Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 9
Mano sodyba
Plačiau »
Nr. 3
Sodybos idėjos – Gražiosios erdvės: 11 istorijų
Plačiau »
2014 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 18 - Kitas »
Angelė:

Norėčiau sužinoti kaip auginti ir prižiūrėti Leucadendron argenteum. Koks dirvožemis tinkamas, ar tręšiama, kokia drėgmė, temperatūra, apšvietimas turėtų būti.

Sodo spalvų atsakymas:
Šis augalas pas mus auginamas, kaip kambarinis. Ji auginti gana sunku, nes iš Pietų Afrikos kilusiems augalams tuo metu, kai pas mus vasara, jiems žiema ir atvirkščiai. Dėl to labai sunku atitaikyti tinkamas auginimo sąlygas.
Aida:

Sodo žemėje ir vejoje daugybė skruzdėlių. Kaip su jomis kovoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Kol gyva „karalienė“, išprašyti skruzdėlių iš sodo ir daržo nepavyks. Išdraskysite skruzdėlyną vienoje vietoje, ji nepasiduos – susuks lizdą kitoje. Jei nėra patelės, bendruomenė išsisklaido. Skruzdėlėms nepatinka kai kurie kvapai: anyžių, pomidorų, petražolių, gvazdikėlių. Užtenka padėti šių augalų lapų ar šakelių, ir jos ims ieškotis kitos teritorijos. Jei liaudiškos priemonės nepadeda, skubėkite į sodininkams skirtų prekių parduotuvę. Ten galima įsigyti šiuolaikiškų cheminių preparatų skruzdėlėms atbaidyti ir iš sodo išprašyti.
Aušra:

Niekaip nepavyksta užsiauginti meškinio česnako. Antri metai sėju pirktines sėklas, ir nesudygsta nė viena. Bandžiau sėti ir į vazonėlius šiltnamyje ir tiesiai į dirvą. Rezultatas tas pats - nei daigelio. Ką darau ne taip?

Sodo spalvų atsakymas:
Meškiniai česnakai dauginami sėklomis, vegetatyviškai ir lapų pažastyse išaugusiais svogūnėliais. Sėti geriausia rudenį, sudygsta kitų metų pavasarį. Iš natūralių augimviečių išrauti augalai prigyja prastai.
Meškinio česnako sėklas reikėtų stratifikuoti – 2-3 mėnesius palaikyti sumaišytas su drėgnu smėliu vos kelių laipsnių šilumoje (pavyzdžiui, šaldytuve). Kai kurių augalų sėkloms reikalingas vėsos periodas, kad jos pasiruoštų dygti. Gamtoje, vasaros pradžioje, išbyrėjusios meškinio česnako sėklos sudygsta tik pavasarį.
Jolanta:

Ant česnako laiškų atsirado žalių kirmėlių, taip pat pastebėjau ant jų į manų košę panašias sankaupas. Gal tai kirmėlių kiaušinėliai? Kaip galėčiau juos išnaikinti. Česnakai auga tarp braškių, o jos jau rausta.

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad česnakus užpuolė svogūninė kandis. Kenkia svogūnams, česnakams, porams. Laiškų minkštimą minuoja, vėliau vidinę jų pusę graužia 8—11 mm ilgio gelsvai žali vikšrai. Būtina laikytis sėjomainos, rudenį giliai sukasti dirvą, nuėmus derlių būtina sunaikinti visas augalų liekanas, ravėti piktžoles. Pastebėjus skraidančius drugius, kiaušinius ir besiritančius vikšrus, česnakus reikėtų purkšti insekticidais. Kadangi jie auga šalia braškių pabandykite nupurkšti koka kola arba pabarstyti ant jų valgomosios sodos.
Liuda:

Kas nutiko bijūnams? Sukrovė pumpurus, bet jie nujuodavo ir nudžiuvo.

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima identifikuoti tik laboratorijoje. Panašu, kad bijūnai susirgo pilkuoju puviniu. Visą augalų vegetacijos laiką šalinkite ir naikinkite pažeistas augalų dalis, o rudenį bijūnų stiebus žemai nupjaukite. Jei liga labai išplitusi, galima purkšti fungicidais.
Kęstas:

Pernai pavasarį nusipirkau dvi trešnes, jos gerai prigijo, žaliavo. Gerai peržiemojo, sužaliavo, bet prieš porą savaičių lapai išbliško, pradėjo išilgai suktis. Kenkėjų nematome.

Sodo spalvų atsakymas:

Tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Panašu, kad trešnės susirgo. Lapai gelsta ir pabąla tada, kai žemėje trūksta tirpių geležies druskų. Labiausiai nukenčia šarmingose dirvose augančios trešnės. Jauni viršūniniai lapai nuo pakraščių bąla arba gelsta. Žalios spalvos ruoželiai lieka tik apie gyslas. Gali būti ir kitos šios ligos priežastys: žema temperatūra, didelė sausra ar drėgmės perteklius. Labai svarbu tinkamai parinkti vietą vaismedžiui. Netręšti šviežiu mėšlu, nenaudoti chloringų mineralinių trąšų, laikytis fosforo trąšų normos. Sergančias trešnes purkšti 1-2 kartus geležies sulfato tirpalu.

Trešnės galėjo susirgti ir vyšnių lapų džiūsna. Šia liga serga slyvos, vyšnios, trešnės, abrikosai. Vasaros pradžioje ant lapų atsiranda oranžiškai gelsvų, greitai paruduojančių ir tarpusavyje susiliejančių dėmių. Netrukus visas lapalakštis susisuka į vidų paruduoja ir lieka kaboti iki pavasario. Būtina naikinti tokius lapus. Vaismedžius ramybės ir vegetacijos metu purkšti fungicidais.

Kristina:

Nuvykę į savo sodą pamatėme, kad obelis, kriaušes, slyvas apnyko balkšvi amarai. Susiraitė lapeliai. Jau kabo vaisių užuomazgos, neįsivaizduoju kuo gelbėti vaismedžius.
Šiltnamyje taip pat neturėsiu pomidorų, apnyko kažkokios muselė. Gelsta apatiniai pomidorų lapai.
Įsigiję sodą džiaugiamės, kad visko daug užsiauginsime ir turėsime, nemanėme, kad tiek bėdų nutiks.

Sodo spalvų atsakymas:
Vaismedžius nuo amarų dar galite išgelbėti purkšdami ekologišku preparatu „Matrifruit“. Vaismedžiai purškiami nubyrėjus vainiklapiams ir iki derliaus nuėmimo. Šio preparato sudėtyje esanti aminorūgštis lizinas virsta alkaloidu. Susidaro skydo efektas, kuris padeda išvengti, sumažinti arba sušvelninti kenkėjų atakas ir jų daromą žalą. Jei vaismedžiai nedideli galite pabandyti nupurkšti šakeles paprasta koka kola. Jos nemėgsta amarai.
Pomidorus šiltnamyje apnyko baltaspraniai. Purkškite juos mikroelementų mišiniu „Deffort“. Šią priemonę galima drąsiai maišyti su kitomis trąšomis. Paruoštas tirpalas nenudegina lapų, augalai prie jo nepripranta. Atsparus aukštai oro temperatūrai.  „Deffort“ puikiai veikia augalus per šaknis, kovoja su žemėje besiveisiančiais kenkėjais.
Janina:

Persikui tik pirmi metai, pavasarį žydėjo, tačiau vėliau lapai susiraitė, vaisiai parudavo ir nukrito. Kaip apsaugoti medelį kitiems metams?

Sodo spalvų atsakymas:
Persikų, abrikosų ir nektarinų lapų deformacijas sukelia ragangrybis (Taphrina deformans). Jo sporos žiemoja pažeistuose lapuose, žievės plyšiuose. Todėl rudenį ligotus lapus būtina sudeginti. Prieš pumpurų sprogimą naudokite mišinį pavasariniam vaismedžių purškimui. Vegetacijos metu naudokite kitus fungicidus, skirtus kaulavaisių grybinių ligų gydymui. Preparatus naudokite pagal pridedamą instrukciją.
Vytautas:

Gėles vazone atsirado musyčių. Kaip jas išnaikinti?

Sodo spalvų atsakymas:
Dažniausiai vazonuose esančioje žemėje veisiasi uodeliai - Sciaridae šeimos vabzdžiai, dar vadinami žemės muselėmis. Paprastai jie jau būna naudojamame substrate, bet suaugėliai gali įskristi ir iš lauko. Pirmiausiai įsitikinkite ar tai tikrai uodeliai, o ne paprastos vaisinės muselė. Padeda substrato perdžiovinimas, tad augalus laistykite tik tada, kai reikia. Jei muselių daug, naudokite insekticidus. Palaistykite jų tirpalu substratą.
Albina:

Ar tinka mulčiavimui jauni pušų ūgliai? Jų nemažai surenku formuodama medelius.

Sodo spalvų atsakymas:
Tinka. Puikus sezoninis mulčias rūgščią žemę mėgstantiems augalams.
Agnė:

Kas galėjo nutikti mano braškėms? Sodinau po tris kerelius tarp česnakų, jau skleidė žiedus, o po savaitės pradėjo džiūti. Paliejau česnakus trąšomis, gal jos pakenkė?

Sodo spalvų atsakymas:
Prieš tręšimą būtina išsiaiškinti ar naudojamos trąšos nebus kenksmingos greta augantiems augalams. Manome, kad braškėms pakenkė trąšos, gal per didelės koncentracijos tirpalą pasiruošėte. Taip pat braškės be jokios priežasties vysti pradeda tada kai užpuola braškių fuzarinis vytulys (fuzariozė).
Dalia:

Šalnos dalinai nušaldė braškių žiedus. Jos atsigavo ir gražiai žydi, tačiau pradėjo vysti ir džiūti jų žiedai. Jokių kenkėjų nėra. Lapai žali, nėra dėmelių. Kas joms nutiko?

Sodo spalvų atsakymas:
Braškes užpuolė kiek retesnė liga - braškių fuzarinis vytulys (fuzariozė). Vytulio pažeistos braškės, atrodytų, be aiškios priežasties ima vysti. Dėl to kaltas grybas, užkemšantis šaknų audinius ir sukeliantis šaknų puvinį. Šaknys apmiršta ir augalas greitai žūsta. Sergančius augalus belieka išrauti ir sunaikinti.
Grybines ligas braškyne suvaldyti galima teisingai jas prižiūrint. Aplinkai mažai kenkia purškimas sodos tirpalu (50 g geriamosios sodos, 10 l vandens), pelenų užpilu (1 dalis pelenų ir 15 dalių vandens). Įsisiautėjus ligoms padės tik purškimas fungicidais – pačioje vegetacijos pradžioje, prieš žydėjimą ir nuskynus visas uogas.
Gerda:

Po žiemos neatsigauna budlėja. Nerodo jokių gyvybės požymių. Žiemai buvo šiltai apdengta, auga pietinėje namo pusėje.

Sodo spalvų atsakymas:
Abejojame ar jau atsigaus. Paskutinė žiema buvo itin nepalanki kiek lepesniems ir šalčiui jautresniems augalams.
Vida:

Jau metai laiko auginu avokadą. Pradėjo juoduoti ir kristi lapai. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Avokadais vadinami amerikinių persėjų (Persea americana) vaisiai. Šiems augalams reikalinaga šilta ir šviesi vieta. Vasarą turi būti gausiai laistomi. Persėjos tręšiamos kartą per mėnesį mineralinėmis arba organinėmis trąšomis. Jei meta lapus, gal netinkamai prižiūrite.

Jonas:

Kaip išnaikinti kurklius?

Sodo spalvų atsakymas:

Rekomenduojame perskaityti mūsų straipsnį „Ar įmanoma įveikti kurklį?“ ir lankytojų patarimus po juo.

Angelė:

Nubalo dalis paprikos lapų. Jos auga šiltnamyje. Ką daryt?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią šio reiškinio priežastį galima nustatyti tik laboratorijoje. Lapai galėjo pabalti dėl kai kurių bakterijų ar virusų veiklos. Taip pat dirvoje gali trūkti geležies, mangano ar magnio.
Janina:

Ant antrametės vyšnios lapų atsirado voratinkliai ir juodos kirmėlaitės. Kaip gelbėti augalą?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad apnyko vieno iš verpikų lervos. Rinkite ir deginkite voratinklines gūžtas su vikšrais. Prieš žydėjimą ir po žydėjimo purškite vaismedžius insekticidais.
Vida:

Kur Vilniuje galima ištirti dirvožemio sudėtį ir maisto medžiagų kiekį dirvoje, taip pat rūgštingumą?

Sodo spalvų atsakymas:

Apie tyrimus pasiteiraukite čia:

www.balticagro.lt

www.kustodija.lt

www.sodobites.lt

 

Vaida:

Serbentų lapus, uogas bei kriaušių lapus nuėdė kirmėlės. Kaip kovoti, išnaikinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Serbentuose pasidarbavo šviesiakojo agrastinio pjūklelio lervos. Šie kenkėjai kenkia agrastams ir serbentams. Dažni. Po jų antpuolio lieka tik lapų gyslos. Rudenį po krūmais sukaskite žemę. Jei auginate tik kelis krūmus lervas galite nupurtyti ant patiestos po krūmu plėvelės. Galima purkšti insekticidais. Po žydėjimo ir nuskynus uogas nupurkškite serbentus, kai pastebėsite lervas.

Kriaušių lapus nugraužti galėjo mažųjų žiemsprindžių vikšrai, didžiųjų žiemsprindžių vikšrai, žieduotojų, neporinių, auksauodegių verpikų vikšrai, lapinukai.

Janina:

Per pavasarines šalnas nušalo žiemą išsaugotos ir jau pradėjusios sprogti budlėjos. Kokių salygų reikėtų laikant jas per žiemą vazonuose?

Sodo spalvų atsakymas:
Davido budlėjas galima auginti dideliuose vazonuose. Paimkite ne mažesnį kaip 15 l talpos indą, ant dugno užberkite sluoksnį drenažo ir pasodinkite augalą į kompostinę žemę. Drąsiai laistykite vandentiekio vandeniu, nes žemės paviršiuje susidariusios kalkių nuosėdos jam nepakenks. Būtinai tręškite. Vasarą vazone pasodintą budlėją laikykite atviroje, bet nevėjuotoje vietoje. Rudenį nugenėkite ir nuneškite į rūsį ar kitą vėsią patalpą žiemoti.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 18 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Spalio 1, trečiadienis.
  Saulė teka 07:21, leidžiasi 18:55.
  Mėnulis teka 14:48, leidžiasi 23:25.
  Mėnulis Ožiaragyje 07.40. Priešpilnis 22.32.
  Benigna, Remigijus, Mantas, Mintė
  Tarptautinė muzikos diena. Pasaulinė pagyvenusių žmonių diena
  Šaknų diena. Galima sodinti medžius, krūmus, rauti šakniavaisius, kasti bulves, sandėliuoti prieskonines daržoves. Netinkamas metas konservuoti derlių, genėti gyvatvores. Palanku kasti jurginų, kardelių, montbrečių, kanų svogūnus ir šakniastiebius. Sodinkite dekoratyvinius lapuočius. Į iškastas duobes jiems įberkite komposto ar mineralinių trąšų.

Apklausa

Ar auginate šaltalankius?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435