Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2014 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
Nr. 65
Augalų pasaulis – Vandens ir pakrančių augalai
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Renata:

Iš šaknies gabalėlio išaugo glorioza. Ją pasodinau į didesnį vazonėlį, bet daugiau nieko apie šią gėlę nežinau. Kaip ją toliau auginti?

Sodo spalvų atsakymas:
Gloriozos nėra labai lepios. Substratas turi būti purus ir laidus vandeniui. Šiam augalui reikalingos atramos. Gloriozos mėgsta ne tik šilumą, bet ir gaivą, todėl kambarį reikia vėdinti. Augančias ir žydinčias gloriozas laistykite gausiai. Padėkluose nepalikite vandens. Kas 10 dienų tręškite kompleksinėmis trąšomis žydinčioms gėlėms. Kambaryje laikomus augalus purkškite, drėkinkite orą. Gloriozos žydi vasarą, dažniausiai liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Kiek žiedų sukraus pirmą kartą pasodintas augalas ir kada prasiskleis pirmasis, galima tik spėlioti.
Renata:

Pasisodinau svyruoklinę eglę ’Inversa’, bet, panašu, kad ji bus žema. Ar taip gali būti? Kokios yra šių eglių rūšys?

Sodo spalvų atsakymas:
Paprastosios eglės (Picea abies) svyruoklinė veislė ’Inversa’ yra vienintelė tokia. Šiai rūšiai priklauso daug įvairių veislių, tačiau ’Inversa’ pasižymi tuo, kad auga medeliu be viršūnės, augina svyrančias šakeles. Spygliai tamsiai žali, žvilgantys. Medelio aukštis paprastai būna 1,5-2 m, tačiau jis labai priklauso nuo įskiepio aukščio.
Arina:

Daržą užkariavo topinambai. Kaip jų atsikratyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Topinambai arba bulvinės saulėgrąžos ( Helianthus tuberosus) visai nereiklūs dirvai, dėl to dažnai išpilnta, jei yra nestabdomi. Sunku išnaikinti. Veiksmingiausias ir ekologiškiausias būdas jas kasti ir surinkti visus, net smulkiausius šakniagumbius. Jei tai darysite periodiškai, išliks tik vienas kitas augalas.
Dalia:

Pasodinau ant kapo geltonos spalvos pilnavidurę argirantemą. Ar augs pavėsyje? Apie jos priežiūrą nieko nerandu. Kaip galima jos pasidauginti? Ar galima išsaugoti kitiems metams?

Sodo spalvų atsakymas:
Krūminis sidabrūnis (Argyranthemum frutescens) mėgsta saulėtą vietą, įprastą dirvą. Žydi ištisus metus, jei žiemą laikomas šviesioje vietoje ir nuolat šalinami nužydėję žiedai. Gerai ištveria žiemos šalčius. Tinka auginti balkonuose ir terasose.
Rimas:

Sode gausybe sraigių. Kaip su jomis kovoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Nedidelės sraigės gerai slepiasi tarp augalų, todėl surinkti jas labai sunku. Padarykite sode gaudyklių – dubenėlių su alumi, pūvančios žolės krūvelių, senų drėgnų lentų. Ten sulindusias sraiges kasdien surinkite.
Jovilė:

Kaip imamas siauralapių šatreinių derlius? Lapelius skinti atrankiniu būdu ar galima nupjauti visą augalą? Ar nupjautas augalas atauga? Kaip apsaugoti nuo kenkėjų?

Sodo spalvų atsakymas:
Siauralapiai šatreiniai kartais dar vadinami daugiametėmis rukolomis. Nereiklūs, skinti galite tiek lapelius, tiek nupjauti visą augalą. Nesunkiai prigyja persodinti, nereiklūs dirvai. Šaknys žiemoja, prieš žiemą apdžiuvusius stiebus rekomenduotina nupjauti. Pavasarį ir vėl atželia. Šiuos augalus kartais puola kopūstinių daržovių kenkėjai. Kovoti su jais geriau mechaniniu būdu (renkant, pvz sraiges) ir purkšti natūraliomis ištraukomis ir biologiniais preparatais.
Irma:

Kodėl ruduoja, o vietomis juoduoja smulkiažiedžių petunijų lapai?

Sodo spalvų atsakymas:
Smulkiažiedėm petunijoms reikia daug šviesos, šilumos, apydrėgnio ir derlingo substrato. Vazonėliai ar loveliai neturi būti per maži. Laistomos tada, kai tik pradeda džiūti žemės paviršius, padėkle vandens nepaliekama. Jei substrate nėra įmaišyta trąšų, daigus kas 10 dienų reikia laistyti kompleksinių trąšų tirpalu.
Tikriausiai Jūsų petunijoms nepatinka šios vasaros orai, gal per dažnai ir per gausiai laistote. 
Mantas:

Pavasarį pasodinau dvi obelaites, abi prigijo, sužaliavo, net kelis žiedelius išskleidė. Pastebėjau, kad jas apnyko amarai, kai kurie lapeliai susisuko. Kaip išgelbėti oebelaites?

Sodo spalvų atsakymas:
Vienas paprasčiausių būdų – purkšti „Žaliojo muilo” tirpalu. Jo galite įsigyti sodininkų ir kitose didesnėse parduotuvėse. Ši priemonė nekenkia aplinkai.
Asta:

Papasakokite plačiau apie remontantinių braškių sodinimą, auginimą, priežiūrą.

Sodo spalvų atsakymas:

Ne visų veislių braškės, baigusios nokinti uogas, tik žaliuoja ir leidžia ūsus. Remontantinės veislės uogas nokina visą vasarą ir rudenį. Tokių veislių yra daug – kas kelerius metus pasirodo vis naujesnių ir geresnių. Prieš kelis dešimtmečius jos buvo vadinamos dviejų derlių braškėmis. Tokias braškes geriausia sodinti anksti pavasarį, šiltoje vietoje, gerai įdirbtoje žemėje. Remontantinių braškių priežiūra išskirtinė tuo, jog vasarą ūsų karpyti nereikia, nes prarasime dalį derliaus.

Plačiau apie šias ir kitas braškes skaitykite žurnale „Augalų pasaulis“ Nr.61 („Braškės ir žemuogės“).

Valė:

Norėčiau užsiveisti gėlių pievelę. Pasirinktoje vietoje prasta žemė, žvyras. Kokais gėles tiktų sodinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Jei norite turėti natūralią laukinių gėlių pievą – nieko nedarykite, leiskite pasisėti ir išplisti augalams, kurie yra natūraliai prisitaikę augti sausose, smėlėtose, žvyringos vietose. Jei norite įrengti gėlyną, teks rinktis vieną iš dviejų įrengimo būdų. Pirmu atveju teks nukasti nemažą kiekį esamos žemės, ją išvežti, o į jos vietą berti derlingos žemės. Sodinti patinkančias vienmetes, daugiametes gėles, lapuočius ar spygliuočius krūmus, medelius. Antru atveju galite nekeisti žemės ir sodinti sausrai atsparius, saulę mylinčius, vandeniui nereiklius augalus.

Augalus gėlynui galite pasirinkti mūsų „Augalų kataloge“, prie konkretaus augalo nurodoma kokią žemę, vietą jis mėgsta. Pavartykite daugiamčių ir alpinariumo augalų katalogus.

Renata:

Šiemet pavasarį pasisodinau trešnę, pradžioje augo neblogai. Dabar nulinko lapai, kai kurie jų išgraužti. Kaip ją gelbėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Vyšnias ir trešnes gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį reikėtų nupurkšti insekticidais, nes jas labai mėgsta ir puola įvairūs kenkėjai.
Laima:

Antrus metus auginu dvi obelaites, rudenį nubalinau jų kamienus. Pastebėjau, kad trūkinėja jų žievė ir atsiranda žaizdos? Kas joms nutiko?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Panašu, kad obelis užpuolė bakterinis oeblų vėžys. Šis vėžys pasireiškia kaip žievės nekrozė. Pažeidžia šakas, ūglius, kamieną. Požymis – raudonai rudos įtrūkusios dėmės – išryškėja vasaros pradžioje. Stipriai pažeisti ūgliai džiūsta, nekrozė apima vaismedžio pumpurus ir lapus. Ligos plitimą skatina staigus žemų temperatūrų svyravimas, per didelis dirvos drėgnumas, vaismedžių pertrešimas azotinėmis trąšomis. Anksti pavasarį, pumpurams brinkstant, obelis reikėtų nupurkšti vario preparatais, o vėžio pažeistus kamienus išpjauti iki sveikų audinių, atrėžiant ir pora milimetrų sveikai atrodančios medienos. Žaizdas reikėtų dezinfekuoti ir užtepti sodo tepalu. Jeigu ryžotės gelbėti medelį, būtinai pasistenkite tai padaryti tinkamai ir neužkrėskite kitų: pašalintas šakas sudeginkite, naudotą instrumentą gerai dezinfekuokite, o visą gelbėjimo operaciją atlikite tik sausu oru.
Stasys:

Svyrančią blindę užpuolė kenkėjai, kurių nesimato, bet graužia kamieną. Matosi tik skylutės ir byrančios pjuvenos.

Sodo spalvų atsakymas:

Yra gan daug medienoje gyvenančių kenkėjų. Vieni dažniausių – įvairių kinivarpų šeimos vabalų lervos. Deja, ten pasislėpusius kenkėjus pasiekti be galo sunku. Bandykite insekticidų tirpalo sušvirkšti į skylutes. Jei kenkėjų nelabai daug, tai gali padėti.

Saulius:

Pomidorai žydi, bet nemezga vaisių. Gal jiem kokių trąšų reikia?

Sodo spalvų atsakymas:

Per žydėjimą temperatūra šiltnamyje neturi siekti 30 °C šilumos, nes tada žiedai sterilizuojasi. Augalai nemezga vaisių.

Sigita:

Ar galima laistyti rūgščią dirvą mėgstančius augalus išrugomis, kurios lieka darant varškę?

Sodo spalvų atsakymas:
Negalima. Klysta tie, kas mano, kad jos parūgština dirvą. Vyksta atvirkštinis procesas.
Aurelija:

Kada geriausia persodinti melsves?

Sodo spalvų atsakymas:
Persodinti ir dalyti melsvių kerelius geriausia anksti pavasarį arba rugpjūčio mėnesį. Melsvės mėgsta apydrėgnę, puveningą dirvą. Sodinant jas, į prastesnę žemę reikėtų įmaišyti nemažai komposto.
Vida:

Pradėjo džiūti Naujosios Gvinėjos sprigių lapai. Džiūsta nuo lapo viršūnės. Kai sudžiūsta, lapas nukrenta. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Naujosios Gvinėjos sprigės gautos kryžminant siauralapę sprigę (Impatiens hawkeri) su kitomis rūšimis. Naujosios Gvinėjos sprigės augesnės už Valerio. Selekcininkai džiūgauja, kad pavyko išvesti veislių, kurioms nekenkia intensyvi saulės šviesa, tad jas galima auginti ir daliniame pavėsyje, ir saulėkaitoje. Bet už viską reikia mokėti – jos lepesnės, labiau mėgsta šilumą, tad vėsesnėmis vasaromis žydi menkiau. Temperatūrai nukritus iki 5 °C, nustoja augti, pradeda sirgti, džiūti lapai. Parinkite šiltą, nuo vėjų apsaugotą vietą ir auginkite induose – čia bent dieną labiau įšyla žemė. Kaip ir visos sprigės, šie hibridai mėgsta lengvą, vandeniui laidžią žemę, nepakenčia užmirkimo.
Gerda:

Kas atsitiko obelims? Visi lapai susisukę, pajuodavę, kažkuo apnykę. Anksti pavasarį nupurškėme ’Deciu’, per žydėjimą pakartojome. Ar obelims nepakenks? Ar vaismedis išgyvens?

Sodo spalvų atsakymas:

Panašu, kad obelis apnyko obeliniai amarai, kuriuose ant šakučių sunešė skruzdėlės.

Apie kovą su šiais kenkėjais skaitykite liepos „Sodo spalvų“ numeryje.

Oliva:

Kas nutiko braškėms? Pradėjus sirpti uogoms braškių lapų pakraščiai įgauna violetinę spalvą ir riečiasi į viršų. Augalas suvargsta, uogos susitraukia, nesunoksta. Ar trūksta kokių medžiagų? O gal tai liga? Kaip padėti braškėms?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima nustatyti tik labortaorijoje. Aprašyti požymiai panašūs į braškių rudąją dėmėtligę (sukėlėjas Diplocarpon earliana) pirmoje vasaros pusėje plinta lėtai, jos beveik nepastebime, o rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais pažeidžia iki 90% visų lapų. Labiausiai nukenčia senesni lapai, ypač piktžolėtuose trečių metų braškynuose. Grybas pažeidžia lapalakščius, rečiau lapkočius ir ūsus. Ant lapų susidaro nemažos apvalios, dažnai netaisyklingos, neryškiai nuo sveiko audinio atsiribojusios dėmės su juodais kauburėliais, rudos, rausvai violetinės arba rudos su juodu atspalviu.
Ligą platina vėjas ir vabzdžiai. Optimalios sąlygos – neaukšta temperatūra ir dažni lietūs. Sergančių braškių lapai nudžiūsta prieš laiką, susidaro mažiau žiedinių pumpurų, sumažėja ir kitų metų derlius. Grybiena ir konidijos peržiemoja ant nudžiūvusių ir žalių lapų. Atsparių veislių nėra. Mažiau serga ankstyvosios braškės.
Labai svarbi yra sodinamosios medžiagos kokybė. Reikia sodinti tik sveikus, specialiuose daigynuose išaugintus braškių daigus. Būtina palaikyti optimalią dirvos drėgmę ir aeraciją, t. y. nesudaryti palankių sąlygų patogenui plisti. Negalima sodinti braškių žemose, užmirkstančiose vietose. Reikia laikytis sėjomainos. Efektyvi apsaugos priemonė yra braškyno mulčiavimas ar kitos priemonės, neleidžiančios uogoms liestis su žeme. Jei dauguma braškyne augančių augalų serga šia liga, braškyną teks naikinti.
Kristina:

Kamieninius agrastus užpuolė žalios kirmėlės. Lapai apgraužti. Ar galima namų sąlygomis pasigaminti ekologinį purškalą?

Sodo spalvų atsakymas:
Tai gali būti pjūklelių lervos. Šie kenkėjai skraido nuo pumpurų skleidimosi iki birželio pradžios. Patelės apatinėje lapų pusėje deda kiaušinėlius, iš kurių po savaitės išsirita lervos. Auginant kelis krūmus, lervas galima nupurtyti ant patiestos polietileninės plėvelės ir sunaikinti. Iš paprastų priemonių galite pabandyti koka kolą. Purškite vaiskrūmius kartą per dieną.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Spalio 24, penktadienis.
  Saulė teka 08:06, leidžiasi 18:00.
  Mėnulis teka 08:28, leidžiasi 18:22.
  Mėnulis Skorpione 00.09. Jaunatis 00.57.
  Daugailas, Gilbertas, Rapolas, Švitrigailė
  Tarptautinė Jungtinių Tautų Organizacijos diena
  Lapų diena. Galima dirbti žemę, laistyti augalus, purkšti, genėti sergančius medžius, krūmus. Ypač tinkamas metas genėti gyvatvores. Nepalanku sodinti, sėti.
  Daug lapų ant medžių spalio pabaigoj – kitais metais vaisių bus mažai.

Apklausa

Ar mulčiuojate sodo augalus artėjant žiemai?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435