Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Augalų katalogas
Klausk specialisto
Sodo spalvų virtuvė
Darbalaukio paveiksliukai
Savaitės darbai pagal Mėnulį

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2015 m. Nr. 1
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2015 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
Nr. 67
Augalų pasaulis – Užrašai apie pomidorus
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - Kitas »
Jorė:

Rugsėjo pabaigoje, apie genėjimą neišmanantis žmogus stipriai nukarpė tujų ’Smargad’ šonus ir viršūnes. Ar atžels tujos?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei šakos nupjautos iki kamieno, paliekant tik bespyglius stagarus, tujos gali ir neatželti.  Drastiškai nugenėtos tujos sunkiai atsprogsta, jei išaugina, tai tik labai trumpas šakeles. Nugenėtos iki kamieno niekada nesusivienodins iš abiejų pusių. Jei nugenėta gyvatvorės pusė bus pavėsyje, šakelės visai gali neišaugti. Labai blogai, kad jos nugenėtos artėjant rudeniui. Nėra laiko griebtis būtinų gelbėjimo priemonių: gausiai laistyti ir tręšti. Tujas mulčiuokite pjuvenomis, medžių žieve, prasidėjus šalčiams apvyniokite agroplėvele. Jei nenušals per žiemą, toliau gelbėsite pavasarį.
Laima:

Vasaros viduryje gavau dovanų vazoną alstremerijų. Pasodinau lauke. Nors augalo šaknys buvo tankios ir susipynusios, praktiškai be žemės, gėlė prigijo, augo ir gausiai žydėjo, dar ir dabar turi nemažai žiedų. Ar augalas peržiemos lauke, ar reikia jį dengti ar iškasti? Kaip jį dauginti?

Sodo spalvų atsakymas:
Būtina žinoti veislės pavadinimą, tik kai kurių veislių alstremerijas galima pabandyti palikti lauke. Vis dėlto dauguma šių gėlių veislių mūsų sąlygomis neperžiemoja. Iškaskite ir pasodinusi vazone neškite namo. Daugumos veislių augalai žydi gausiau, kai kasmet persodinami. Tuo pat metu jie dauginami: išskirstomi, padalijami į kelias dalis. Iškasti ir persodinti reikia labai atsargiai, nes šaknys greitai lūžta arba skyla.
Inga:

Ar iškasus begonijų gumbus, reikia pašalinti mažas šakneles, kurios yra tankiai sužėlę aplink gumbą? Bandžiau tai daryti, tačiau vietomis kartu su šaknelėmis nusilupa žievė, dengianti gumbą. Ar tos žievės nusilupimas nepablogins gumbo peržiemojimo, t.y. nepradės pūti ar pan. Begonijos gumbus žadu apdoroti kalio permaganato tirpalu (begonijos sirgo miltlige). Vėlgi, jei paliksiu tas šakneles, ar nebus sudėtinga gumbus išdžiovinti po apdorojimo kalio permaganatu?

Sodo spalvų atsakymas:
Mažų šaknelių šalinti nereikia. Galite patrumpinti tik ilgiausias iki pusės jų ilgio. Gumbai apdoroti kalio permanganatu, tinkamai džiovinami, puikiai apdžiūva.
Birutė:

Šiltnamyje auginu vynuoges ir braškes. Kuo galima būtų dezinfekuoti rudenį šiltnamį, kad nepakenkti vynuogėms ir braškėms, nes pomidorai sirgo fitoftoroze, o agurkus buvo užpuolę voratinklinės erkutės ?

Sodo spalvų atsakymas:
Žiemai šiltnamį gerai išvalykite, nepalikite augalų liekanų. Kur galima, nepažeidžiant vynuogių ir braškių šaknims, žemę sulaistykite verdančiu vandeniu (10-12 litrų kvadratiniam metrui). Nuplaukite šiltnamio karkasą muilo putomis. Jei šiltnamyje augalai sirgo, galite pridėti šiek tiek fungicidų. Pavasarį, prieš sodinant augalus žemę dar kartą giliai sukaskite.
Liuda:

Kaip išlaikyti žemaūgę fuksiją per žiemą?

Sodo spalvų atsakymas:
Žiemos periodu fuksiją reikia laistyti saikingai, netręšti ir laikyti 8-12 °C laipsnių temperatūroje. Ruošiant augalą žiemai, reikėtų patrumpinti jo stiebus vienu trečdaliu, pašalinti likusius žiedus bei pumpurus, kad pailsėtų. Kartais artėjant žiemai fuksija numeta lapus. Tai nieko keisto – taip augalas saugo maisto medžiagų atsargas, nugrimzdamas į žiemos miegą sumažina kvėpavimą bei drėgmės garinimą.
Janina:

Mano sode žemė juodai-pilka. Molio visiškai nėra. Ir visgi, po komposto priemaišos tampa kieta. Ar galima pagerinti žemę, kad ji taptų puresne, gal iš viso komposto nenaudoti. O ką tada naudoti? Ar galima persodinti 3 metų vynuogę?

Sodo spalvų atsakymas:
Purumo žemei galėtų suteikti durpės. Naudokite neutralaus pH durpių substratus, o dar geriau – atlikite dirvožemio agrocheminius tyrimus. 3 metų vynmedį persodinkite pavasarį, kasdami su kuo didesniu žemių gumulu. Iš karto perneškite į paruoštą duobę ir visą sezoną gausiai laistykite.
Albina:

Jazminas, veigelė ir kiti krūmeliai užaugina neproporcingai ilgus ūglius, jie su dideliais lapais ir šviesiais kotais. Aš juos iškirpau? Ar gerai padariau? Gal augalams ko trūksta ar per daug?

Sodo spalvų atsakymas:
Jaunų ūglių lapai dažniausiai būna truputį didesni, nei senųjų, o patys ūgliai gali būti gerokai ilgesni už mažą naujai pasodintą krūmelį. Tokius ūglius užtenka patrumpinti (nukirpti iki pusės arba iki esamo krūmelio viršūnės). Ilgus ūglius išaugina gausiai azotinėmis trąšomis arba mėšlų tręšti ir pavėsyje augantys krūmai.
Žavinta:

Ko trūksta mano rododendrui? Jis didelis, gražus, suformavo daug pumpurų, bet jo viduryje pradėjo gelsti lapai.

Sodo spalvų atsakymas:
Gali būti kelios priežastys. Ar vieta rododendrui tinkamai parinkta? Ar netrūksta drėgmės žemėje, gal tarp senojo šaknų gniužulo ir naujo dirvožemio susidarė plyšys? Gali būti, kad kas nors pažeidė šaknis – pavyzdžiui ten yra kurmio ar graužiko urvas. Būna, kad lapai gelsta dėl grybo Phytophtora sukeltos ligos. Tada gelsta ir ruduoja lapai, pumpurai ir šakelės. Pažeistas augalo dalis reikia iškirpti ir sunaikinti, augalą apipurkšti fungicidais.
Modestas:

Kokioje temperatūroje per žiemą reikia laikyti imbierą ir lankščiąją citrinžolę? Ar galima būtų citrinzolę laikyti rūsyje (temperatūra +10) ,o imbierą šaldytuve (temperatūra +3 laipsniai)?

Sodo spalvų atsakymas:
Abu šiuos augalus galima laikyti rūsyje, 10 ºC. tik leiskite rudenį palaipsniui pagelsti ir nudžiūti lapams, augalų nelaistykite, kad žemė būtų apysausė. Per didelė drėgmė skatins augimą.
Laima:

Ar pasodinus skiepytą alyvą iš atžalos, ji užaugs tokia pat graži?

Sodo spalvų atsakymas:
Nežinia, ar tos alyvos tikrai buvo skiepytos, ar tik taip pavadintos stambiažiedės. Jei tikrai skiepytos, poskiepis dažniausiai imamas kokios nors nereiklios veislės, taigi jis stipriai skirsis nuo žydėjusio augalo. Neretai skiepytomis vadinamos bet kokios atžalomis ir auginiais padaugintos stambiažiedės alyvų veislės. Kadangi iš tikrųjų jų niekas neskiepijo, tai ir žydintis stiebas, ir visos atžalos bus vienodos.
Rasa:

Šiemet užaugo labai gražios ir didelės svogūnų galvos. Išdžiovintus svogūnus apžiūrėjus atidžiau pastebėjau, kad kai kuriuos graužia baltos kirmėlės. Gal patartumėt kaip man išnaikinti tuos kenkėjus, kad neužsikrėstų sveiki svogūnai ir išsilaikytų per žiemą? Gal juos reiktų pamirkyti kokiam tirpale ir vėl džiovinti?

Sodo spalvų atsakymas:
Svogūnuose žiemoja svogūninės žiedmusės (Eumerus strigatus) lervos. Šie kenkėjai skraido birželio mėnesį, o antros generacijos – liepos pabaigoje. Kenkia ne tik svogūnams, bet ir česnakams, porams, įvairioms svogūninėms gėlėms. Rudenį giliai sukaskite dirvą. Pavasarį būtinai laikykitės sėjomainos, svogūnus sodinkite pakaitomis su morkomis, petražolėmis, salierais. Kenkėjų skraidymo laiku galima purkšti insekticidais arba laistyti svogūnus karštoku 6 proc. medžio pelenų  šarmu.
Diana:

Nusipirkome obelaičių, kriaušių, vyšnių su lapais. Vaismedžiai auga vazonuose. Ar prigys?

Sodo spalvų atsakymas:
Vaismedžius augančius vazonuose galimas sodinti visą vegetacijos sezoną. Jie gerai prigyja. Tik kaulavaisinius vaismedžius, tokius kaip slyvos, vyšnios, trešnės geriau sodinti pavasarį, o ne rudenį.
Rasa:

Ar reikia nupjauti braškių lapus? Kada geriausiai tai daryti? Ar reikia jas dengti žiemai?

Sodo spalvų atsakymas:
Dažnai siūloma nupjauti visus braškių lapus. Tik ar visada tai naudinga? Būtina nupjauti dėmėtus, pageltusius, sergančius lapus. Tai daroma tuoj pat po derliaus nuėmimo – liepos viduryje. Jei šio darbo nespėjote padaryti iki rugpjūčio, geriau visų lapų nebepjaukite, tik iškarpykite džiūstančius ir ligotus – juk iki rudens braškės turi užauginti naują vešlią lapiją. Pastebėta, kad nupjovus visus lapus kitų metų derlius būna gausesnis tik po ilgo ir šilto rudens. Kai anksti pradeda šalti ir vegetacijos laikas sutrumpėja, derlius taip pat sumažėja. Todėl kiekvienas sodininkas sprendžia pats – pjauti lapus ar ne. Nupjautus lapus reikia išnešti iš braškyno ir sudeginti, kad neliktų ligų sukėlėjų. Auginant šalčiui jautresnes veisles, vėlai pasodinus naują braškyną arba anksti prasidėjus rudeninėms šalnoms, braškes verta papildomai mulčiuoti arba pridengti. Naują braškyną su dar gerai neįsišaknijusiais augalais mulčiuokite durpėmis arba pjuvenomis.
Sigita:

Burokėliai užauga nemaži, kai kurie net per dideli, bet jie būna negražūs, kai kurie net iškraipyti. Taip norėtųsi, kad jie užaugtų gražiais kamuoliukais. Šiemet pirkdama sėklas rinkausi, kad veislė turėtų savybę formuoti dailius burokėlius, bet nusivyliau. Kas lemia burokėlių išvaizdą?

Sodo spalvų atsakymas:
Veislės savybes, dar ne viskas. Labai svarbu kokioje žemėje auginate burokėlius, kaip juos prižiūrite. Sėklaskiltinių lapelių fazėje burokėliams reikia itin daug šviesos. Be to, svarbu laiku nuravėti ir išretinti šiuos augalus. Kerodami jie užpavėsina ir stelbia vieni kitus, dėl to sulėtėja augimas, lėtai formuojasi šakniavaisiai. Burokėliai mėgsta atvirą, saulėtą vietą ir nepakenčia rūgščios dirvos. Besiformuojančius šakniavaisius rekomenduotin apkaupti. Kitais metais sėkite burokėlius į trąšią dirvą atviroje vietoje, laiku laistykite, nuravėkite, išretinkite ir supurenkite tarpueilius. Prekinės kokybės šakniavaisių užsiauginsime per 90 dienų.
Artūras:

Pasodinau apie 40 cm aukščio Albizia. Kada ji pražys?

Sodo spalvų atsakymas:
Šie augalai mūsų klimato sąlygomis lauke nežiemoje. Auginami namuose, vazonuose, žydi labai retai.
Audronė:

Ar mūsų klimate peržiemos indinė krausva?

Sodo spalvų atsakymas:
Indinė krausva (Lagerstroemia indica) geriausiu atveju gali ištverti trumpą -15 ºC šaltį. Peržiemoti lauke ji gali tik ypatingai švelniomis žiemomis. Šį augalą rekomenduotina auginti dideliame vazone. Vasarą išnešti į lauką, saulėtą vietą. O žiemą geriausia laikyti šviesioje vėsioje (apie 7-10 ºC ) patalpoje.
Kastytis:

Pavasarį pasodinome tujas ’Smaragd’. Rugpjūčio pabaigoje pradėjo džiūti šakelės. Ar tai normalu, o gal čia liga?

Sodo spalvų atsakymas:
Naujai pasodintas tujas visą sezoną būtina reguliariai laistyti. Tikriausiai karštą šių metų vasarą Jūsų tujos gavo per mažai vandens. Kadangi spygliuočiai į netinkamas sąlygas reaguoja ne taip sparčiai, kaip lapuočiai, šakelės gelsti pradėjo tik rugpjūtį.
Artūras:

Prieš porą savaičių turguje nusipirkau albiziją japoninę. Pasodinau lauke. Ar ji lauke peržiemos? Kaip su ja elgtis?

Sodo spalvų atsakymas:
Albizia genčiai priklausantys augalai pas mus nežiemoja. Tai tropikuose augantys, pupinių šeimai priklausantys medžiai ir krūmai. Iškaskite ir pasodinkite vazone, neškite namo, kitaip rizikuojate prarasti augalą.
Rasa:

Rugsėjo pradžioje persodinome gyvatvorės tujas, apie 130 cm aukščio. Laistėme reguliariai, bet jos pradėjo gelsti. Kokia priežastis ir ką daryti? Ar jos peržiemos?

Sodo spalvų atsakymas:
Vazonuose augančias tujas galima sodinti visą sezoną. O tujos nuogomis šaknimis sodinamos rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje arba pavasarį. Laikas persodinimui pasirinktas gerai. Gal nesaugojote iškastų tujų šaknų? Jau po 15 minučių apdžiūva smulkiosios šaknelės ir tokios tujos labai prastai prigyja, gelsta. Gal į duobes įdėjote švėžio mėšlo? Jo labai nemėgsta tujos.
Jana:

Žemė apsitraukia baltu (gelsvu) pelėsiu. Substratas universalus, paruoštas auginimui, praturtintas trąšomis. Ar taip nutinka dėl netinkamos priežiūros, pavyzdžiui augalų perlaistymo?

Sodo spalvų atsakymas:
Žemės paviršius apsitraukia pelėsiu, kai žemė nuolat drėgna. Galima augalus persodinti į naują žemę, bet galima pelėsį išnaikinti ir senojoje. Nuimkite ir išmeskite maždaug 2 cm paviršinį sluoksnį. Vietoje jo užberkite komposto, sumaišyto su smėliu (smėlio mišiniui imama kiek didesnė dalis). Jei pelėsis vėl pasirodys, viršutinį 2 cm žemės sluoksnį pakeiskite grynu smėliu.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Balandžio 1, trečiadienis.
  Saulė teka 06:51, leidžiasi 19:56.
  Mėnulis teka 16:51, leidžiasi 05:42.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 27 d.
  Dainora, Rimgaudas, Teodoras.
  Juokų (melagių) diena. Pasaulinė paukščių diena. Didysis trečiadienis.
  Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves. Jei jau išėjęs pašalas sodinkite medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, persodinti kambarines ir balkono gėles. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti. Dauginkite krūmus atlankomis, skiepykite. Daiginkite bulves. Tvarkykite sodą, patvorius, valykite patalpas.

Apklausa

Kaip vertinate žurnale „Sodo spalvos“ publikuojamus mėnesio darbus?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435