Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 3
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2014 m. Nr. 9
Sodo spalvos
Plačiau »
Nr. 2
Sodybos idėjos – Patogus sodas
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 17 - Kitas »
Janina:

Ant antrametės vyšnios lapų atsirado voratinkliai ir juodos kirmėlaitės. Kaip gelbėti augalą?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad apnyko vieno iš verpikų lervos. Rinkite ir deginkite voratinklines gūžtas su vikšrais. Prieš žydėjimą ir po žydėjimo purškite vaismedžius insekticidais.
Vida:

Kur Vilniuje galima ištirti dirvožemio sudėtį ir maisto medžiagų kiekį dirvoje, taip pat rūgštingumą?

Sodo spalvų atsakymas:

Apie tyrimus pasiteiraukite čia:

www.balticagro.lt

www.kustodija.lt

www.sodobites.lt

 

Vaida:

Serbentų lapus, uogas bei kriaušių lapus nuėdė kirmėlės. Kaip kovoti, išnaikinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Serbentuose pasidarbavo šviesiakojo agrastinio pjūklelio lervos. Šie kenkėjai kenkia agrastams ir serbentams. Dažni. Po jų antpuolio lieka tik lapų gyslos. Rudenį po krūmais sukaskite žemę. Jei auginate tik kelis krūmus lervas galite nupurtyti ant patiestos po krūmu plėvelės. Galima purkšti insekticidais. Po žydėjimo ir nuskynus uogas nupurkškite serbentus, kai pastebėsite lervas.

Kriaušių lapus nugraužti galėjo mažųjų žiemsprindžių vikšrai, didžiųjų žiemsprindžių vikšrai, žieduotojų, neporinių, auksauodegių verpikų vikšrai, lapinukai.

Janina:

Per pavasarines šalnas nušalo žiemą išsaugotos ir jau pradėjusios sprogti budlėjos. Kokių salygų reikėtų laikant jas per žiemą vazonuose?

Sodo spalvų atsakymas:
Davido budlėjas galima auginti dideliuose vazonuose. Paimkite ne mažesnį kaip 15 l talpos indą, ant dugno užberkite sluoksnį drenažo ir pasodinkite augalą į kompostinę žemę. Drąsiai laistykite vandentiekio vandeniu, nes žemės paviršiuje susidariusios kalkių nuosėdos jam nepakenks. Būtinai tręškite. Vasarą vazone pasodintą budlėją laikykite atviroje, bet nevėjuotoje vietoje. Rudenį nugenėkite ir nuneškite į rūsį ar kitą vėsią patalpą žiemoti.
Inga:

Pernai pasisodinau braškių ir ananaso hibridą. Pavasarį gausiai žydėjo, tik neužmezgė uogų. Kodėl?

Sodo spalvų atsakymas:
Toks hibridas neegzistuoja. Neįmanoms sukryžminti du skirtingus augalus. Tikriausiai kalbate apie braškes ’White Dream’, kurios mezga baltos spalvos uogas ir yra ananaso skonio. Apie šias braškes rašėme birželio „Sodo spalvų“ numeryje. Atsakymą rasite straipsnyje „Ananasinė uoga“.
Modestas:

Ar dar galima pasisėti žemuogių?

Sodo spalvų atsakymas:
Žemuogių sėklos sėjamos vasario – balandžio mėnesiais į dėžutes šiltnamiuose arba ant šviesios palangės. Anksti pasėjus, uogų galima sulaukti jau pirmosios vasaros pabaigoje. Galite pasėti ir dabar. Išpikiavus daigus į lysvę nepamirškite jų mulčiuoti. Derės kitais metais.
Kristina:

Neseniai nusipirkau ananasą. Yra nedidelis vaisius viršūnėje. Norėčiau sužinoti kaip auginti ananasą?

Sodo spalvų atsakymas:
Ananasai auginami šviesioje, saulėtoje, visus metus šiltoje vietoje. Žiemą patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė 16-18 ºC. Vasarą gausiai laistomas šiltu minkštu vandeniu, kas 2 savaites tręšiamas. Nuo spalio iki kovo nebetręšiamas, laistomas saikingai. Nebijo sauso patalpų oro. Persodinamas kas 2 metus į purią kompostinę žemę. Dekoratyviniai ananasai taip pat gali išauginti žiedynkotį ir mažą nevalgomą vaisių.
Gražina:

Pradėjo gelsti svyrančios blindės lapeliai. Medelis neseniai pasodintas, be to labai puola skruzdės.

Sodo spalvų atsakymas:
Gel per mažai laistėte. Blindės labai mėgsta vandenį. Naujai pasodintas reikia lieti dažnai ir gausiai apie mėnesį. Vėliau reguliariai ir gausiai.
Laima:

Kodėl gelsta juodujų serbentų lapai?

Sodo spalvų atsakymas:
Gelsti gali dėl kalio ir geležies trūkumo dirvoje.
Danguolė:

Kokias melsvių rūšis galima sodinti vazonuose ar kubiluose? Kaip paruošti tokiu būdu auginamus augalus žiemai, kad nesušaltų ir kitais metais vėl sėkmingai augtų tuose pačiuose vazonuose?

Sodo spalvų atsakymas:
Melsves auginti vazonuose tikrai verta. Ta pati melsvė, auganti vazone, bus daug geriau matoma ir darys didesnį įspūdį, nei auganti gėlyne. Melsvėms imami didoki vazonai, nes jų šaknys skleidžiasi plačiai ir giliai. Rudenį leiskite lapams pagelsti, nudžiūti. Prasidėjus šalnoms, vazonus su melsvėmis iki kraštų įkaskite į žemę. Taip jos saugiai peržiemos ir kitą pavasarį vėl galėsite jomis džiaugtis. Vazonuose tinka auginti visas melsvių rūšis ir veisles.
Rūta:

Tvenkinyje po žiemos atsirado kažkokie želiniai (kaip drebučiai) žali burbulai, kurie dauginasi. Pradžioj jie būna prikibę prie tvenkinio žolės, vėliau atsiskiria. Tvenkinys iškastas prieš 3,5 metų. Jame yra žuvų. Tvenkinio dydis apie 7 arus. Norėčiau sužinoti kas tai per „organizmai“ ir kaip juos naikinti, ar juos reikia naikinti?

Sodo spalvų atsakymas:
Jūsų tvenkinyje sutrikusi ekologinė pusiausvyra – tai išduoda drumstas vanduo. Gal per daug žuvų, gal per mažai augalų, gal iš laukų ar natūralių intakų patenka daug organinių medžiagų. Tada keičiasi tvenkinio mikroorganizmų kiekybinė ir kokybinė sudėtis, prasideda visai kiti organinių atliekų skaidymo procesai. Vien susidariusių dumblių gniužulų naikinimas (išgaudymas) nepadės. Problemą padėtų spręsti vandenį valančių biologinių preparatų naudojimas, dugno dumblo išvalymas, pusiausvyros tarp tvenkinio augalų ir žuvų atstatymas.
Sigita:

Nors dar tik gegužė, juodųjų serbentų krūmuose yra geltonų lapų. Kaip rudenį. Kas jiems nutiko, gal jie susirgo? Uogų taip pat mažai.

Sodo spalvų atsakymas:

Panašu į kalio ir geležies badą. Augalams trūksta šių dviejų elementų. Apie trūkumą signalizuoja tarpgyslinė chlorozė, lapai tampa blyškiais, gelsvais, jų viršūnės ir kraštai ruduoja bei džiūsta. Tręškite serbentus, išlaikykite tinkamą NPK santykį.

Janina:

Sode hiacintai auga ketvirti metai. Ar galima juos persodinti į kitą vietą? Jei galima, tai kada?

Sodo spalvų atsakymas:
Hiacintus iškasame kasmet arba kas dvejus metus, birželio trečią dekadą, kai ima gelsti lapai. Tuo metu galite juos pasodinti naujoje vietoje. Jei planuojate sodinti pavasarį, džiovinkite svogūnėlius ir laikykite per žiemą namuose. Pirmą savaitę svogūnus laikome 30 °C temperatūroje, kad peršiltų. Tai savotiška dezinfekcija. Kol lukštai labai ploni, jie netrukdo gerai išdžiūti svogūnams. Po to apie mėnesį hiacintus laikome 26 °C temperatūroje, o vėliau gali būti 18–20 °C. Visą laiką patalpas būtina vėdinti. Svarbu, kad prie svogūnų laisvai prieitų oras.
Vytautė:

Antrus metus auginu slyvaitę. Jai pakenkė šalnos. Atžėlė kelios šakelės, bet viršūnė liko plika. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Neskubėkite pjauti, palaukite. Jei neatžels, nupjaukite iki tos vietos, kur yra atsprogę lapeliai. Pjaukite virš paskutinio gyvo pumpuro.
Ramunė:

Kaip atgaivinti bijūnus? Pasodinau ir jie nyksta.

Sodo spalvų atsakymas:
Bijūnus reikia sodinti atviroje, vėjo greit išdžiovinamoje vietoje. Ypač svarbu kerelius pasodinti ne per daug giliai ir ne per sekliai. Tam reikia pakankamai suslėgti po kereliu esančią žemę, o kerelį pasodinti taip, kad virš jo pumpurų užsipiltų tik 3–5 cm storio žemės sluoksnelis. Per giliai pasodinti bijūnai menkai žydi arba visai nežydi, o per sekliai pasodintų augalų pumpurai žiemą kenčia nuo šalčių, vegetacijos pradžioje – nuo sausros. Venkite tręšti mėšlu ar žolių raugu, nes šios trąšos skatina puvinių plitimą. Bijūnus kasmet purkškite fungicidais, tręškite mineralinėmis fosforo ir kalio trąšomis.
Kristina:

Taip pasipuošė ąžuoliukas, „pražydo“ burbuliukais. Kas nutiko? Ar augalas žus?

Sodo spalvų atsakymas:

Gegužės–rugpjūčio mėnesiais jaunesnio amžiaus paprastųjų ąžuolų (Quercus robur) lapus puola gumbavapsvės. Šie kenkėjai paplitę Europoje. Kekiškoji ąžuolinė gumbavapsvė 2013 metais Lietuvoje labiau pažeidė jaunus, pamiškėse augančius paprastuosius ąžuolus. Ji plačiau paplitusi Šiaurės Afrikoje, Mažojoje Azijoje. Manoma, kad į Lietuvą kenkėjas pateko iš Lenkijos, kur yra plačiau išplitęs.
Lietuvoje šie kenkėjai augalams didelės žalos nedaro ir cheminės apsaugos priemonės netaikomos. Galima naudoti tik mechanines – nupjauti pažeistas dalis ir jas sunaikinti.
Daugiau apie šiuos ir kitus kenkėjus rašėme 2014 metų žurnale „Sodo spalvos“ Nr. 3.

Gražina:

Auginu citriną. Pradėjo gelsti ir garbanotis lapai. Atrodo, kad juos kažkas graužia, bet vabaliukų nesimato. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Citrinmedžius mėgsta amarai, voratinklinės erkutės, skydamariai. Pastarieji įsitaiso ant šakelių ir apatinėje lapų pusėje, siurbia sultis. Atydžiai apžiūrėkite augalo lapus. Šie augalai taip pat blogai auga kalkingame substrate. Citrinmedžiams žemė vazone neturi užkalkėti, todėl bent viršutinį sluoksnelį reikėtų kasmet pakeisti. Labai gerai, jei citrinmedžiai bent 1-2 mėnesius žiemą gali praleisti vėsiai. Po tokio trumpo poilsio daug geriau auga.
Aida:

Ar visos trąšos tinka tręšimui per lapus?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikrai ne visos. Gamintojai visada informuoja, kokiomis trąšomis galima tręšti per lapus. Tai nurodo specialūs ženkliukai ant pakuotės ar žodinė informacija.
Birutė:

Vynuogių lapai dėmėti ir susiraitę. Kodėl taip nutiko? Kaip padėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Gali būti, kad vynmedį pažeidė netikroji miltligė. Išskinkite labiausiai pažeistus lapus ir apžiūrėkite. Pažeisti netikrosios miltligės apatinėje pusėje būna padengti pilkšva grybienos apnaša. O gal ten slepiasi kokie nors kenkėjai? Kol kas galime pasiūlyti tik bendras priemones – vynmedį patręškite kompleksinėmis trąšomis ir apipurkškite žaliojo muilo tirpalu (ypač gausiai apatines lapų puses).
Audrius:

Pradėjo raudonuoti braškių lapų kotai. Gal dėl šviesmargės? O gal trūksta trąšų? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad tai pirmas požymis, jog braškės susirgo raudonąją braškių dėmėtlige. Pažeistus lapus kuo greičiau nuskinkite ir sunaikinkite, ravėkite tarpueilius, raukite ūsus.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 17 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Rugsėjo 17, trečiadienis.
  Saulė teka 06:55, leidžiasi 19:30.
  Mėnulis leidžiasi 16:07.
  Mėnulis Vėžyje, dylantis, IV ketvirtis. Delčia rugsėjo 16 d.
  Giedrė, Pranciškus, Robertas, Sintautas
  Miškininko diena
  Lapų diena. Palanku genėti gyvatvores ir kitus augalus, kad augtų į plotį, tręšti, laistyti, naikinti dirvos paviršiuje gyvenančius kenkėjus, pjauti tai, kas lėtai auga, ravėti. Netinkamas metas retinti vaismedžius, vaiskrūmius, sėti, sodinti augalus, augančius aukštyn, nuimti derlių, sandėliuoti, konservuoti. Sode apravėkite pomedžius, supurenkite dirvą.
  Jei ant ąžuolo daug gilių, daug sniego bus jau prieš Kalėdas.

Apklausa

Koks šiais metais bulvių derlius?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435