Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Augalų katalogas
Klausk specialisto
Sodo spalvų virtuvė
Darbalaukio paveiksliukai
Savaitės darbai pagal Mėnulį

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2015 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2015 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »
Nr. 4
Sodybos idėjos – Pojūčių sodas
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - Kitas »
Valė:

Ar ciklamenai gali žiemoti lauke? Kaip juos dengti? Aš žiemai iškasu ir laikau kambario temperatūroje.

Sodo spalvų atsakymas:
Lauke galima sodinti Cyclamen hederifolium (lapai panašūs į gebenės) ir C. coum. Dar lengviau sodininkams sekasi auginti C. cilicium. Kitos ciklamenų rūšys pas mus neperžiemoja.
Renata:

Gėlyne ant dekoratyvinių akmenukų atsirado rudos dėmės panašios į rūdis. Ką daryti, kad jų neliktų?

Sodo spalvų atsakymas:
Cheminių medžiagų geriau nenaudokite, pakenksite šalia augantiems augalams. Jei tokių akmenukų nedaug, bandykite nuvalyti, nuplauti švariu vandeniu su šepečiu.
Sandra:

Moliūgas žydi, bet nemezga vaisų. Ko jam trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:
Dažniausiai vyriškųjų žiedų būna daugiau, nei moteriškųjų, todėl atrodo, kad moliūgai gausiai žydi, tik vaisių nėra. Kai kurios veislės megzti vaisius pradeda tik rugpjūčio mėnesį. Būna, kad nepalankiu oru žiedai blogai apdulkinami ir vaisiai neužsimezga.
Almantas:

Pernai rudenį pasodiname tris obelis ’Freedom’. Jos prigijo, pavasarį sužaliavo. Dabar vienos iš jų lapai parudavo, kitos žaliuoja. Kenkėjų nesimato. Atstumas tarp obelų apie 3 m. Ar obelis dar atsigaus?

Sodo spalvų atsakymas:
Labai dažnai taip nutinka dėl kurmių veiklos. Atidžiai apžiūrėkite pomedžius. Kurmiai labai dažnai rausia takus prie naujai pasodintų jaunų vaismedžių, pakelia žemes, pažeidžia šaknis. Jei vaismedžio nelaistėte, nemindėte pakeltų žemių, jis pradėjo džiūti. Kuo skubiau imkitės reikalingų priemonių. Gausiai laistykite ne tik šią, bet ir kitas jaunas obelaites.
Dita:

Sodo pievoje įsiveisė laukinės vapsvos. Landa lyg 5 centų dydžio monetos. Trūkdo žolę pjauti. Kaip jas išprašyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Paparastosios vapsvos gali gyventi urveliuose po žeme ir, einant pro šalį, sunerimsta. Vapsvos gaudomos specialiomis gaudyklėmis su sladžiu kvepiančiu masalu. Sode galima pastatyti butelius, kuriuose įpilta maždaug 1/3 tūrio saldžių rūgstančių sulčių. Vakare, kai vapsvos sulenda į lizdą, jį galima apipurkšti buityje naudojamais aerozoliniais insekticidais.
Saulė:

Sode auga dvi nedidelės kriaušės (vaisių dar nebuvo). Jos toli viena nuo kitos, bet abiejų lapai dėmėti. Viršutinėje lapo pusėj dėmė ruda, aplink geltona. Dėmės kaip nupieštos, visos vienodos, o apatinėje lapo pusėje ties ta vieta iškilimas, rusvas, lyg apdžiūvęs. Ar tai liga, ar trąšų trūkumas? Ar galima išgelbėti?

Sodo spalvų atsakymas:

Panašu, kad kriaušes užpuolė rūdys. Kriaušių rūdims būdingos oranžinės su rudu centru dėmės ant lapų. Jų gali būti labai daug ar vos po vieną kitą. Dėmėmis išmargintus kriaušių lapus rudenį reikia sugrėbti ir sudeginti, jie netinka kompostui. Nuo ankstyvo pavasario iki vasaros vidurio kriaušes kelis kartus nupurkškite fungicidais, pavyzdžiui „Score“.

Roma:

Kodėl tujų šakos nuo kamieno pradėjo džiūti ir ant šakų atsiranda voratinklis? Ar būtina tujas profilaktiškai tręšti ir purkšti nuo kenkėjų?

Sodo spalvų atsakymas:
Vasarą, nusistovėjus karšties ir sausiems orams tujas gali pulti voratinklinės erkutės. Jos naikinamos insekticidais, pavyzdžiui „NeemAzal“. Tam, kad šie kenkėjai nesidaugintų tarp tujų šakelių, jas profilaktiškai purškite paprastu vandeniu. Voratinklinės erkutės nemėgsta drėgmės.
Janina:

Šiltnamyje įsiveisė baltasparniai. Kovoju „NeemAzal“ pagalba. Prastai sekasi. Labiausiai rūpi, kaip paruošti šiltnamį kitiems metams, kad jų neliktų.

Sodo spalvų atsakymas:
Patikimiausia priemonė baltaspraniams sunaikinti – žiemos šaltis. Reikėtų surinkti visus augalus, nukritusius lapus ir sudeginti, o šiltnamį per žiemą palikti atvirą. Cheminiai insekticidai sunaikina tik dalį suaugusių vabzdžių ir lervų, o visi kiaušinėliai lieka sveiki, ir po savaitės – 10 dienų pasirodo nauja kenkėjų karta.
Jūratė:

Kokioje pusėje geriausia sodinti aktinidiją?

Sodo spalvų atsakymas:
Pasodinkite ramioje, nuo stiprių vėjų apsaugotoje vietoje. Parūpinkite atramas. Aktinidijos mėgsta saulės šviesą, tačiau ir pavėsingose vietose gerai auga ir dera. Šios lianos yra labai jautrios drėgmės trūkumui tiek dirvoje, tiek ore, nepakenčia atvirų vietų, kuriose pučia sausrą nešantys smarkūs vėjai. Per sausras augalai turi būti apipurškiami vandeniu, o šaknys, kad neišdžiūtų, mulčiuojamos. Aktinidijos mėgsta silpnai rūgščią dirvą, o pakalkintoje auga silpnai.
Danutė:

Mano pomidorai žali, bet leisgyviai. Vakare būna apvytę. Gal jiems trūksta trąšų ar drėgmės?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei vakarais pomidorai būna apvytę, be jokios abejonės jiems trūksta vandens. Dažniau ir gausiau laistykite šiltu vandeniu. Tręšti pomidorus būtina. Augimo pradžioje pomidorams reikia daugiau fosforo, per žydėjimą ir mezgantis vaisiams – azoto, o nokstant derliui – kalio.
Daiva:

Kada surišti vasarinių česnakų lapus į mazgus, kad geriau augtų „galvos“?

Sodo spalvų atsakymas:
Lipos pradžioje.
Irena:

Balkone, dviejuose vazonuose, auginu baklažanus. Abu labai gražiai auga. Vienas skleidė mažiau žiedų, bet užsimezgė vaisius. Auga gana didelis ir labai įdomios formos, o antrasis labai gausiai žydi, bet žiedai nukrenta, vaisiai neužsimezga. Kodėl? Gal juos reikia tręšti? Laistau tik vandeniu.

Sodo spalvų atsakymas:
Jei baklažanai nemezga vaisių, jie gauna per mažai šviesos. Šie augalai per parą turi būti apšviesti 12–14 valandų. Vaisių nemezga net augantys daliniame šešėlyje. Vaisų taip pat nemezga, kai per šalta (mažiau nei 20 ºC) arba per karšta.
Renata:

Vazonuose auga hortenzijos. Norėčiau jas išlaikyti per žiemą. Ką reikia daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Vasarą hortenzija su vazonais įkaskite sode. Rudenį, prieš šalnas, perneškite į nešildomą patalpą ar šiltnamį, o įsigalėjus šalčiams - į rūsį. Jos puikiai žiemoja rūsyje, kur temperatūra - 0-5 °C. Pavasarį sprogstančias hortenzijas perkelkite į šviesią vėsią patalpą. Į sodą išneškite tik gegužės antroje pusėje, nes net viena atsitiktinė šalna jas gali stipriai apšaldyti.
Liuda:

Ar teisingai pasielgsiu nukirpdama bijūnų lapus?

Sodo spalvų atsakymas:
Bijūnų lapus nukirpti rekomenduotina tada, kai juos užpuolė dėmėtligė. Jei lapai sveiki, kirpti neskubėkite. Vėlai rudenį žolinių bijūnų stiebai prie pat žemės nupjaunami kartu su visais lapais ir sudeginami. Prieš žiemą apie kerus mulčiuojama durpėmis. Šviežiu mėšlu mulčiuoti netinka, nes sudaromos sąlygos plisti grybinėms ligoms.
Danutė:

Gal jau laikas rauti svogūnus? Laiškai pageltę ir nukritę.
Gal žinote, koks tai augalas, rusiškai vadinamas „pustyrnik“? Sužinojau, kad tai labai naudingas, vaistinis augalas, panašus į dilgėlę.

Sodo spalvų atsakymas:

Svogūnus raukite. Tik gerai išdžiovinkite saulėje, kad nesugestu per žiemą.

„Пустырник“ - sukatžolė. Paprastoji sukatžolė (Leonurus cardiaca) - labai vertinga daugiametė vaistažolė, išauganti iki 1,5 m aukščio. Paplitusi panamėse, patvoriuose, šiukšlynuose, dykvietėse. Prasidėjus žydėjimui vaistams pjaunama viršutinė dalis su žiedais ir lapais.
Sukatžolės nervų sistemą ir širdies veiklą veikia 3-4 kartus stipriau nei valerijonai.

Albina:

Norėčiau į vazoną persodinti didžialapę hortenziją. Nes žiemodama lauke apšąlą ir nežydi. Krūmeliui jau keturi metai, ar jis ne per senas persodinimui? Ar galima persodinant padalinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Drąsiai galite sodinti į vazoną. Jei sodinsite visą krūmą, stenkitės per daug nepažeisti šaknų, kaskite su žemėmis. Persodinat galima krūmą padalinti į kelias dalis. Turėsite kelis naujus.

Daugiau apie šiuos augalus skaitykite mūsų straipsnyje „Liaupsės didžialapei hortenzijai“.  

Ilona:

Noksta pomidorai. Kai kurių pomidorų odelė susiraukšlėjusi. Dėl ko?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei pomidorų odelė raukšlėjasi, augalams trūksta drėgmės. Taip pat odelė gali raukšlėtis dėl veislės savybių. Kai kurios pomidorų veislės veda susiraukšlėjusius vaisius.
Gabrielė:

Ketinu kambaryje auginti kiparisą. Kokia jo priežiūra?

Sodo spalvų atsakymas:
Namuose dažniausiai auginami kaliforniniai kiparisai (Cupressus macrocarpa). Sode juos galima laikyti vasarą, iki šalnų. Pavasarį ir vasarą kiparisai reguliariai laistomi, kad žemė vazone būtų drėgna. Tręšiami kartą per mėnesį. Žiemą geriausiai laikyti vėsioje (5-12 °C) ir šviesioje patalpoje. Šiltame kambaryje laikomus augalus reikia dažnai apipurkšti vandeniu. Spalio – kovo mėnesiais laistomi saikingai, netręšiami.
Danutė:

Skaičiau, kad pomidorus patartina laistyti ar purkšti vandens ir kefyro tirpalu. Ar tai tiesa?

Sodo spalvų atsakymas:
Mūsų skaitytojai rekomenduoja pomidorus purkšti pieno ir vandens tirpalu. Apie tai skaitykite straipsnyje „Pomidorus purškiu pieno tirpalu“.
Dita:

Ką daryti, kai obuoliai pūva dar ant obels?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad obelys susirgo ruduoju puviniu. Šis puvinys laikomas žalingiausius iš visų vaisių puvinių. Pirmiausia sutvarkykite, išgenėkite vaismedžius. Nuolat rinkite ir giliai užkaskite pūvančius vaisius. Rinkite ir užkaskite mumijas. Dėmėmis išmargintus lapus rudenį reikia sugrėbti ir sudeginti, jie netinka kompostui. Nuo ankstyvo pavasario iki vasaros vidurio vaismedžius kelis kartus nupurkškite fungicidais („Effector“, „Score“).
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Sausio 26, pirmadienis.
  Saulė teka 08:18, leidžiasi 16:45.
  Mėnulis teka 10:44
  Mėnulis Jautyje 18:36, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis sausio 20 d.
  Dangis, Eigilas, Eigintė, Justas, Rimantas, Rimas, Titas.
  Tarptautinė muitininkų diena.
  Šaknų diena. Tinkama diena sėti ir sodinti gėles (gvazdikus, visadžydes begonijas, juostuotąsias pelargonijas, Valero spriges, dichondras), persodinti jų daigus, tręšti kambarinius augalus. Augalai turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai. Begonijų, gloksinijų gumbus laikas sodinti į vazonus. Laikas apskabyti išstypusias pelargonijas, fuksijas. Ūgelius įšaknydinkite. Tikrinkite sėklų daigumą. Jei sniego nedaug, o labai šąla, nuo tako nukastą sniegą paskleiskime ant vaismedžių, vaiskrūmių šaknų, sumindykime.
  Jei sausio pradžia ir pabaiga graži – tikėkis derlingų metų.

Apklausa

Užsimerkite. Kokius kvapus savo sode norėtumėte užuosti pirmiausiai? Plačiau apie kvapus sode rašome žurnale „Sodybos idėjos“ Nr. 4 „Pojūčių sodas“.
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435