Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Sodo spalvų virtuvė
Klausk specialisto
Augalų katalogas

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2015 m. Nr. 72
Augalų pasaulis – Sausrai atsparus sodas
Plačiau »
2016 m. Nr. 1
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2016 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 18 - Kitas »
Aušra:

Kas atsitiko mano magnolijoms. Jos gražiai auga, tik ant lapų atsirado juodų dėmių. Sausros metu laistėme kasdien ir gausiai.

Sodo spalvų atsakymas:
Dėmės ant lapų galėjo atsirasti labai saulėtoje vietoje, per stipriai įkaitus augalui. Jaunas magnolijas ypač karštomis dienomis reiktų šiek tiek pridengti nuo saulės (pavyzdžiui, iš vienos pusės pririšus agropėvelę).
Rima:

Nusipirkau leliją, kurią žiemai reikia iškasti. Kada kasti ir kur ją laikyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Lelijos iškasamos pasibaigus vegetacijai – kai nuruduoja ir nudžiūva stiebas. Kasant reikia pasaugoti šaknis. Lelijų šaknys ne visai nudžiūva, dalis jų turi likti sveikos per žiemą. Iškastas svogūnas su levitra pharmacy purchase medicines šaknimis dedamas į dėžutę su apydrėgnėmis durpėmis, užpilamas, ir per žiemą laikomas rūsyje, artimoje 0 ºC temperatūroje. Žiemą nepamirškite patikrinti, ar neperdžiūvo durpės, ar per anksti nepasirodė daigai.
Kartena:

Ar galima Sosnovskio barščius kompostuoti trąšoms ir ar jiems pūvant dings nuodingos medžiagos?

Sodo spalvų atsakymas:
Sosnovskio barščiai kažkada buvo siūlomi auginti kaip silosiniai augalai. Tai reiškia, jis gyvuliams nėra nuodingas, o juo labiau – augalams. Šie barščiai turi labai stiprių alergenų, kurie sukelia odos nudegimus, todėl dirbti su šiais augalais būtina labai atsargiai, pridengus odą ir akis nuo trykštančių sulčių.
Nijolė:

Noriu pasisodinti braškių. Kaimynė pataria imti iš jos derlingų braškių. Bet ji siūlo seną kerą. Aš girdėjau, kad reikia sodinti pirmų metų daigą.

Sodo spalvų atsakymas:
Pirmųjų metų (išaugę ant „ūsų“) daigai yra gyvybingesni, ilgiau dera. Senus kerus taip pat galima persodinti, išskirstyti ir atnaujinti, bet toks darbas reikalauja daugiau kruopštumo, ne visos išskirstytos kero dalys turi stiprias šaknis ir ne visos persodintos sėkmingai peržiemoja.
Jurena:

Vyšnios 5 metus gausiai žydi, bet uogos būna tik kelios. Šiemet tikrai nebuvo šalnų žydėjimo metu, pagal rekomendacijas tręšta pelenais, kalkinta, lapai sveiki būna iki rudens. Ar verta dar metus laukti uogų?

Sodo spalvų atsakymas:
Nežinome, kokios veislės vyšnias Jūs auginate. Galbūt reikalinga dar viena vyšnia – žiedų apdulkintoja. Bet jei vyšnios tiek metų neužmezga vaisių, reiktų jas pakeisti.
Ilona:

Ar įmanoma atgaivinti gluosni ’Hakuro Nishiki’, jei nurudo visi lapukai? Šakos lyg ir sveikos. Buvo užpuolę kenkėjai, nupurškiau insekticidais. Po kažkiek laiko lapai visiškai nurudo.

Sodo spalvų atsakymas:
Gausiai laistykite krūmelį, po kiek laiko jis turėtų pradėti leisti naujus lapelius. Bet pradėjęs augti vasaros antroje pusėje, rudenį gali dar ilgokai auginti jaunus ūglius, kurie iki žiemos nespės sumedėti. Todėl augalą patręškite kalio trąšomis (venkite azotinių), kad geriau pasiruoštų artėjančiai žiemai.
Arūnas:

Auginu margalapes aktinidijas .Vyriškas krūmas pradėjo džiūti, nors šalia du moteriški atrodo puikiai. Laistom visus vienodai.

Sodo spalvų atsakymas:

Galbūt pažeistos vyriškojo augalo šaknys. Po žeme būtent toje vietoje gali būti kurmio ar pelių urvas, o gal yra šaknis graužiančių kenkėjų.

Vida:

Pasodinau gervuogės-avietės hibridą, vieną saulėtoje vietoje, kitą pavėsyje. Saulėtoje vietoje žydi daug, bet uogų nėra, pavėsyje veda gražias dideles uogas. Dirva vienoda abiems krūmams. Patarkite kas nepatinka mano gervuogei?

Sodo spalvų atsakymas:
Galbūt saulėtoje vietoje daug greičiau džiūsta žemė, augalui trūksta drėgmės ir uogos neišsivysto. 
Ingrida:

Prieš tris metus pasodinome vyšnią. Pirmus ir antrus metus augino lapus, o šiais metais nesulaukėme ir lapų. Uogų nebuvo visai. Iš apačios ji pradėjo auginti atžalas. Ką su jomis daryti? Palikti ar sunaikinti? Ji nenudžiuvusi, norime ją išsaugoti, kaip tai padaryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Ne visai supratome Jūsų problemą: šiemet nesulaukėte net vyšnios lapų, bet rašote, kad ji nenudžiuvusi. Gal vis dėlto vyšnia nudžiuvo ir tik iš pašaknių išleido atžalas? Įvertinkite sąlygas savo sode – ar vieta ir dirva buvo tinkamos vyšnioms. Jei augalas kelis metus skurdo, gal sąlygos buvo netinkamos. Atžalomis plinta ne pačios geriausios vyšnios, todėl siūlytume Jums ne gaivinti išaugusias atžalas, o įsigyti naują kokybišką sodinuką.
Renata:

Šiltnamyje auginami agurkai prastai dera, mažai žiedų, mažai agurkų. Patys daigai labai gražūs. Ką darau ne taip?

Sodo spalvų atsakymas:
Agurkai turi mažai žiedų, jei per žema aplinkos temperatūra, trūksta fosforo trąšų ir mikroelementų. Agurkus reiktų tręšti dažnai, nedideliais trąšų kiekiais.
Polis:

Netyčia nulaužiau trečius metus sode augančios slyvos kamieną vieno metro aukštyje. Kadangi liko nepažeista platoka žievės ir požievio juosta, nedelsdamas, lūžio vietoje uždėjau stiprų bandažą. Praėjus daugiau nei savaitei laiko, medelis atrodo puikiai. Ar medelis liks pilnavertis? Kaip prižiūrėti bandažą, gal apsaugoti jį nuo kritulių, kiek jį laikyti? Gal yra kokių rekomendacijų medelio priežiūrai?

Sodo spalvų atsakymas:
Medelis pilnai suaugti gali per kelis metus. Kamieną tvirtai pririškite prie vieno ar dviejų kuolų. Lūžio vietą apsaugokite nuo kritulių ir kamienu tekančio lietaus vandens, jei yra atvirų (be žievės) plotų, juos užtepkite sodo tepalu. Vegetacijos metu kas mėnesį raiščius atlaisvinkite, perriškite, kad neįaugtų į žievę. Medelį patręškite kalio trąšomis. Galima pagenėti, sumažinti lają, kad augalui būtų lengviau aprūpinti šakas vandeniu.
Henrikas:

Turiu problemą su bulvėmis. Bulvės rūsyje pavasarį suminkštėja ir supūva iš vidaus. Bulvėse atsidaro skylutės ir iš jų teka puvinio kvapo skystis, perpjovus bulvę – ji supuvusi. Būtu panašu lyg prišalusi. Iš tikro pašalti negalėjo.

Sodo spalvų atsakymas:
Bulves pažeidžia įvairūs puviniai ir kitos ligos, o tiksliai jas galima nustatyti tik laboratorijoje. Sodinkite tik sveikas, jokių ligų požymių neturinčias bulves. Būtinai laikykitės sėjomainos – tame pačiame lauke bulves sodinti patariama tik po 4 metų. Sodinimo metu dirva turi būti įšilusi iki 6-8 ºC. Nepertręškite azoto trąšomis. Kaskite jas pilnai subrendusias (nudžiuvus bulvienojams), bet ilgai bulviakasio neatidėliokite. Iškastas iš karto rūšiuokite ir žiemai palikite tik sveikas (nesubraižytas ir be ligų požymių). Laikykite išvalytame rūsyje, 3-4 ºC temperatūroje, 80-85 proc. drėgmėje.
Asta:

Jau pradėjo raitytis pomidorų lapai, ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Pomidorų lapai deformuotis gali dėl įvairių priežasčių. Dažnai tai būna neinfekciniai sutrikimai. Viršutiniai lapai žiedu susisuka į apačią esant azotinių trąšų pertekliui ir gausiai laistant. Palei pagrindinę gyslą į vamzdelį lapai susisuka staigiai pakilus temperatūrai ir esant sausam orui. Ne visos veislės vienodai jautrios aplinkos sąlygų pasikeitimams, todėl ir lapų deformacijos gali būti nevienodos. Atsižvelgiant į tai reiktų stengtis sudaryti pomidorams kuo palankesnes augimo sąlygas. Kas kita, jei lapų deformacijos atsirado dėl virusinių ligų. Pomidorus pažeidžia per 10 skirtingų virusų, ligų požymiai skiriasi ir priklaus ne tik nuo viruso, bet ir nuo aplinkos sąlygų. Tokioms ligoms gydyti priemonių nėra, pomidorus reikia naikinti.
Violeta:

Kaip naudoti trąšas derantiems pomidorams Nutrivant? Po kiek laiko juos apipurkštus galima valgyti? Kada paskutinį kartą purkšti?

Sodo spalvų atsakymas:
Visos nuorodos, kaip naudoti trąšas turėtų būti pridėtoje naudojimo instrukcijoje. Jei Jūs dominantys dalykai nėra nurodyti, prašytume kreiptis tiesiogiai į šių trąšų gamintoją arba platintoją (ant pakuotės tai turėtų būti nurodyta).
Alė:

Šiltnamio braškes užpuolė maži balti skraidantys drugeliai.Kaip juos naikinti? Pomidorus užpuolė kažkokie geltoni maži vabaliukai. Atrodo, kad jie tik guli ir nejuda.Ar tai tų baltų drugelių kiaušinėliai ir kaip juos naikinti? Ar galima purkšti su deciu ir po kiek laiko bus galima valgyti pomidorus ir braškes?

Sodo spalvų atsakymas:
„Balti skraidantys drugeliai“ greičiausia yra šiltnaminiai baltasparniai. Antroje vasaros pusėje jie neretai puola šiltnamiuose auginamus augalus. O dėl pomidorų – tik Jūs pati matėte, ar ten kiaušinėliai, ar „geltoni maži vabaliukai“. Visus kenkėjus galima naikinti purškiant Deciu. Karencijos laikotarpis – iki 30 dienų. Kitas būdas – naudoti šiltnamio augalams skirtą insekticidą NeemAzal arba augalų lapų apatines puses gausiai nupurkšti kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu ir pakabinti lipnias gaudykles skraidantiems kenkėjams gaudyti. Rudenį baltasparnius reiks naikinti dar kartą.
Janina:

Šalia augančių 7 šilauogių noriu pasodinti spanguoles. Gegužės mėn. pradžioje prisikarpiau spanguolių ūglių (iš savo kelių auginamų) ir į vazonėlius pridėjus spanguolėms skirtų durpių juos sukaišiojau. Reguliariai laistau, laikau sodo namelyje. Dalis atrodo bus prigijusi, nes leidžia naujus ūgliukus, žaliuoja. Bet nežinau kaip man daryti toliau: ar prigijusias rudenį pasodinti į nuolatinę vietą ar tai daryti tik pavasarį. Jei sodinti pavasarį, tai kur man jas laikyti per žiemą:sodo namelyje, rūsyje ar daugiabučio balkone? O gal su vazonėliais įterpti šalia šilauogių?

Sodo spalvų atsakymas:
Spanguoles pasodinti galite ir rudenį, ir pavasarį. Svarbu, kad persodintiems sodinukams netrūktų drėgmės. Jei planuojate sodinti pavasarį, per žiemą jas geriausia laikyti su vazonėliu įkastas sode. Galima palikti ir kokioje nors patalpoje, kur temperatūra žiemą laikosi artima 0 ºC (vos keli laipsniai šalčio ar šilumos). Taigi sodo namelyje, rūsyje ar balkone tik Jūs pati galite įvertinti esamas sąlygas – ar jos tinka žiemoti vazonėliuose esantiems augalams.
Inga:

Noriu paklausti apie jau peržydėjusias svogūnines gėles (tulpes, narcizus ir kt.), kurių lapai jau baigia nudžiūti. Jos auga alpinariume, šalia kiliminių augalų (šilokų, dekoratyvinių čiobrelių, margalapio vaistučio), kurie sparčiai plečiasi. Bijau, kad pavasarį svogūninės pro tankų daugiamečių kilimą gali nebeišlįsti. Ar taip gali nutikti?
Ketinu naikinti pievoje žolę herbicidu „Ouragan“. Toje pievoje auga neseniai pasodinta liepaitė. Jei herbicidu purkšiu žolę aplink liepaitę, ar nepakenksiu jai?

Sodo spalvų atsakymas:
Daugiamečių gėlių kilimai turi būti labai tankūs, o svogūninės gėlės – nusilpusios, tada jos tikrai nebeišlįs. Taip nutiks kelis metus iš eilės neiškasant svogūnėlių ir neribojant daugiamečių plitimo. Per lengvas ir purias kilimines gėles stiprūs svogūnėliai ras kelią į šviesą.
Nepurkškite herbicidais arti liepos kamieno – nedidelį plotelį žolės ten nuraukite rankomis. Ir stebėkite, kad iš toliau vėjas neužneštų herbicido lašų ant liepos šakelių.
Irena:

Antri metai vasarą vysta trešnių lapai. Šiemet žydėjo, mezgė, bet uogos dėmėtos, beveik visos nubyrėjo. Ką daryti? Slyvos lapai skylėti, kaip sušaudyti. Kas tai, kaip gydyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Trešnių lapai dažniausiai vysta dėl įvairių grybinių ligų. Ne visas jų sėkmingai galima išgydyti purškiant fungicidais (ypač, jei grybiena pažeidžia medieną), todėl svarbu laikytis bendrų priežiūros taisyklių: išgenėti ir sunaikinti vystančias šakas, rudenį – sugrėbti ir sudeginti lapus, nubalinti kamienus, nuo pavasario tinkamai tręšti vaismedžius. Fungicidais purškiama 2-3 kartus per vegetacijos sezoną.
Skylėti, lyg sušaudyti lapai būdingi slyvų šratligei. Šia liga serga ir vyšnios, trešnės, abrikosai, persikai. Pradžioje ant lapų atsiranda rudos apie 3-5 mm skersmens dėmelės, vėliau jų vietoje audiniai sudžiūva ir iškrenta. Įsismarkavusi liga pažeidžia ir medžių žievę, pažeistos jaunos šakelės greit nudžiūva, pumpurai neišsiskleidžia. Vaisiai deformuojasi, trūkinėja. Būtina iškarpyti, surinkti ir sudeginti džiūstančias šakas, sugrėbti lapus. Anksti pavasarį, prieš pumpurų brinkimą reikia purkšti fungicidais. Antrą kartą purkšti galima vaismedžiams peržydėjus.
Janina:

Keturių metų smailialapių aktinidijų vyriškasis krūmas gausiai žydi antri metai, o moteriškasis tik šiemet turėjo keletą žiedelių ir užmezgė tris uogas. Kodėl? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Teks palaukti, kiekvienais metais bus vis daugiau žiedų.
Lidija:

Kiekvienais metais auginu agurkus šiltnanyje ir tokiu metu jau visada būdavo agurkų. Šiais metais visi užsimezgę agurkėliai pagelsta ir nukrenta.

Sodo spalvų atsakymas:
Agurkams trūksta šilumos.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 18 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Balandžio 29, penktadienis
  Saulė teka 05:44, leidžiasi 20:50.
  Mėnulis teka 02:17, leidžiasi 11:13.
  Mėnulis Vandenyje 11:46, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 22 d.
  Augustinas, Indrė, Kotryna, Rita
  Žiedų diena. Galima genėti, tręšti dekoratyvinius krūmus, gėles, kad gausiai žydėtų, valyti rūsius. Nepatartina laistyti, pikuoti daigų. Bijūnų, lelijų, raganių, margučių ir kitų daugiamečių augavietėse pabarstykite pelenų ar pamulčiuokite perpuvusiu mėšlu. Taip jas ne tik patręšite, bet ir apsaugosite nuo ligų.
  Jei balandžio mėnesio šviesios dienos, tai gegužės mėnesio bus šlapios dienos.

Apklausa

Ar pavasarį renkate vaistinius žolynus? 

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082