsvą sluoksnį. Toks augalas gali išsprogti pavasarį. Jei šakelės ir kamienas nudžiūvę, nėra prasmės ilgiau laikyti žuvusio augalo. 

Vida Kvaraciejūtė:

Kaip išnaikinti apynius? Užėjo ant aviečių, tvorų, lenda šaknys į sodą, veją.

Sodo spalvų atsakymas:

Apynius galima iškasti su šaknimis, bet geriausia – naikinti herbicidais. Kad cheminių medžiagų nepatektų ant kitų sodo augalų, įsigykite ne purškiamų, o gelinių herbicidų ir jais patepkite apynių lapus.

Modestas:

Ar galima valgyti visiškai prinokusias juodosios kiauliauogės uogas? Internete rasti duomenys labai priešingi vieni kitiems.

Sodo spalvų atsakymas:

Yra dar keli artimų genčių augalai, kurie labai panašūs į juodąsias kiauliauoges ir turi valgomus vaisius. Su kiauliauogėmis verčiau neeksperimentuoti – jos nuodingos, nors uogos nuodingų medžiagų yra mažiau.Yra dar keli artimų genčių augalai, kurie labai panašūs į juodąsias kiauliauoges ir turi valgomus vaisius. Su kiauliauogėmis verčiau neeksperimentuoti – jos nuodingos, nors uogose nuodingų medžiagų yra mažiau.

Regimantas:

4 metų obelaitės pražydo ir užmezgė vaisius. Vaisiai maži, neužaugo ūgliai, lapija silpna. Manau, kad šaknis apgraužė pelėnai. Kaip galėčiau išsaugoti medelius kitų metų derliui? Kaip kovoti su pelėnais?

Sodo spalvų atsakymas:

Dabar reiktų sumažinti medelių lajas – apkarpyti šakeles, kad silpnos šaknys sugebėtų aprūpinti augalą. Aplink atsargiai supurenkite žemę, užspausdami pelėnų urvus. Patręškite fosforo ir kalio (ne azoto) trąšomis. Į pelėnų urvelius ir po priedangomis (kad nerastų paukščiai ir kiti gyvūnai) padėkite nuodų graužikams.

« Ankstesnis - 1 - ... 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - ... 19 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Kovo 25, pirmadienis.
  Saulė teka 07:09, leidžiasi 19:42.
  Mėnulis leidžiasi 08:27.
  Mėnulis Šaulyje 08:05, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Barmantas, Dirmantas, Normantas, Normintas.
  Gandro diena (Blavieščiai). Apsireiškimas Švč. Mergelei Marijai.
  Vaisių diena. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus, ridikėlius. Tręškite augalus, auginančius vaisius virš žemės, vežkite mėšlą. Jei nešąla, skiepykite, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  Netaisydavo tvorų, nekaldavo žemėn nė kuolo. Negalima nieko skolinti iš namų, nes gyvuliai susirgs. Iš miško neveždavo žabų, kad vasarą gyvačių į kiemą neprišliaužtų.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082