Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Darbalaukio paveiksliukai
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Sodo spalvų virtuvė
Klausk specialisto
Augalų katalogas

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2015 m. Nr. 2
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2015 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2015 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - Kitas »
Elvyra:

Ar galėčiau gauti apželdintojų konsultaciją iš nuotraukų?

Sodo spalvų atsakymas:
Dalis apželdinimo paslaugas teikiančių įmonių konsultuoja iš nuotraukų. Teiraukites konkrečioje įmonėje.
Eglė:

Nusipirkau prekybos centre draceną su „dovanele“, niekaip negaliu atsikratyti musyčių. Kuo nupurkšti ar geriau persodinti?

Sodo spalvų atsakymas:
Persodinusi musyčių neatsikratysite. Purškite augalą insekticidiniais preparatais. Pasigamintu tirpalu palaistykite žemę, kurioje auga dracena. Tinka „NeemAzal T/S“.
Loreta:

Kada ir kaip (kokią dalį ūglio, viršūnės) galima genėti eglės gyvatvorę? Ar nepakenksiu augalui, jeigu ne taip ką nors nukirpsiu? Ar galima kirpti senas šakeles ar tik naujus ūglius?

Sodo spalvų atsakymas:
Eglėms būdingas ryškus monopodinis šakojimasis visais augimo metais, todėl sumedėjusių šakų trumpinti nepatartina. Jei reikia, galima nukirpti ar nugnybti tik nespėjusias sumedėti pirmojo pavasarinio augimo viršūnėles. Tuomet paskatinamas pavaduojamųjų pumpurų susidarymas ir nelieka stagarų. Kad jaunos gyvatvorės šakos mažiau plistų į šalis ar reguliuojant jos dydį galima pašalinti šakų viršūnėse esančius augimo pumpurus (nugnybiamas centre esantis stambiausias, mažesnieji aplinkiniai paliekami).
Pirmą kartą eglutes galima šiek tiek pagenėti antrais ar trečiais metais po sodinimo, kai jos būna gerai įsitvirtinusios dirvoje. Šį darbą geriausia atlikti vasarą, liepos mėnesio pabaigoje, kai medeliai baigia augti ir turi šakelių galuose susiformavusius pumpurus.
Daiva:

Noriu pasidauginti tujų. Kada galima sodinti tujų šakeles į žemę?

Sodo spalvų atsakymas:
Tujas geriausia šaknydinti birželio-liepos mėnesį. Auginius būtina stropiai laistyti.
Danutė:

Ar galima iš miško persodintoms eglutėms patrumpinti viršūnes, kad neaugtų didelės? Dabar jos apie 1,5 m aukščio.

Sodo spalvų atsakymas:
Kai eglės užauga norimo aukščio, galima nukirpti viršūnes. Genėti egles geriausia liepos pabaigoje, kai šakelės baigia augti, o sakai būna tirštesni. Kerpkite tik jaunas vienmetės šakelės.
Jorė:

Kokiu laiku galima persodinti 3-4 metų rožę į kitą vietą? Kaip teisingai tai padaryti, kad nepakenkti augalui?

Sodo spalvų atsakymas:
Rožę persodinkite rudenį (nuo rugsėjo), nes pavasarį jos labai anksti pabunda. Šaknis galima šiek tiek patrumpinti išsaugant kuo daugiau smulkių šaknelių. Rožės skiepijimo vieta turi atsidurti po žeme. Augalas gausiai palaistomas. Sodinant vėlyvą rudenį sodinukus galima iš karto apkaupti žiemai supilant kauburėlį iš sausų durpių ar purios žemės. Antžeminę rožės dalį reikia pridengti eglišakėmis.
Rūta:

Norėčiau pasisėti ir užsiauginti arbūzų. Ar sudėtinga būtų?

Sodo spalvų atsakymas:
Arbūzams reikia labai daug šilumos, todėl dauguma jų veislių auginamos šiltnamiuose, o lauke ne kasmet galima sulaukti derliaus. Auginimas panašus į agurkų: pavasarį sėjami į durpinius puodelius, paauginti daigai sodinami į erdvų šiltnamį, derlingą apydrėgnę žemę. Augimo ir vaisių nokimo metu laistomi gausiai ir tik šiltu vandeniu. Žiedus turi apdulkinti bitės. Vaisiai sunoksta ne vienu metu.
Aleksandra:

Šiltnamyje sodinsiu kelių veislių čili pipirų: ’Killian’, ’Hungaria Hot Wax’, ’Tabasco’, taip pat jelapeno pipirus, kajeno pipirą. Ar nesusikryžmins šie augalai tarpusavyje? Rudeniop norėčiau iš jų išsiimt sėklų. Ar verta?

Sodo spalvų atsakymas:
Šiuos augalus verta auginti, bet tik atskirai ir kuo toliau vienus nuo kitų. Paprikos ir pipirai linkę susikryžminti. Išimtos sėklos bus nekokybiškos.
Gerda:

Mano bananas turi tris lapus, turėjo daugiau, bet dalis nukrito. Šiuo metu jo stiebas pajuodęs, lapai su juodomis dėmėmis. Auga vakarų pusėje, 18-20 laipsnių temperatūroje. Kas jam galėjo nutikti? O gal reikėtų patręšti?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad augalas žus. Pajuodęs stiebas ir juodos dėmės ant lapų - puvinio požymiai. Panašu, kad augalas buvo per gausiai laistomas ir perteklinė drėgmė jį sunaikino. Jei šalia pagrindinio stiebo yra atžalų, kuo skubiau jas atsargiai atidalinkite nuo pagrindinio stiebo ir pasodinkite atskirai.
Rasa:

Nusipirkaus tris skirtingų spalvų fuksijų daigelius, noriu visus susodinti į vieną vazoną. Ar galima jas sodinti iš karto, ar turėčiau susodinti atskirai į mažesnius vazonėlius ir kai paūgės, tada į vieną? Kokios jų šaknys - vazonas turi būti gilesnis ar plokštesnis?

Sodo spalvų atsakymas:
Galite sodinti visus daigus viename vazone. Rinkitės gilesnį vazoną. Tiks pailgas gilesnis lovelis.
Sigita:

Prieš dešimt metų pasodinau persiką. Kelis kartus buvo apšalęs. Žydi negausiai, vaisių nesuformuoja. Gal jam reikia draugo?

Sodo spalvų atsakymas:
Beveik visi persikai – savidulkiai, juos galima auginti po vieną. Šie augalai labai jautrūs šalčiams, todėl persikams sode reikalinga pati šilčiausia užuovėja. Jei pumpurai apšąla, vaisių nesulauksite. Persikai taip pat nedera dėl netinkamo genėjimo. Kuo vaismedis turės daugiau vaisinių šakelių, tuo gausesniu derliumi apdovanos savo šeimininkus.
Andrius:

Rudenį pasodinome tujas per sklypo perimetrą. Per žiemą gerai išsilaikė, bet pavasarį pradėjo ruduoti. Tujos buvo laistomos, netręštos. Pastebėjome, kad žemėje daug juodų mažų kirmėlių. Ar sušilus orams galėjo šios kirmėlės pradėti graužti tujų šaknis? Kokiomis priemonėmis jas išnaikinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Tujos galėjo pradėti ruduoti nuo kirmėlių veiklos. Paliekite žemę insekticidų tirpalu. Tiks „Decis mega“. Kitus tinkamus insekticidus, bei rekomenduojamą jų kiekį rasite čia:
http://www.vatzum.lt/uploads/documents/20150322_neprofesionaliajam.pdf

Artūras:

Auginu albiciją. Per žiemą auginu kambaryje. Ji prastai auga. Kokia žemė jai reikalinga, kuo tręšti ir kaip prižiūrėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Albicija (Albizia) vasarą geriausiai auga esant 22-24 °C temperatūrai, žiemą jas reiktų auginti vėsioje, bet šviesioje patalpoje, 10-12 °C temperatūroje. Nuo pavasario iki rudens jas laistome gausiai, žiemą retai. Nepakenčia nei užmirkimo, nei perdžiovinimo. Tręšti jas reikia nuo pavasario iki vasaros pabaigos, kas 2-3 savaites kompleksinių trąšų skirtų kambariniams augalams tirpalu.
Inga:

Nusipirkome sodo sklypą, kuriame apie dvidešimt metų augo vien tik žolė. Žemė žiemą ir pavasarį užmirksta, o vasarą šalta kojoms ja einant. Jei įrengsiu daržą ar jame kas nors augs?

Sodo spalvų atsakymas:
Augs, jei prieš tai įrengsite sklype drenažą, kurio dėka žemė neužmirks.
Indrė:

Ar galima tręšti trijų metų spygliuočių sodinukus?

Sodo spalvų atsakymas:
Tręšti galima ir anksčiau. Negalima tręšti tik šviežiai pasodintų sodinukų. Tręškite augalus spygliuočiams skirtomis trąšomis.
Daiva:

Šilauogėms iškasėme 1x1 m duobę. Joje buvo vien molis. Į duobę pridėsime rūgščių durpių, bet ar nepakenks šilauogėms tai, kad duobės kraštai yra molingi. Ar duobėje nesilaikys vanduo ir nepūdys augalų šaknų?

Sodo spalvų atsakymas:
Ar nesilaikys vanduo galite sužinoti iš paprasto eksperimento. Jei sklype gruntiniai vandenys aukštai, vanduo duobėje stovės ilgai. Įpilkite į duobę kibirą vandens ir stebėkite per kiek laiko jis susigers. Jei per valandą ar greičiau - viskas gerai. Jei bijote, kad molinga žemė aplink paveiks duobėje esančių durpių pH, duobės kraštus galite izoliuoti vertikaliai išklojant stora polietileno plėvele arba šilauoges kasmet laistyti dirvos rūgštintuoju.
Stanislava:

Kodėl miško pušys džiūsta persodintos?

Sodo spalvų atsakymas:
Priežasčių labai daug: per anksti persodintos (į per šaltą žemę), trūksta arba per daug drėgmės, grybinės ligos, persodinant per daug pažeistos šaknys, netinkamas persodinimo laikas, netinkamas persodinimo gylis (dažniausiai įsodinamos per giliai). Pušys jautrios persodinimui, reikia labai atsargiai jas perkelti, jauname amžiuje.
Ilona:

Ar galiu balinti dviejų metų vaismedžius?

Sodo spalvų atsakymas:
Taip, galite. Balinti kamienus rekomenduotina rudenį.
Daiva:

Prastai žydi saulėtoje vietoje, derlingoje žemėje pasodinta forzitija. Kiekvieną pavasarį mus džiugina vos keliais žiedeliais. Ką reikia daryti, kad ji žydėtų?

Sodo spalvų atsakymas:
Reiktų išgenėti senas šakas ir patręšti krūmą. Senos šakos menkai žydi. O gal krūmas auga vėjuotoje vietoje ir žiemą apšąla žiediniai pumpurai.
Laima:

Nusipirkau juostelę, kuri skirta apvynioti medžių kamienus, kad nelpitų skruzdelės. Kada galima apsukti kamienus?

Sodo spalvų atsakymas:
Apsukite kamienus tada, kai ims sprogti pumpurai ir pasirodys pirmieji lapeliai.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Liepos 3, penktadienis.
  Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:57.
  Mėnulis teka 22:24, leidžiasi 06:39.
  Mėnulis Vandenyje 15:21, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 2 d.
  Anatolijus, Rytis, Liudmina, Vaidilas
  Žiedų diena. Tinkama diena genėti, tręšti žydinčius krūmus, gėles, kad gausiai žydėtų, sandėliuoti daržoves, konservuoti, derlių nuimti, kuriam dar reikia džiūti. Reguliariai skabykite nužydėjusius verbenų, petunijų, pelargonijų žiedus – jos atsidėkos gausiomis žiedų kekėmis. Netinkama diena laistyti, pikuoti daigelius.
  Jei akmuo rytą aprasojęs – dieną lis.

Apklausa

Ar sėjate ir auginate japoninius ridikus (daikonus)?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435