Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Augalų katalogas
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 1
Žolynų žurnalas
Plačiau »
Nr. 63
Augalų pasaulis – Spalvingieji gėlynai
Plačiau »
Nr. 1
Sodybos idėjos – 144 sodybos idėjų
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 22 - Kitas »
Valė:

Ar žiemai artišokus reikia nupjauti ir pridengti? O gal galima palikti taip.

Sodo spalvų atsakymas:
Artišokus žiemai reikia nupjauti prie pat žemės ir mulčiuoti. Tik tokiu atveju jie sėkmingai peržiemos.
Vytautė:

Peržydėjo echmėja. Viduriukas išpuvo. Man ją išmesti ar laukti, kol užaugins atžalą?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei echmėja peržydėjo senai ir prie jos nėra nei vienos naujos atžalos, ji jau jų neužaugins, nes supuvo lapų pamatai. Augalą teks išmesti.
Žavinta:

Apatiniai fikuso lapai joduoja ir krenta. Kas jam nutiko?

Sodo spalvų atsakymas:
Fikusų lapai tampa ruduoja ir juoduoja, o vėliau krenta, kai kambarių oras tampa labai sausas. Augalus reikėtų dažnai apipurkšti, stengtis, kad kambario temperatūra būtų kuo pastovesnė (kambarys neatšaltų atidarius langą). Apžiūrėkite, ar vienodai drėgna ir neužkalkėjusi vazonų žemė. Dalis lapų nukrenta ir tada, jei fikusą laistote per retai, per mažai ir nereguliariai.
Vitas:

Mano šešių arų sklype daug kurmių ir kurklių. Kaip juos išnaikinti?

Sodo spalvų atsakymas:
Kurmiai iš sodų vejami įvairiais būdais.Galima sodinti nemalonaus kvapo augalus – balandūnes, šeivamedžius, margutes, česnakus. Dažnai statomi triukšmą keliantys malūnėliai. Į jų tunelius galima prikaišioti skudurėlių, sumirkytų nemalonaus kvapo skysčiuose. Galima įsigyti spąstų kurmiams gaudyti.
Visiškai išnaikinti sode kurklius nelengva. Dažnai iš aplinkinių pievų į sodą plinta nauji vabalai. Darže reikėtų kiekvieną rudenį giliai sukasti dirvą. Pasodinus daigus, nuolat purenami tarpueiliai. Kurklių urveliuose esantys kiaušinėlių lizdai nedelsiant naikinami. Lygiai su žemės paviršiumi įkasami stiklainiai suaugusiems kurkliams gaudyti. Insekticidai mažai efektyvūs.
Aurelija:

Neužsidegė sieros dūmadėžė, milteliai išbyrėjo ant žemė. Ar jie pakenks augalams. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Sieros milteliai parūgština dirvą. Kuo greičiau surinkite juos su paviršiuje esančia žeme.
Aida:

Kaip prižiūrėti peržydėjusį amarilį?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikriausiai turite omenyje meilenį, kuris kažkada priklausė amarilinių šeimai. Dabar šioje šeimoje yra tik viena amarilių rūšis. Rudenį meilenių laistyti nebereikia – tegul apdžiūsta. Žaliuojančių lapų nekirpkite. Geriau augalus pastatykite sausoje, nelabai šviesioje vietoje ir palaukite, kol jie patys sudžius. Ramybės periodas tęsiasi 2–3 mėnesius. Augalai laikomi beveik sausai, tamsiai. Vazonuose visada būna šiek tiek drėgmės. Tad papildomai drėkinti nereikėtų, nebent manote, kad gali perdžiūti visas žemės gumulas (tarp substrato ir vazono atsiranda oro tarpas) ir šaknys. Svogūnus galima laikyti visiškoje tamsoje, vėsioje vietoje (apie 15 ºC), bet jei jie turi lapų – privalo gauti šiek tiek šviesos. Ramybės metu vienas kitas lapas gali žaliuoti.
Janina:

Labai susirūpinau tujomis. Jos auga jau antri metai ir atrodė visai neblogai. Šiemet rudenį pradėjo gelsti. Kas joms nutiko?

Sodo spalvų atsakymas:
Tujos mažai reiklios dirvai, bet jautrios sausroms. Galbūt per mažai jas laistėte. Nedideliems augalams labai pavojingas šunų šlapimas. Be to tujos gali gelsti pažeistos grybinių ligų (tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje). Patartume sekti, kad žemė visada būtų vidutinio drėgnumo, rudenėjant patręšti kalio trąšomis, o pavasarį – skirtomis spygliuočiams.
Gintarė:

Kaip uždengti žiemai kamieninę eglutę?

Sodo spalvų atsakymas:

Kamieninių eglučių šaknys apipilamos storu durpių sluoksniu, vainikas ir kamienas apkaišomi eglišakėmis ir apvyniojami keliais sluoksmiais dengiamosios medžiagos (tinka agroplėvelė).

Jurgita:

Kaip prižiūrėti augalą Areca? Kaip dažnai purkšti vandeniu? Išsausėjo augalo lapai. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Areka (Areca) - plonastiebės, turinčios kelis stiebus, rečiau – vienastiebės palmės. Ant kamieno matomi žiediški randai. Arekos gerai auga šviesiame pusšešėlyje, nepakenčia tiesioginės saulės. Mėgsta šiltą ir drėgną orą. Laistykite vienodai, kad žemė būtų nuolatos drėgna. Būtinai dažnai purkškite lapus. Kai oras sausas ir vėsus, auga labai lėtai arba visai nebeauga. Dauginama sėklomis, kurios sudygsta per 2-3 mėnesius. Šie augalai stipriai gerina patalpų orą, gerai jį sudrėkina, puikiai kovoja su patalpų tarša.
Jurgis:

Kambariuose, po augalų persodinimo, atsirado muselių. Jos lenda iš vazono žemės. Kaip su jomis kovoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Tos mažos muselės – tikriausiai yra daiginiai uodeliai (Sciaridae). Į namus jie patenka su naujomis neiškaitintomis žemėmis arba lauke laikytais augalais. Dideliems augalams uodeliai daug žalos nedaro, bet pavojingi mažiems ir daigams. Skraidančius vabzdžius galima pabandyti išgaudyti, pakabinus prie augalo lipnią juostą. Gyvenančius žemėje naikinkite, leisdami pradžiūti viršutiniam žemės sluoksniui, augalus, jei tik galite, laistykite pildami vandenį į padėklą. 2 – 3 cm viršutinio žemės sluoksnio galima nuimti ir užberti smėlio. Sausoje žemėje daiginiai uodeliai daugintis negali. Jei šios priemonės nepadės, vabzdžius naikinkite palaistant augalus tabako arba česnako nuoviru ar silpnu insekticidų tirpalu.
Aldona:

Ar kenkia kriaušėms kazokiniai kadagiai ir pušims greta augančios drebulės?

Sodo spalvų atsakymas:
Kriaušės ir kazokiniai kadagiai serga ta pačia grybine liga – kriaušių rūdlige. Ši liga Lietuvoje labai išplitusi, taigi kasmet reikia purkšti fungicidais ne tik kriaušes, bet ir kadagius. Drebulių poveikis pušims nenustatytas. Jei tik jaunos pušelės nėra nustelbiamos tankių drebulių atžalų, šie medeliai gali augti kartu.
Virginija:

Kodėl diemedžio lapai nuo apačios paruduoja ir sudžiūva, gražios išlieka tik viršūnėse? Ką daryti, kad augalas visas būtų dekoratyvus?

Sodo spalvų atsakymas:
Diemedis – puskrūmis dalinai sumedėjusiomis šakelėmis. Augant ūgliams ir apatinėje dalyje medėjant, seniausieji lapai natūraliai nudžiūsta. Daugiau žalumos išlieka auginant gerai apšviestoje, atviroje vietoje, apydrėgnėje nerūgščioje dirvoje. Šešėlyje, suspaustas tarp kitų augalų diemedis greičiau praranda dekoratyvumą. Kad išaugintų daugiau jaunų ūglių ir krūmelis būtų taisyklingos formos, kiekvieną pavasarį jį apkarpykite.
Lina:

Šiemet mano eglutę ’Conica’ ir maumedį vidurvasarį galimai užpuolė erkutė, nes pradėjo vietomis gelsti spygliukai, (eglutės pumpurai-ūglių galiukai), du kartus iki rudens purškiau "Vertimec", lyg vaizdas pagerėjo, o dabar išryškėję vėl (eglutės) šakelių galiukų (vietomis) geltonumas. Kuo rekomenduotumėt dar nupurkšti ir ar reikia dar dabar iki žiemos purkšt?

Sodo spalvų atsakymas:
Dabar jau nebereikėtų purkšti eglutės. Jei eglutė auga atviroje vietoje, padarykite jai žiemai priedangą nuo saulės spindulių. Pavasarį, atšilus žemei, būtinai patręškite spygliuočiams skirtomis trąšomis. Gelsti spygliukai gali net tik dėl erkučių, bet ir trūkstant mikroelementų.
Nijolė:

Ar pasigaminsiu rūgštaus mulčio, jei rudenį surinksiu tujų lapus ir juos kompostuosiu?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei norite turėti rūgštaus mulčiaus, geriausiai kompostuoti pušų spyglius, žieves, jaunas šakeles. Tinka ir eglių bei kitų spygliuočių dalys. Kiekvienu atveju perpuvusio komposto pH gali būti nevienodas, todėl prieš naudojant jį reikėtų patikrinti lakmuso poperėliu ar parduotuvėje įsigytu pH testu.
Žavinta:

Kokias gėles auginti laiptinėje?

Sodo spalvų atsakymas:
Atsakymą rasite mūsų straipsnyje „Augalai laiptinėje“.
Modestas:

Ar galima valgyti kvietrugių želmenis?

Sodo spalvų atsakymas:
Maistui vartojami kviečių, rugių ar miežių grūdų želmenys.
Joita:

Gavau dovanų Echeveria ‘Perle von Nurnberg’. Pradėjo kristi apatiniai lapai. Kaip ją prižiūrėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Hibridinės kalvorės (Echeveria) ‘Perle von Nurnberg’ labai gražaus pilko metalinio atspalvio su rausvėjančiais lapų pagrindais. Spalvų ryškumas priklauso nuo gaunamos saulės šviesos.
Auginamos šviesioje saulėtoje vietoje. Ypač saulės šviesa būtina plaukeliais apaugusioms ir vaškinį sluoksnį ant lapų turinčioms rūšims. Žemė – komposto ir smėlio mišinys lygiomis dalimis. Vasarą laistomos saikingai, tręšiamos kartą per mėnesį. Vandens ant lapų rekomenduojama nepilti, tik retkarčiais galima nuplauti augalą vandens srovele. Žiemą tinkamiausia temperatūra – 6–10 oC, laistomos labai retai. Dauginamos dukterinėmis skrotelėmis, sėklomis ir lapų auginiais.
Danutė:

Kokiais būdais iš pievelės išnaikinti šliaužiantį vėdryną? Galbūt yra nekenksmingų priemonių, nes kieme bėgioja šuniukas, yra šulinys.

Sodo spalvų atsakymas:
Plačialapes piktžoles vejoje išnaikinti galima purškiant herbicidais „Banvel“ arba „Starane“. Jei nenorite naudoti chemijos, belieka pievelę ravėti, nes šliaužiantieji vėdrynai gan greit dauginasi palaipomis.
Diana:

Kaip prižiūrėti ciklameną? Namuose labai drėgna, kitų gėlių vazonuose net žemė pelija.

Sodo spalvų atsakymas:

Ciklamenai ilgiau žydi nelabai šiltoje, šviesioje vietoje. Laistomi reguliariai, kad neišdžiūtų žemė, bet vandens padėkle nepaliekama. Kol žydi ir auga lapai, kas dvi savaites tręšiami kompleksinių trąšų tirpalu. Peržydėję augalai po kelių savaičių ima nykti, pagelsta dalis arba net visi lapai. Tuo metu ciklamenus apie mėnesį palaikykite vėsiai (5-10 °C) ir sausai. Vėliau vėl pradeda augti lapai. Vasarą ciklamenus galima laikyti lauke, pusiau šešėlyje.
Jei namuose labai drėgna ciklamenas gali susirgti bakteriniu puviniu. Laistykite jį saikingai, neliekite vandens ant gumbo.

Ilona:

Auginu difenbachija po laiptais. Gal netinka vieta: jos lapų galiukai džiūva. Augalas auga į viršų.

Sodo spalvų atsakymas:

Lapų galiukai džiūva dėl sauso oro, augalą reikia purkšti drungnu vandeniu. Jei stiebas tįsta, vadinasi trūksta šviesos. Neškite arčiau lango.

Apie difenbachijų auginimą, priežiūrą skaitykite čia:

„Kodėl nyksta difenbachijos?“

„Kaip pasirūpinti difenbachijomis?“

„Difenbachijos - šilumamėgiai augalai“

 

« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 22 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Balandžio 23, trečiadienis.
  Saulė teka 05:58, leidžiasi 20:38.
  Mėnulis teka 03:19, leidžiasi 13:25.
  Mėnulis Vandenyje, dylantis, IV ketvirtis. Delčia balandžio 22 d.
  Adalbertas, Daugaudas, Jurgis, Jurga, Jurgita, Vygailė.
  Jurginės. Ganiklio diena. Ledų diena.
  Žiedų diena. Buvo tikima: šią dieną negalima liesti žemės, kad ledai javų vasarą neiškapotų.
  Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Apklausa

Ar auginate vaismedžius plokščiomis lajomis? Apie šiuos vaismedžius rašome balandžio „Sodo spalvų“ numeryje.
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435