Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Sodo spalvų virtuvė
Klausk specialisto
Augalų katalogas

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2016 m. Nr. 72
Augalų pasaulis – Sausrai atsparus sodas
Plačiau »
2016 m. Nr. 1
Sodybos idėjos – Vaikų pramogos kieme ir sode
Plačiau »
2016 m. Nr. 5
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Ada:

Girdėjau, kad vėlyvąsias braškes ’Pandora’ reikia sodinti šalia ’Malvinos’, kad būtų geras derlius, kokybiškos uogos. Ką patartumėte?

Sodo spalvų atsakymas:
Iš tiesų braškių veislei ’Pandora’ reikalinga veislė apdulkintoja, tada uogos būna didesnės ir derlius gausesnis. Jei ’Malvina’ žydi tuo pat metu, kai žydi ’Pandora’, tada ji tinkama auginti šalia.
Daiva:

Kokiomis dienomis galima sodinti braškes rugsėjo mėnesį?

Sodo spalvų atsakymas:
Rugsėjo 21-23 ir 29-30.
Arūnas:

Ar bus daigios pas mus surinktos budlėjų sėklos. Jei taip, kada jas rinkti, kaip saugoti ir ar iš jų išaugs rūšiniai augalai, juk visur pardavinėja tik „mix“?

Sodo spalvų atsakymas:
Pas mus dažniausiai auginama Davido budlėja. Jos sėklos subręsta rugsėjo–spalio mėnesiais, jei tik augalai nenušąla. Prieš tai stratifikuotas sėklas sėjame pavasarį, kovo pabaigoje. Sėklų dygimui reikalinga šviesa, tad jų užberti žemėmis nereikia. Sudygusius sėjinukus reikia pikiuoti. Į lauką sodinti juos galima tik praėjus pavasarinių šalnų pavojui, gegužės pabaigoje. Sėjinukai pražysta po 3 metų. Visada lengviau budlėjas dauginti auginiais vasaros pabaigoje. Tokie augalai išlaiko visas rūšies savybes ir požymius.
Daiva:

Kada reikia nurauti svogūnus?

Sodo spalvų atsakymas:
Kai lapai ima gelsti, nulinksta ir sugula ant žemės.
Aušra:

Pasodinome riešutmedį. Mus rekomendavo berti smėlį ir molį. Dabar jo lapai sukasi. Kas negerai?

Sodo spalvų atsakymas:
Netinkamai pasodinote. Riešutmedį reikai sodinti į duobę, į kurią įberta plytų, akmenų ir komposto. To reikia, kad augtų ne liemeninė, o šoninės šaknys. Riešutmedžiai greičiau sustiprės, pradės anksčiau derėti. Geriausiai graikiniai riešutmedžiai auga ir gausiausiai dera derlingoje, šiltoje, vandeniui laidžioje žemėje, kurioje gausu kalio junginių (pH 6,8–7,2). Netinkamą dirvą galima 1–2 metus kalkinti, tręšti kompostu, mineralinėmis trąšomis, didinant humuso kiekį.
Juzefa:

Jau keli metai žydi cidonijos, tačiau nemezga. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Cidonijų vaisiai formuojasi ant antramečių trumpaūglių, dėl to negalima šių medelių stipriai genėti. Cidonijos derėti pradeda 3–5 auginimo metais. Jei sukuriamos netinkamos auginimo sąlygos, jos nedera. Cidonijos mėgsta derlingą dirvą, saulėtą vietą ir drėgmę. Kadangi jų šaknys paviršinės, jas reikia laistyti sausrų metu.
Darius:

Paprikas užpuolė amarai. Kuom galima nupurkšti? Gal yra koks ekologiškas būdas išnaikinti juos?

Sodo spalvų atsakymas:
Pirmiausia griebkitės žaliojo kalio muilo. Tai ekologiškas produktas, tinkamas sodo ir daržo augalų apsaugai nuo čiulpiančiųjų kenkėjų (amarų, skydamarių, blakučių, erkių) ir ligų (dėmėtligių, miltligių, agrastų valkties, rūdžių) sukėlėjų. Jo nelieka augaluose ir vaisiuose, jis nekenkia žmogaus sveikatai ir aplinkai, todėl galima naudoti ekologiniuose ūkiuose. Nuo amarų augalai purškiami 2–6% tirpalu (200–600 g muilo ištirpinama 10 l vandens) iki žydėjimo ir po jo kas 8–10 dienų. Galima naudoti iki trijų kartų. Karencijos laikotarpis – 5 dienos.
Polis:

Ar galima, panaudojus pesticidus, sutrumpinti karencijos laikotarpį, vietoj to levitra pharmacy purchase medicines laikant išaugintą produkciją sandėlyje? Jeigu taip, kaip koreliuotų sutrumpintos karencijos dienos su saugojimo sandėlyje laikotarpiu?

Sodo spalvų atsakymas:
Į šį klausimą turėtų atsakyti konkrečių pesticidų gamintojai, kurie atsako už karencijos laikotarpio nustatymą ir koreliaciją su atitinkamomis temperatūromis.
Danutė:

Turim žalią 7 metų vynuogę, gražiai augo, turėdavom derlių, o šiemet palenkėme apatinę šakelę norėdami turėti ūsų naujiems daigams pasodinti. Ir pastebėjom, kad pradėjo vysti žali sveiki lapai, o paskui tos šakelės su lapais visai išdžiūsta. Ar galėjo pakenkti palenkta šakelė. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Palenkta viena šakelė negalėjo pakenkti senam augalui. Gal labiau pakenkė drėgna žiema (palanki plisti grybinėms ligoms) ar kitos priežastys. Bandykite šią vynuogę dauginti iš sveikų šakų nukirptais auginiais. O visas vystančias šakas iškarpykite ir sudeginkite, augalą nupurkškite fungicidais.
Dana:

Eglių gyvatvorei apie 20 metų. Prieš kelioliką metų nupjovėme eglėms viršūnes. Viršūnės ataugo ir eglės jau apie 8 m aukščio. Nemaža dalis eglių paruduoja ir numeta spyglius,o vėliau pavasarį po truputėlį vėl atželia, kelios eglės žuvo, nebeliko grožio. Gal yra kokios priemonės joms padėti ir kokia tai liga?
Liepos pradžioje pradeda gelsti rožių lapai, atsiranda rudos dėmės, o vėliau nukrenta. Lieka žiedai ir stiebai. Kokias priemonės naudoti norint jas apsaugoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Eglių spygliai ruduoja ir krenta pažeisti įvairių grybinių ligų, dėl kelmučio infekcijos, kalio, magnio trūkumo, sausros (jei eglės auga tankiai), tirpių druskų poveikio, rečiau – dėl kenkėjų veiklos. Dažniausiai nusilpusius medžius veikia keli aplinkos veiksniai. Pirmiausia reiktų pasirūpinti, kad eglės gautų pakankamai spygliuočių trąšų su mikroelementais ir vandens. Natūraliai skursta ir per tankiai susodintos eglės, todėl gyvatvorės genėjimu ar retinimu reiktų rūpintis ne kartą per kelioliką metų, bet kasmet. Jei išryškėtų kokie nors konkretūs ligos ar kenkėjų pėdsakai, galėtume patarti naudoti fungicidus ar insekticidus.
Juodosios dėmėtligės (juodojo dėmėtumo) požymiai pasireiškia liepą–rugpjūtį. Liga drėgname ore greitai progresuoja, pažeisti lapai gelsta ir krinta. Be lapų likę krūmeliai iš pažastinių pumpurų leidžia naujus ūglius, kurių dauguma iki žiemos nespėja subręsti. Jau pavasarį nudengtas rožes būtina išgenėti, iškarpant visus pajuodusius šakų galiukus, išpurkšti 1 % „Bordo“ tirpalu arba 1 % vario sulfatu. Vasarą nuo grybinių ligų purkšti fungicidais galima kas 14 dienų. Nepamirškite rinkti ir deginti nukritusius ir dar nenukritusius ligotus lapus, taip pat reguliariai (ypač po laistymo) purenti dirvą. Prieš dengiant rožes žiemai, dar esant teigiamai temperatūrai, krūmeliai ir žemė aplink juos dezinfekuojami 1 % vario sulfatu. Uždengti rožes galima tik užėjus pastoviems šalčiams.
Daiva:

Po šiais metais sodinta šilauoge apsigyveno skruzdėlės. Jos kelia žemes. Ar tai pavojinga šilauogei? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Žemes kilnojančios skruzdėlės daro blogą darbą. Gali pradėti džiūti be žemių likusios šaknelės, augalas pradės silpti. Skruzdėlėms nepatinka vanduo, pilkite jo kuo daugiau, šilauogėms vanduo nepakenks. Taip pat galite pabarstyti cinamono miltelių, jų skruzdėlės vengia.
Danutė:

Auginu medaus žolę, turiu du augaliukus. Abu labai gražūs, bet vieno lapai pasidarė šviesesni ir nuo apačios pamažu pradėjo gelsti. Gal man ją nupijauti ir persodinti? Ar kitaip gelbėti?

Sodo spalvų atsakymas:

Gal augalas turi per mažai maisto medžiagų? Reguliariai tręškite kompleksinių trąšų tirpalu. O gal jam per mažai saulės ar po lapais apsigyveno kenkėjai. Atidžiau apžiūrėkite apatines lapų puses.

Renata:

Turiu keletą surfinijų, kurių norėčiau turėti ir kitais metais. Kaip jų pasidauginti ir kada?

Sodo spalvų atsakymas:
Auginkite jas iki rudens. Prasidėjus rudeniui perkelkite į šviesią, vėsia patalpą. Nugenėkite, retai laistykite. Artėjant pavasariui laistykite gausiau, kad pradėtų auginti naujus ūglius. Ūglius bandykite nugnybti ir šaknidinti naujame substrate, atskiruose vazonuose. Surfinijas gana sudėtinga išlaikyti iki kitų metų. Bandykite. Jei pavyks, rašykite mums ir papasakokite savo nuotykį su surfinijomis.
Renata:

Kaip pasidauginti sundavilę? Tuoj bus mėnuo, kaip atžalas laikau vandenyje, o šaknų jos neišaugina.

Sodo spalvų atsakymas:
Anksčiau mandevilos vadintos Dipladenia, Sundaville, Amblyanthera, Tropidenia. Dabar šie vardai laikomi sinonimais arba taip vadinamos atskiros grupės. Vadinti šį augalą reikia mandevilos vardu. Stiebo auginiai (7–10 cm ilgio) 2–3 valandoms pamerkiami į vandenį, kad išbėgtų pieniškos sultys. Po to auginiai susmeigiami į drėgną smėlį ir uždengiami. Auginius, kad nepūtų, kasdien vertėtų 5 minutes pravėdinti. Būtina stebėti, kad substratas neišdžiūtų. Esant 22–25 °C temperatūrai, auginiai įsišaknija po 1–1,5 mėnesio. Tada jie persodinami po vieną.
Artūras:

Nusipirkau tulpmedį, jis apie 1,5 m aukščio. Kaip jį prižiūrėti, kada žydi?

Sodo spalvų atsakymas:
Gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera) paplitęs JAV rytuose. Tai 25-35 m aukščio medžiai (Lietuvoje jie užauga žemesni). Žiedai pavieniai, ūglių viršūnėse, panašūs į tulpės žiedą. Mėgsta saulėtas vietas, purų, derlingą, apydrėgnį dirvožemį. Sode tulpmedžiui reikalinga erdvė, kad medis galėtų pilnai skleistis ir žiedus sukrautų ne tik viršūnėje. Priklausomai nuo auginimo sąlygų, žydėti pradeda apie 15-20 metų tulpmedžiai.
Darius:

Ar galima purkšti nuo kenkėjų insekticidais, jei jau formuojasi vaisiai (paprikos)?

Sodo spalvų atsakymas:
Jūsų valia rinktis cheminius insekticidus ar augalinius nuovirus kenkėjams naikinti. Ant kiekvieno insekticido pakuotės nurodomas karencijos laikotarpis, kurio būtina laikytis.
Jurgita:

Kambarinių gėlių žemėje (juodžemyje ir orchidėjų žemėje) atsiranda baltų akmenukų. Kodėl? Pasodinu gėlę į naują vazoną, naudoju naują pirktinę žemę. Pusmečio bėgyje visoje žemėje atsiranda labai daug baltų akmenukų.

Sodo spalvų atsakymas:
Akmenukai žemėje neatsiranda savaime. Galbūt tai perlito arba ceolito gabaliukai, kurie buvo žemės mišinyje, o laistant išsiplauna į paviršių.
Vaida:

Felenopsis turintis du susiraukšlėjusius lapus jau neturi pagrindinės šaknies, ji supuvo. Liko tik dvi orinės. Jau visus metus nesikeičia jo būklė. Gal jau laikas jį išmesti?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei neturite kantrybės laukti ir globoti suvargusį falenopsį, verčiau jį išmeskite. Jei norite dar bandyti gelbėti – nukirpkite supuvusias šaknis, ir likusias orines įsodinkite į naują vazonėlį ir laidų orui epifitinių orchidėjų substratą. Laistykite vidutiniškai 1-2 kartus per savaitę, laikykite šviesioje, tiesioginės saulės nekaitinamoje vietoje. 
Aušra:

Kas atsitiko mano magnolijoms. Jos gražiai auga, tik ant lapų atsirado juodų dėmių. Sausros metu laistėme kasdien ir gausiai.

Sodo spalvų atsakymas:
Dėmės ant lapų galėjo atsirasti labai saulėtoje vietoje, per stipriai įkaitus augalui. Jaunas magnolijas ypač karštomis dienomis reiktų šiek tiek pridengti nuo saulės (pavyzdžiui, iš vienos pusės pririšus agropėvelę).
Rima:

Nusipirkau leliją, kurią žiemai reikia iškasti. Kada kasti ir kur ją laikyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Lelijos iškasamos pasibaigus vegetacijai – kai nuruduoja ir nudžiūva stiebas. Kasant reikia pasaugoti šaknis. Lelijų šaknys ne visai nudžiūva, dalis jų turi likti sveikos per žiemą. Iškastas svogūnas su šaknimis dedamas į dėžutę su apydrėgnėmis durpėmis, užpilamas, ir per žiemą laikomas rūsyje, artimoje 0 ºC temperatūroje. Žiemą nepamirškite patikrinti, ar neperdžiūvo durpės, ar per anksti nepasirodė daigai.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 19 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Gegužės 26, ketvirtadienis.
  Saulė teka 04:56, leidžiasi 21:37.
  Mėnulis teka 00:18, leidžiasi 09:05.
  Mėnulis Vandenyje 17:26, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 22 d.
  Algimantas, Eduardas, Milvydė, Vilhelmas.
  Devintinės
  Žiedų diena. Genėkite, tręškite žydinčius krūmus, gėles, kad sukrautų daug žiedų. Valykite rūsius, naikinkite namuose gyvenančius kenkėjus. Nuskabykite atsargiai nužydėjusių svogūninių gėlių žiedus. Nepatartina laistyti, pikuoti daigų.
  Žalsvi atspindžiai saulei leidžiantis – giedras oras.

Apklausa

Ar statytumėte molinį namą? 

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082