Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2014 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »
Nr. 3
Sodybos idėjos – Gražiosios erdvės: 11 istorijų
Plačiau »
2014 m. Nr. 3
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Rimas:

Dar nepribrendę česnakai gelsta. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Šaltą drėgną pavasarį česnakus apninka sklerotinis puvinys (ilgai nepasirodo daigeliai arba sudygę net sulapoję apatiniai lapai pagelsta, sunyksta), fuzariozės (roputėms bręstant bąla ir vysta lapų viršūnėlės), žaliasis pelėsis. Išgelbėti augalus galima purškiant fitoncidinių augalų nuovirais ar cheminiais preparatais.
Sigita:

Noriu atnaujinti braškyną, bet daigus ruoščiau nuo antramečių, trečiamečių braškių. Ar tiesa, kad tinkamiausi daigai nuo pirmamečių braškių? Ar verta rizikuoti, ar tai neturi reikšmės? Turimos braškės geros veislės, derlingos.

Sodo spalvų atsakymas:
Tinkamiausi sodinimui braškių daigai turi sveiką šerdelę, ne mažiau kaip 3 tvirtus lapus, 5–7 ilgio šaknis. Daigams rinkitės pirmą, stipriausią ūso skrotelę. Nors augintojai rekomenduoja braškyną veisti sodinant pirmamečių braškių daigus, tiks ir daigai surinkti nuo antramečių ar trečiamečių braškių. Jei turite savų, nereikės pirkti ir leisti pinigus pirmamečių braškių daigams. svarbiausiai - tinkamai paruošti žemę naujam braškynui ir nesupainioti veislių, imti gerai įsišaknijusius, kokybiškus daigus.
Zydrius:

Priešais langą auga pušelė. Kol buvo maža, nekreipėme dėmesio, bet dabar ji didelė, apie 4-5 m. Jeigu nupjaučiu viršūnę ir palikčiau apie 3-4 m ar pušis augs ar nudžius? Mes noretumėme ją palikti, bet nenorime, kad ji augtų į viršų.

Sodo spalvų atsakymas:
Pušys jautrios genėjimui. Norint pristabdyti, sulėtinti  pušų augimą, žiemos pabaigoje galima joms išskabyti dalį pumpurų, paliekant tik nukreiptus pageidaujama kryptimi. Kitas variantas – gegužės mėnesį, augant jauniems ūgliams („žvakėms“), juos sutrumpinti pusiau. Mažiausia tikimybė padaryti žalą spygliuočiui – genėti jį vidurvasarį (liepą, rugpjūtį), pasibaigus intensyviam augimui, sausu ir šiltu oru. Nerekomenduojame smarkiai trumpinti viršūnės, augalas gali žūti.
Svetlana:

Šiltnamyje gelsta užsimezgę agurkai. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Agurkų vaisių užuomazgos gali gelsti dėl kalio stokos. Agurkų ligų požymiai pirmiausia išryškėja ant lapų. Taip pat jie gelsta esant nepalankios augimo sąlygoms, kai per šalta, per drėgna, ryškūs temperatūros svyravimai.
Kartena:

Masiškai krenta neužaugę obuoliai, nesukirmiję, ligų nepažeisti. Ko jiems trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:
Jų tiesiog per daug. Vaismedis nesugeba išmaitinti visų užsimezgusių obuolių. Kitais metais retinkite užuomazgas, palikite tik didžiausias ir gražiausias, obuoliai nekris.
Danutė:

Kokiems sodo ir daržo augalams bei gėlėms, taip pat ir kambarinėms, būtų galima panaudoti kiaušinių lukštus, ar tai tikrai yra vertinga trąša?

Sodo spalvų atsakymas:

Kiaušinių lukštai puikus mikroelementų šaltinis. Jais galima tręšti visus kalkingą žemę mėgstančius augalus. Jei sodo dirvožemis rūgštokas, lukštai tiks beveik visur. Tik juos reikia apdžiovinti ir gerai susmulkinti.

Albina:

Ar tiesa, kad raudonlapiai augalai labiau mėgsta rūgščią dirvą? Noriu pasodinti raudonlapį raugerškį, kokią žemę jam paruošti?

Sodo spalvų atsakymas:
Netiesa. Yra daug raudonlapių augalų, kurie auga paprastoje žemėje. Šie augalai nereiklūs dirvai. Atminkite, kad raugerškiai skursta ir nyksta sunkiose, užmirkstančiose dirvose.
Asta:

Šiltnamyje pradėjo raitytis pomidorų lapai. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Pomidorų lapai susisuka dėl įvairių priežasčių: jei netinkama oro drėgmė ir temperatūra, trūkstant trąšų, prasidėjus ligoms. Įvertinkite, ar sąlygos šiltnamyje yra tinkamos, patręškite augalus nestiprių kompleksinių trąšų su mikroelementais tirpalu ir toliau stebėkite augalus.
Renata:

Iš šaknies gabalėlio išaugo glorioza. Ją pasodinau į didesnį vazonėlį, bet daugiau nieko apie šią gėlę nežinau. Kaip ją toliau auginti?

Sodo spalvų atsakymas:
Gloriozos nėra labai lepios. Substratas turi būti purus ir laidus vandeniui. Šiam augalui reikalingos atramos. Gloriozos mėgsta ne tik šilumą, bet ir gaivą, todėl kambarį reikia vėdinti. Augančias ir žydinčias gloriozas laistykite gausiai. Padėkluose nepalikite vandens. Kas 10 dienų tręškite kompleksinėmis trąšomis žydinčioms gėlėms. Kambaryje laikomus augalus purkškite, drėkinkite orą. Gloriozos žydi vasarą, dažniausiai liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Kiek žiedų sukraus pirmą kartą pasodintas augalas ir kada prasiskleis pirmasis, galima tik spėlioti.
Renata:

Pasisodinau svyruoklinę eglę ’Inversa’, bet, panašu, kad ji bus žema. Ar taip gali būti? Kokios yra šių eglių rūšys?

Sodo spalvų atsakymas:
Paprastosios eglės (Picea abies) svyruoklinė veislė ’Inversa’ yra vienintelė tokia. Šiai rūšiai priklauso daug įvairių veislių, tačiau ’Inversa’ pasižymi tuo, kad auga medeliu be viršūnės, augina svyrančias šakeles. Spygliai tamsiai žali, žvilgantys. Medelio aukštis paprastai būna 1,5-2 m, tačiau jis labai priklauso nuo įskiepio aukščio.
Arina:

Daržą užkariavo topinambai. Kaip jų atsikratyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Topinambai arba bulvinės saulėgrąžos ( Helianthus tuberosus) visai nereiklūs dirvai, dėl to dažnai išpilnta, jei yra nestabdomi. Sunku išnaikinti. Veiksmingiausias ir ekologiškiausias būdas jas kasti ir surinkti visus, net smulkiausius šakniagumbius. Jei tai darysite periodiškai, išliks tik vienas kitas augalas.
Dalia:

Pasodinau ant kapo geltonos spalvos pilnavidurę argirantemą. Ar augs pavėsyje? Apie jos priežiūrą nieko nerandu. Kaip galima jos pasidauginti? Ar galima išsaugoti kitiems metams?

Sodo spalvų atsakymas:
Krūminis sidabrūnis (Argyranthemum frutescens) mėgsta saulėtą vietą, įprastą dirvą. Žydi ištisus metus, jei žiemą laikomas šviesioje vietoje ir nuolat šalinami nužydėję žiedai. Gerai ištveria žiemos šalčius. Tinka auginti balkonuose ir terasose.
Rimas:

Sode gausybe sraigių. Kaip su jomis kovoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Nedidelės sraigės gerai slepiasi tarp augalų, todėl surinkti jas labai sunku. Padarykite sode gaudyklių – dubenėlių su alumi, pūvančios žolės krūvelių, senų drėgnų lentų. Ten sulindusias sraiges kasdien surinkite.
Jovilė:

Kaip imamas siauralapių šatreinių derlius? Lapelius skinti atrankiniu būdu ar galima nupjauti visą augalą? Ar nupjautas augalas atauga? Kaip apsaugoti nuo kenkėjų?

Sodo spalvų atsakymas:
Siauralapiai šatreiniai kartais dar vadinami daugiametėmis rukolomis. Nereiklūs, skinti galite tiek lapelius, tiek nupjauti visą augalą. Nesunkiai prigyja persodinti, nereiklūs dirvai. Šaknys žiemoja, prieš žiemą apdžiuvusius stiebus rekomenduotina nupjauti. Pavasarį ir vėl atželia. Šiuos augalus kartais puola kopūstinių daržovių kenkėjai. Kovoti su jais geriau mechaniniu būdu (renkant, pvz sraiges) ir purkšti natūraliomis ištraukomis ir biologiniais preparatais.
Irma:

Kodėl ruduoja, o vietomis juoduoja smulkiažiedžių petunijų lapai?

Sodo spalvų atsakymas:
Smulkiažiedėm petunijoms reikia daug šviesos, šilumos, apydrėgnio ir derlingo substrato. Vazonėliai ar loveliai neturi būti per maži. Laistomos tada, kai tik pradeda džiūti žemės paviršius, padėkle vandens nepaliekama. Jei substrate nėra įmaišyta trąšų, daigus kas 10 dienų reikia laistyti kompleksinių trąšų tirpalu.
Tikriausiai Jūsų petunijoms nepatinka šios vasaros orai, gal per dažnai ir per gausiai laistote. 
Mantas:

Pavasarį pasodinau dvi obelaites, abi prigijo, sužaliavo, net kelis žiedelius išskleidė. Pastebėjau, kad jas apnyko amarai, kai kurie lapeliai susisuko. Kaip išgelbėti oebelaites?

Sodo spalvų atsakymas:
Vienas paprasčiausių būdų – purkšti „Žaliojo muilo” tirpalu. Jo galite įsigyti sodininkų ir kitose didesnėse parduotuvėse. Ši priemonė nekenkia aplinkai.
Asta:

Papasakokite plačiau apie remontantinių braškių sodinimą, auginimą, priežiūrą.

Sodo spalvų atsakymas:

Ne visų veislių braškės, baigusios nokinti uogas, tik žaliuoja ir leidžia ūsus. Remontantinės veislės uogas nokina visą vasarą ir rudenį. Tokių veislių yra daug – kas kelerius metus pasirodo vis naujesnių ir geresnių. Prieš kelis dešimtmečius jos buvo vadinamos dviejų derlių braškėmis. Tokias braškes geriausia sodinti anksti pavasarį, šiltoje vietoje, gerai įdirbtoje žemėje. Remontantinių braškių priežiūra išskirtinė tuo, jog vasarą ūsų karpyti nereikia, nes prarasime dalį derliaus.

Plačiau apie šias ir kitas braškes skaitykite žurnale „Augalų pasaulis“ Nr.61 („Braškės ir žemuogės“).

Valė:

Norėčiau užsiveisti gėlių pievelę. Pasirinktoje vietoje prasta žemė, žvyras. Kokais gėles tiktų sodinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Jei norite turėti natūralią laukinių gėlių pievą – nieko nedarykite, leiskite pasisėti ir išplisti augalams, kurie yra natūraliai prisitaikę augti sausose, smėlėtose, žvyringos vietose. Jei norite įrengti gėlyną, teks rinktis vieną iš dviejų įrengimo būdų. Pirmu atveju teks nukasti nemažą kiekį esamos žemės, ją išvežti, o į jos vietą berti derlingos žemės. Sodinti patinkančias vienmetes, daugiametes gėles, lapuočius ar spygliuočius krūmus, medelius. Antru atveju galite nekeisti žemės ir sodinti sausrai atsparius, saulę mylinčius, vandeniui nereiklius augalus.

Augalus gėlynui galite pasirinkti mūsų „Augalų kataloge“, prie konkretaus augalo nurodoma kokią žemę, vietą jis mėgsta. Pavartykite daugiamčių ir alpinariumo augalų katalogus.

Renata:

Šiemet pavasarį pasisodinau trešnę, pradžioje augo neblogai. Dabar nulinko lapai, kai kurie jų išgraužti. Kaip ją gelbėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Vyšnias ir trešnes gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį reikėtų nupurkšti insekticidais, nes jas labai mėgsta ir puola įvairūs kenkėjai.
Laima:

Antrus metus auginu dvi obelaites, rudenį nubalinau jų kamienus. Pastebėjau, kad trūkinėja jų žievė ir atsiranda žaizdos? Kas joms nutiko?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Panašu, kad obelis užpuolė bakterinis oeblų vėžys. Šis vėžys pasireiškia kaip žievės nekrozė. Pažeidžia šakas, ūglius, kamieną. Požymis – raudonai rudos įtrūkusios dėmės – išryškėja vasaros pradžioje. Stipriai pažeisti ūgliai džiūsta, nekrozė apima vaismedžio pumpurus ir lapus. Ligos plitimą skatina staigus žemų temperatūrų svyravimas, per didelis dirvos drėgnumas, vaismedžių pertrešimas azotinėmis trąšomis. Anksti pavasarį, pumpurams brinkstant, obelis reikėtų nupurkšti vario preparatais, o vėžio pažeistus kamienus išpjauti iki sveikų audinių, atrėžiant ir pora milimetrų sveikai atrodančios medienos. Žaizdas reikėtų dezinfekuoti ir užtepti sodo tepalu. Jeigu ryžotės gelbėti medelį, būtinai pasistenkite tai padaryti tinkamai ir neužkrėskite kitų: pašalintas šakas sudeginkite, naudotą instrumentą gerai dezinfekuokite, o visą gelbėjimo operaciją atlikite tik sausu oru.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Lapkričio 1, šeštadienis.
  Saulė teka 07:22, leidžiasi 16:43.
  Mėnulis teka 14:18
  Mėnulis Žuvyse 18.36, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 31 d.
  Andrius, Milvydas, Milvydė, Žygaudas
  Visų Šventųjų diena
  Lapų diena. Tinkamas metas laistyti augalus, purkšti, tręšti, grėbti lapus, krauti kompostą. Nepalanku ravėti, genėti vaismedžius, krūmus, konservuoti, sandėliuoti daržoves.

Apklausa

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435