Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija
Atsisiųsk žurnalą "Mano sodyba" NEMOKAMAI!

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 17 - Kitas »
Polis:

Nuardžius šiltnamį, pomidorus turėsiu auginti atvirame grunte po priedanga. Kadangi toks auginimas gana problemiškas, prašyčiau Jūsų patarimo, kokias veisles geriau pasirinkti. Gal yra kokių tokio auginimo subtilybių?

Sodo spalvų atsakymas:

Grunte po priedangomis auginti pomidorus visai nesunku. Parduotuvėse rasite daug atviram gruntui (laukui) skirtų pomidorų veislių sėklų. Tik daigus reiks auginti kokiame nors nedideliame šiltnamiuke, inspekte ar namuose. Gegužę po priedangomis pasodinti pomidorai papildomai dengiami agrodanga. Vėliau, nuo gegužės pabaigos ar birželio jiems užtenka tik stogo, o visi šonai gali būti atviri. Geras vėdinimas – patikimiausia apsauga nuo daugybės pomidorus puolančių grybinių ligų. Ypatingų auginimo subtilybių nėra. Tik kad pavasarį greičiau sušiltų žemė ir geriau išlaikytų šilumą, ją galima užkloti juoda agrodanga.

Virgilijus:

Noriu paklausti kodėl gelsta orchidėjų lapai?

Sodo spalvų atsakymas:

Orchidėjų yra labai įvairių, auginamų labai skirtingomis sąlygomis. Šiltuose kambariuose jų lapai dažniausiai gelsta dėl pernelyg sauso oro. Bet gali būti ir kitos priežastys: netinkamas laistymas (per daug ar per mažai vandens), netinkamas substratas, šviesos stoka, trąšų stoka ar druskų perteklius. Taip pat būtina įsitikinti, ar nėra kenkėjų. Patys seniausi orchidėjų lapai pagelsta ir nukrenta – tai natūrali lapų kaita augalams augant. O ryškų ramybės periodą turinčių orchidėjų lapai ir stiebai rudenį pagelsta, nudžiūva, žiemoti lieka tik požeminės augalų dalys. 

Dovydas:

Kreipiuosi į jus, nes nebežinau, kaip kovoti su levitra pharmacy purchase medicines įsisenėjusia problema. O problema tokia, kad mano augalus apniko mažos muselės. Žinau, kad atsiranda nuo perlaistymo, na bet dabar jau reikia rasti būdą kaip išnaikinti. Muselės gyvena paviršiuje, arba vazono apačioje, kur yra skylutes vandeniui nutekėti.
Augalų persodinimas nepadėjo. Substrato išdžiovinimas nepadėjo, išdžiovinau tiek substratą, kad augalai pradėjo vysti. Gaudžiau museles visokiais lipniais spąstais, deja matyt jau jų yra per daug, kad pavyktų visas pagauti ir nebegalėtų veistis. Toliau prasidėjo kova pasitelkiant insekticidus: PULNEX milteliai, barsčiau paviršių irgi neįveikė. Purškiau augalą, bei substrato paviršių su NeemAzal nepadėjo. Purenu dirvos paviršių. Galiausiai nebežinau, kaip dar kovoti. Galbūt reikia atsikratyti augalais?
Dar pagalvojau, gal reikia išpurkšti paviršių ir vazono apačią kur yra skylutes, bet pro skylutes į vidų įpurkšti dichlofoso pačio stipriausio? Tik ar tai nepakenks augalams, nežinau, kokios ypatybės, jautrumas yra mano augalų. Aš surašysiu dabar ką auginu, gal žinosite su kuriuo augalu atsargiau elgtis: avokadas, peruvine gvajava, mažasis bananas (Musa tropicana), citrinmedis, kavamedis, raguotasis melionas, peruvinė anona, svyruoklinis fikusas, aitrioji paprika, ananasas, papajinis melionmedis, karambolinė averoja.

Sodo spalvų atsakymas:

Aplink vazonus skraidančios mažos muselės yra daiginiai uodeliai (Scaridae). Jie sėkmingai veisiasi nuolat drėgnoje žemėje. Dauguma Jūsų auginamų augalų nemėgsta ilgesnio sauso periodo. Todėl siūlytume Jums nesitikėti greito rezultato, bet pamažu naikinti šiuos vabzdžius. Dabar, žiemą, stenkitės minimaliai drėkinti žemę vazonuose. Tik kad augalai nepradėtų vysti. Vienas ilgesnis substrato išdžiovinimas naudos neduos. Suaugusiems vabzdžiams gaudyti naudokite geltonus lipnius lapelius. Juos keiskite bent kas mėnesį. Nuolat gaudant suaugėlius ir saikingai laistant augalus, per pusmetį galima atsikratyti šių kenkėjų. Taip pat jie nemėgsta česnakų kvapo – jų susmulkintų galima įterpti į paviršinį žemės sluoksnį vazonuose. Dichlofosas nėra skirtas kovoti su augalų kenkėjais.

Rasa:

Norėčiau paklausti ką daryti taip netikėtai prisnigus su rožėmis? Lapai žali, kaip jas dengti, ar nuskinti lapus, ar laukti gal atšils?

Sodo spalvų atsakymas:

Kol kas orų prognozės žada tik trumpą atšilimą. Kiek galima nupurtykite sniegą nuo rožių, nubraukite nuo žemės. Lapus reiktų nuskinti. Krūmelius apkamšykite eglišakėmis ir iš viršaus lengvai pridenkite dėžėmis ar lietaus nepraleidžiančiais gaubtais.

Aistė:

Galbūt galėtumėte parekomenduoti žmogų, kuris puikiai išmano naminius augalus, kuris už atlygį galėtų pakonsultuoti, kaip genėti ir dauginti naminius augalus? Internete medžiaga labai padrika ir nekonstruktyvi, norėčiau įgauti profesionalumo šiuo klausimu.

Sodo spalvų atsakymas:

Dėl kambarinių augalų priežiūros konsultuotis galėtumėte su Edukologijos universiteto oranžerijos specialistais, VU botanikos sodo darbuotojais, UAB „Žalia Bitė“ (+370 680 87773).

 

Emilija:

Ar reikia žiemai dengti ne tik obelų, kriaušių, bet ir vyšnių, slyvų, sedulų kamienus? Sode jau radome zuikių, stirnų pėdsakus, voverių pribertus riešutus nežinia iš kur. Miela, bet...

Sodo spalvų atsakymas:

Laukiniai žvėreliai gali pridaryti daug bėdos vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Kamienus ir pagrindines šakas geriausia aprišti specialiu tinkleliu (jo yra parduotuvėse). Galimos ir kitos priemonės – storas popierius, audinių atraižos, eglišakės ir pan. Jei sodas neaptvertas, apsaugoti augalus būtina.

Ilona:

Kokiais chemikalais obelukes, slyvukes ir persikus purkšti pavasarį prieš pumpurų brinkimą?

Sodo spalvų atsakymas:

Parduotuvėse galite įsigyti rinkinį vaismedžių pavasariniam–rudeniniam purškimui. Jį naudokite pagal instrukciją, kol nepradėjo sprogti pumpurai. Neblogai vaismedžius apipurkšti Bordo tirpalu. Patys galite pasiruošti karbamido tirpalo.

Justė:

Ar galima dar sodinti remontantines avietes (x-29), kadangi nerodo dar šalčių ir lapkrityje? Ir ar būtina perarti dirvą, prieš tai buvo daržas?

Sodo spalvų atsakymas:

Šaltis ir žiema atėjo labai anksti, todėl dabar jau aviečių verčiau nesodinti. Jei turite sodinukų, juos prikaskite. Kai sniegas nutirps ir vėl visą parą vyraus teigiama temperatūra – galėsite pasodinti. Kuo geriau paruošite ir supurensite dirvą – tuo geriau, bet daržo vietoje galima avietėms skirtą plotą perkasti kastuvu ar supurenti kultivatoriumi.

Svetlana :

Sodyboje daug metų auga putino krūmas, noriu paklausti kodėl pradeda žydėti ir žiedai pagelsta. Uogų nebūna. Kažkas graužia lapus, žiedus. Galvoju kažkokie kenkėjai užpuolė. Prašau parašykite kaip prižiūrėti putiną, kada tręšti, genėti? Kaip kovoti su kenkėjais?

Sodo spalvų atsakymas:

Nežinome, kokį putiną Jūs auginate. Niekada kaulavaisių (taip turėtų būti vadinamos putinų uogos) neužmezga paprastojo putino veislė Roseum, nes jos žiedynai sudaryti tik iš sterilių žiedų. Nuo paprastojo putino rūšies augalų jis skiriasi puošniais rutuliškais žiedynais. Kadangi putinai yra kryžmadulkiai, prastai dera pavieniui auginami krūmai. Putinų lapus apgraužia putininis lapgraužis (Galerucella viburnii) – apie 0,5 cm ilgio geltonai rudi vabalai. Kenkia ir suaugę vabalai, ir jų lervos. Žiemoja šio kenkėjo kiaušinėliai, sudėti į žievėje padarytas duobutes. Pavasarį išsirita lervos, maitinasi lapų minkštimu, o birželio mėnesį negiliai dirvoje po krūmu virsta lėliukėmis. Jauni vabalai pasirodo liepą. Tuo metu galima anksti rytą nupurtyti daugumą kenkėjų ant apačioje patiestos plėvelės ir sunaikinti. Pavasarį pasirodžiusias lervas galima naikinti purškiant insekticidais.
Putinai mėgsta apydrėgnę žemę. Tręšiami pavasarį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtomis trąšomis. Genėti šiuos krūmus galima ir pavasarį, ir vasaros pabaigoje. Tik nereikia trumpinti šakų viršūnių, nes ten kraunami žiediniai pumpurai. Genint išpjaunami patys seniausi ir per tankūs, silpni pirmamečiai stiebai.

 

Polis:

Auginama kambarinė gėlė kalatėja leidžia nemažai atžalų. Keletą jų pabandžiau įšaknydinti, ir labai sėkmingai. Tačiau naujieji augalai beveik neauga aukštyn, tačiau vis leidžia naujus ūglius. Dvejų metų gėlytės turi 10 ir 11 stiebelių.
Kaip turėtų būti auginamos ir, svarbiausia, kaip formuoti jaunas kalatėjas?

Sodo spalvų atsakymas:

Kalatėjos ir jai artimos gentys Ctenanthe, Stromanthe, Maranta – populiarūs kambariniai augalai. Dauguma jų turi trumpus šakniastiebius, išaugina atžalas ir kerelis nuolat didėja. Kai kurie augalai turi mažai šakotus stiebus, kiti – lapus išaugina tiesiog iš po žeme esančio šakniastiebio. Formuoti šių augalų nereikia. Persodinant kasmet ar kas du metus didesni kereliai dalijami. Patys seniausi, dekoratyvumą prarandantys stiebai ir lapai iškerpami. Aukštyn visos kalatėjos auga tik iki rūšiai ar veislei būdingo aukščio (dažniausiai tai būna lapkočio ir lapo lakšto aukštis). Stiebus turintys augalai auga aukštesni. Dažniausiai kalatėjos butuose nukenčia dėl sauso oro ir netinkamo apšvietimo. Joms reikalinga didelė oro drėgmė, šiluma ir daug išsklaidytos šviesos.

Rima:

Vėjas sulaužė rožės pergolę, ir dabar rožė guli ant žemės. Ar būtina rožę pakelti? Ar nieko per žiemą neatsitiks, jei gulės ant žemės?

Sodo spalvų atsakymas:

Laipiojanti rožė žiemai turėtų būti nuimta nuo pergolės, paklota ant žemės ir uždengta. Paliktos ant pergolės ar kitų atramų laipiojančios rožės dažnai apšąla.

 

Jūratė:

Gyvenu prie pušyno. Ar galėčiau spyglius ir šakeles panaudoti mulčiui šilauogėms? Ar šilauoges galima laistyti actu parūgštintu vandeniu, taip pat elektrolitu (taip girdėjau laidoje, berods Sadovodstvo)?

Sodo spalvų atsakymas:

Pušų šakelės ir spygliai – puikus mulčias šilauogėms. Šilauoges galima laistyti ir actu, ir kita rūgštimi parūgštintu vandeniu, tik svarbu nepersistengti ir neužpilti per stiprios rūgšties. Daug patikimiau naudoti specialius dirvos rūgštintojus ir šilauogėms skirtas trąšas.

 

Agnė:

Auginau lipikinę kobėją. Nors sakoma, kad ji duoda vaisius labai retai, tačiau ji man davė nemažai vaisių. Labai noriu užsiauginti ją kitąmet tik nežinau, kaip dabar elgtis. Ką daryti su vaisiais, kaip ir kada sodinti?

Sodo spalvų atsakymas:

Vaisius laikykite kambaryje, kol apdžius. Vėliau išimkite sėklas, įvertinkite jų sunokimą, patikrinkite daigumą. Sėti kobėjas reikia anksti, žiemos pabaigoje.

 

Asta:

Pernai rudenį pasodinau vienmečius obelų sodinukus. Žiemą nušalo viršūnės. Jas nukirpau. Kaip suformuoti naujas viršūnes?

Sodo spalvų atsakymas:

Naujos viršūnės formuojamos iš stipriausios viršutinės šakos. Tokia šaka atlenkiama vertikaliai (jei reikia, pririšama prie kuolo) ir per sezoną suformuojamos naujos viršūnės.

 

Ilona:

Ar žiemai reikia apkarpyti rožes ir jas uždengti?
Kokiais chemikalais purkšti medžius ir kokį mėnesį tinkmiausias laikas?

Sodo spalvų atsakymas:

Nekarpomos ir nedengiamos tik parko rožės – įvairios erškėčių veislės. kitos rožės karpomos ir dengiamos priklausomai nuo jų grupės. Floribundinės ir šiuolaikinės krūminės rožės karpomos mažiau, arbatinės hibridinės – daugiau. Laipiojančių rožių vienmečius ūglius reikia išsaugoti, dengti nenukirptus, nes ant jų kitais metais kraunami žiedai. Rožės žiemai dengiamos prasidėjus šalčiams.

Tai priklauso kokius medžius ir nuo kokių ligų ar kenkėjų Jūs ruošiatės purkšti. Sodo vaismedžiai profilaktiškai purškiami pavasarį prieš pumpurų brinkimą. Vėliau – pasirodžius kokioms nors ligoms ar kenkėjams.

 

Adelė:

Ar galiu iš vienos vietos į kitą persodinti jaunus šaltalankius?

Sodo spalvų atsakymas:

Persodinti galima tik jaunus, bet jau turinčius pakankamai tvirtas šaknis, šaltalankius. Tai daryti galima rudenį arba anksti pavasarį.

 

Roma:

Nuo ko priklauso burokėlių spalva? Šiemet dauguma mano burokėlių buvo su balkšvais ratilais viduje.

Sodo spalvų atsakymas:

Labiausiai burokėlių spalva priklauso nuo veislės. Yra burokėlių su šviesiomis juostomis, yra gelsvų.

Vaida:

Rugpjūčio mėnesio gale gavau dovanų rožę vazonėlyje. Ji vadinasi METEOR KING TERRAZZA. Ant lapelio parašyta, kad ją galima auginti tiek lauke, tiek kambaryje. Tad ji apie mėnesį žydėjo mano kambaryje, šviesioje vietoje, bet ne ant tiesioginių saulės spindulių. O dabar pradėjo mesti lapelius ir džiūti šakelės. Žemės neperdžiovinu, bet ir neperlaistau. Ką daryti, kad ji man nenumirtų iki pavasario, nes planuoju ją pasisodinti savo alpinariume.

Sodo spalvų atsakymas:

Vazoninėms rožėms žiemą taip pat reikalingas ramybės periodas. Sausame ir šiltame kambaryje joms trūksta šviesos, todėl pradeda kristi lapai. Geriausia žiemą vazonines rožytes laikyti vėsioje šviesioje vietoje, saikingai laistyti. Tiks maždaug 5–12 laipsnių šilumos patalpa. Trumpą laiką rožytę galima palaikyti tamsiau, vėsiame rūsyje. Žiemos pabaigoje perkėlus į kambarį rožytė pradės augti. Ją reiks persodinti į didesnį vazoną.

Janina:

Mūsų levandų (ir senų, ir jaunų) krūmai iš vidaus pajuodavę, kaip joms padėti?

Sodo spalvų atsakymas:

Pajuosta daug drėgmės gavę, pūvantys levandų lapeliai. Pasirūpinkite, kad levandos kiek galima greičiau išdžiūtų po lietaus ar ryto rasos. Padeda aplink krūmelius papiltas smėlio sluoksnelis, saikingai nugenėti, išretinti krūmeliai. Ir levandų neturi užgožti kiti, didesni augalai.

Gendruda:

Jau keturi metai kaip auginu raudonlapį pūkenį. Auga iš pietų pusės, krūmas vešlus, aukštas, bet niekada nepasipuošia savo pūkais. Įdomu kodėl? Ko jam trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:

Pūkenių žydėjimas gali vėluoti, jei augalai buvo išauginti iš sėklų, o ne dauginti auginiais, jei dirvoje trūksta kalcio ir fosforo.

« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 17 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Gruodžio 13, trečiadienis.
  Saulė teka 08:34, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 02:47, leidžiasi 13:57.
  Mėnulis Skorpione 15:58, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 10 d.
  Eiviltė, Kastautas (Kastytis), Liucija, Otilija.
  Lapų diena. KIRMINŲ DIENA. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Jei gruodžio mėnesį šilta ir nepasninga – pavasaris bus vėlyvas.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082