Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Atsisiųsk leidinį nemokamai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 77
Augalų pasaulis – Flioksai
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 3 (47)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 16 - Kitas »
Agnė:

Auginau lipikinę kobėją. Nors sakoma, kad ji duoda vaisius labai retai, tačiau ji man davė nemažai vaisių. Labai noriu užsiauginti ją kitąmet tik nežinau, kaip dabar elgtis. Ką daryti su levitra pharmacy purchase medicines vaisiais, kaip ir kada sodinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Vaisius laikykite kambaryje, kol apdžius. Vėliau išimkite sėklas, įvertinkite jų sunokimą, patikrinkite daigumą. Sėti kobėjas reikia anksti, žiemos pabaigoje.

 

Asta:

Pernai rudenį pasodinau vienmečius obelų sodinukus. Žiemą nušalo viršūnės. Jas nukirpau. Kaip suformuoti naujas viršūnes?

Sodo spalvų atsakymas:

Naujos viršūnės formuojamos iš stipriausios viršutinės šakos. Tokia šaka atlenkiama vertikaliai (jei reikia, pririšama prie kuolo) ir per sezoną suformuojamos naujos viršūnės.

 

Ilona:

Ar žiemai reikia apkarpyti rožes ir jas uždengti?
Kokiais chemikalais purkšti medžius ir kokį mėnesį tinkmiausias laikas?

Sodo spalvų atsakymas:

Nekarpomos ir nedengiamos tik parko rožės – įvairios erškėčių veislės. kitos rožės karpomos ir dengiamos priklausomai nuo jų grupės. Floribundinės ir šiuolaikinės krūminės rožės karpomos mažiau, arbatinės hibridinės – daugiau. Laipiojančių rožių vienmečius ūglius reikia išsaugoti, dengti nenukirptus, nes ant jų kitais metais kraunami žiedai. Rožės žiemai dengiamos prasidėjus šalčiams.

Tai priklauso kokius medžius ir nuo kokių ligų ar kenkėjų Jūs ruošiatės purkšti. Sodo vaismedžiai profilaktiškai purškiami pavasarį prieš pumpurų brinkimą. Vėliau – pasirodžius kokioms nors ligoms ar kenkėjams.

 

Adelė:

Ar galiu iš vienos vietos į kitą persodinti jaunus šaltalankius?

Sodo spalvų atsakymas:

Persodinti galima tik jaunus, bet jau turinčius pakankamai tvirtas šaknis, šaltalankius. Tai daryti galima rudenį arba anksti pavasarį.

 

Roma:

Nuo ko priklauso burokėlių spalva? Šiemet dauguma mano burokėlių buvo su balkšvais ratilais viduje.

Sodo spalvų atsakymas:

Labiausiai burokėlių spalva priklauso nuo veislės. Yra burokėlių su šviesiomis juostomis, yra gelsvų.

Vaida:

Rugpjūčio mėnesio gale gavau dovanų rožę vazonėlyje. Ji vadinasi METEOR KING TERRAZZA. Ant lapelio parašyta, kad ją galima auginti tiek lauke, tiek kambaryje. Tad ji apie mėnesį žydėjo mano kambaryje, šviesioje vietoje, bet ne ant tiesioginių saulės spindulių. O dabar pradėjo mesti lapelius ir džiūti šakelės. Žemės neperdžiovinu, bet ir neperlaistau. Ką daryti, kad ji man nenumirtų iki pavasario, nes planuoju ją pasisodinti savo alpinariume.

Sodo spalvų atsakymas:

Vazoninėms rožėms žiemą taip pat reikalingas ramybės periodas. Sausame ir šiltame kambaryje joms trūksta šviesos, todėl pradeda kristi lapai. Geriausia žiemą vazonines rožytes laikyti vėsioje šviesioje vietoje, saikingai laistyti. Tiks maždaug 5–12 laipsnių šilumos patalpa. Trumpą laiką rožytę galima palaikyti tamsiau, vėsiame rūsyje. Žiemos pabaigoje perkėlus į kambarį rožytė pradės augti. Ją reiks persodinti į didesnį vazoną.

Janina:

Mūsų levandų (ir senų, ir jaunų) krūmai iš vidaus pajuodavę, kaip joms padėti?

Sodo spalvų atsakymas:

Pajuosta daug drėgmės gavę, pūvantys levandų lapeliai. Pasirūpinkite, kad levandos kiek galima greičiau išdžiūtų po lietaus ar ryto rasos. Padeda aplink krūmelius papiltas smėlio sluoksnelis, saikingai nugenėti, išretinti krūmeliai. Ir levandų neturi užgožti kiti, didesni augalai.

Gendruda:

Jau keturi metai kaip auginu raudonlapį pūkenį. Auga iš pietų pusės, krūmas vešlus, aukštas, bet niekada nepasipuošia savo pūkais. Įdomu kodėl? Ko jam trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:

Pūkenių žydėjimas gali vėluoti, jei augalai buvo išauginti iš sėklų, o ne dauginti auginiais, jei dirvoje trūksta kalcio ir fosforo.

Svetlana :

Pavasarį avių mėšlą sudėjau į krūvą ir uždengiau, kad perpūtų. Dabar rudenį noriu iškratyti darže. Prašau parašyti, gal nevisom daržovėm tinka avių mėšlas? O gal dar anksti iškratyti darže, gal ilgiau pūdyti?
Kitas klausimas – šiltnamyje pomidorus puolė amaras, laiku jais atsikračiau purkšdama ūkiško muilo ir pelenų šarmų. Dabar šiltnamį dezinfekavau. Prieš perkasant galima avių mėšlo iškratyti?

Sodo spalvų atsakymas:

Perpuvęs mėšlas tinka daugumai daržovių. Tik, kaip ir bet kokių trąšų, mėšlo negalima naudoti per daug. Mėšlu netinka tręšti ridikėlių, jiems tinka mėšlu tręšti priešsėliai.
Jei šiltnamyje auginsite salotas, agurkus ir pomidorus, jiems patręšti į dirvą įterpkite perpuvusio mėšlo. Tik tada mažiau naudokite mineralinių trąšų.

Danguolė:

Jau keletą metų mūsų sodyboje gražiai auga trešnės medis, bet užmezga tik keletą vaisių ir šakelių viršūnėlėse lapai susisuka, o ten, žinoma, įsikuria kenkėjai – amarai. Ką galėtumėte patarti, ką mums daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Dauguma trešnių yra kryžmadulkės, joms reikia kito medžio – žiedų apdulkintojo. Vieniša trešnė gali neduoti gero derliaus. Amarai neretai įsikuria jaunuose slyvų, trešnių, serbentų lapuose. Tai šie kenkėjai priverčia lapus susisukti. Amarus naikinkite purškiant insekticidais arba kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu. Yra ir daug paprastų augalinių nuovirų amarams naikinti.

Jonas:

Norėčiau sužinoti dėl kokių priežasčių obuoliams po žievele yra daug rusvų mažų dėmelių (panašių į sumušimus), nors iš pažiūros (nenulupus) obuolys atrodo gerai ir tų dėmelių nematyti. Šios dėmelės labai greit išsiplečia, kai obuoliai nuskinami ir sunešami į patalpą. Ypač daug tokių obuolių turi Auksis (obelis apie 15 metų). Tą pačią problemą turi ir Delikatesas, kuris dera tik trečius metus. Obelys purkštos skoru tik pavasarį po žydėjimo. Jei tai liga, kokios galimybės pagydyti. Ar tai pasikartos ir kitąmet?

Sodo spalvų atsakymas:

Obuolių poodinė dėmėtligė yra fiziologinis sutrikimas. Jį skatina gausus vaismedžių tręšimas, kalcio trūkumas, drėgmės perteklius dirvoje antroje vasaros pusėje. Skinkite tik gerai subrendusius obuolius, laikykite juos vėsioje sausoje saugykloje.

Jurgis:

Derėjusį erškėtį persodinau į kitą vietą. Jis gausiai žydi, užmezga vaisius, tačiau jie greitai nugeibsta – kelinti metai nė vieno vaisiaus. Kas galėjo atsitikti?

Sodo spalvų atsakymas:

Reiktų stebėti ir žiūrėti, kuriuo metu „nugeibsta“ vaisiai. Ar juos pažeidžia kokie kenkėjai, ar jie neišsivysto dėl netinkamų auginimo sąlygų. Erškėčiai gerai žydi ir dera tik atviroje, saulėtoje vietoje, tinkamo derlingumo dirvoje.

Janina:

Ar skiriasi kiaulpienė nuo paprastos pienės? Daug kur rašoma apie kiaulpienių - pienių šaknų gydomąsias savybes, bet net tame pačiame straipsnyje rašo tai pienė, tai kiaulpienė. Ar jos kuo skiriasi ar tai tas pats augalas tik turi du pavadinimus?

Sodo spalvų atsakymas:

Pienės – tai didelė astrinių šeimos augalų gentis. O kiaulpienės – tai tos visur paplitusios geltonai žydinčios, giliai dantytų lapų skroteles sudarančios ir storą liemeninę šaknį turinčios daugiametės žolės. Liaudiškai arba sutrumpintai dažnai kiaulpienės vadinamos pienėmis. Jei norite gilintis į augalų sistematikos subtilybes, sužinosite, kad ir kiaulpienių yra ne viena rūšis, tik plačiai paplitusi viena – paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale).

Ilona:

Kaip atskirti ar šilauogių, ar sausmedžių krūmelis?

Sodo spalvų atsakymas:

Šiuos augalus atskirti labai lengva. Sausmedžių lapai plonesni, ant šakelių išsidėstę poromis vienas prieš kitą. Šilauogių lapai išsidėstę pražangiai, storesni, rudenį gražiai keičia spalvą į raudoną, raudoną su violetiniu atspalviu, oranžinę.
Kitus požymius pamatysite nuo pavasario. Sausmedžiai žydi balandį, smulkiais gelsvais žiedeliais, dar skleidžiantis lapams. Šilauogės žydi mėnesiu vėliau, panašiais į bruknių žiedeliais. Sausmedžių uogos dažniausiai netaisyklingo lašo ar pailgos formos, noksta birželį. Šilauogės – apvalios, panašios formos kaip mėlynės, bet žymiai stambesnės, noksta nuo liepos pradžios iki rugsėjo pabaigos (nelygu veislė).

Milda:

Turiu kieme didelę palmę Washingtonia. Ar galima kažkaip ja dauginti?

Sodo spalvų atsakymas:

Palmės dauginamos sėklomis arba atskiriant kai kurių rūšių atžalas. Washingtonia yra didelė palmė, namuose niekada nežydinti. Dauginti ją galima tik nusipirkus šios palmės sėklų.

Irena:

Užsiauginau mėlynai žydinčią dumplainę. Užaugo krūmas apie pusantro metro, gausiai žydi mėlynais žiedais ir uogos mėlynos. Noriu paklaust ar vaisiai valgomi?

Sodo spalvų atsakymas:

Valgomųjų dumplūnių žiedeliai būna geltoni arba gelsvi. Kai kurių veislių vaisiai gali turėti tamsiai violetinį atspalvį arba dėmę saulėtoje pusėje.
Mėlynais žiedeliais žydi ir vaisius slepia violetinio atspalvio taurėlapiuose kitas panašus augalas – nikandra.
Kadangi tiksliai nežinome Jūsų auginamo augalo rūšies ar veislės, siūlome imtis atsargumo ir nevalgyti jų vaisių.

Renata:

Noriu į lauko vazoną sodinti viržių ir chrizantemų. Kokias žemes naudoti?
Kada dauginti mandevilas?

Sodo spalvų atsakymas:

Lauko vazone viržių ir chrizantemų derinys išgyvens iki stipresnių šalčių. Todėl ypatingai stengtis ir ieškoti specialių žemių neverta. Galite naudoti įvairius durpinius substratus, kurių rasite visose sodo parduotuvėse.
Sėklomis dauginamos tik mandevilų rūšys. Veislės dauginamos auginiais. Stiebo auginiai pjaunami anksti pavasarį. 7 – 10 cm ilgio auginiai susmeigiami į drėgną smėlį ir uždengiami. Įsišakniję persodinami po vieną. Ūgtelėjus pagrindiniam stiebui verta nugnybti viršūnėlę, kad priversti augalą šakotis.

Jūratė:

Pavasarį pasodinome 2 trešnes, bet tik dabar sureagavau, kad per mažai įsodinome, nes iki skiepo vietos matosi dar kokie 7 cm. Ar persodinti iš naujo? Ar viskas bus gerai?
Prieš 6 metus sodinome 2 obelis, viena iš jų gyva, bet neveši, lapeliai pasisukę, maži. Pavasarį persodinome į kitą vietą, bet situacija nesikeičia. Kas jai? O kita obelis puikiai klestėjo, žydėjo, bet po purškimo dalis šakų nudžiūvo. Ar tai dėl purškimo ar kitos bėdos galimos? Pernai ji žydėjo, užmezgė vaisius, bet visi dar miniatiūriniai iškrito.

Sodo spalvų atsakymas:

Trešnes dabar geriau mulčiuokite sluoksniu komposto, neutralių durpių ar lapuočių pjuvenų. Vos prigijusį medelį vėl persodinti rizikinga.
Obelų augimo sutrikimų gali būti labai įvairių – šaknų pažeidimai, netinkamas dirvožemis, žievės ligos ir daug kitų. Pavasarį palaistykite medelį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtų trąšų tirpalu.
Kitos obels šakos nudžiūti galėjo ir dėl purškimo (mes nežinome, kada ir kuo ją purškėte), ir dėl kitų priežasčių. Vaisių užuomazgos dažniausiai nukrenta tada, kai medis nesugeba jų išmaitinti – per sausa, trūksta maisto medžiagų, netinkamos auginimo sąlygos.

Jurgita:

Sklype turime jau suaugusį buksmedį (apie metro aukščio), norėčiau persodinti į kitą vietą. Ar galima jį persodinti ir ar nepakenks augalui?

Sodo spalvų atsakymas:

Bet koks persodinimas kenkia augalui. Tokį didelį augalą persodinti sunku ir rizikinga. Stenkitės buksmedį iškasti pavasarį, su kuo didesniu žemės gniužulu ir perkelti į naują vietą taip, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės. Persodintą buksmedį gausiai laistykite.

Ilona:

Kada sodinti lelijų ir tulpių gumbus?

Sodo spalvų atsakymas:

Tulpių svogūnus sodinti geriausia rugsėjo antroje pusėje – spalio pradžioje, kai dirvos temperatūra siekia 8-10 ºC. Lelijas sodinti galima anksčiau, nes ilgiau laikant gali sudžiūti jų šaknys, apvysti svogūnai.

« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 16 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Spalio 21, šeštadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 19:06.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 19 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Sėkite rūgštynes, kitas lapines daržoves pavasariniam derliui. Mulčiuokite, laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepalanku kirsti medžius, džiovinti vaisius, žoleles, patalpose naikinti drėgmę ir pelėsius.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082