Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Augalų katalogas
Klausk specialisto
Sodo spalvų virtuvė
Darbalaukio paveiksliukai
Savaitės darbai pagal Mėnulį

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

Nr. 1
Sodybos idėjos – 118 idėjų
Plačiau »
2015 m. Nr. 1
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2015 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - Kitas »
Nijolė:

Kodėl samanoja vaismedžių šakos? Kaip apsaugoti trešnes nuo strazdų?

Sodo spalvų atsakymas:

Samanos auga tada, kai ant vaismedžių kamienų susiformuoja joms palankios sąlygos. Jei kamienai seni ir Jūs jų nebalinate, po tam tikro laiko ant jų pradeda augti samanos. Jos vaismedžiams nekenkia. Jei sode išplinta kenkėjai ar ligos, samanas reikia gramdyti nuo kamienų, nes jose slepiasi kenkėjai ir ligų užkratas.

Nuo strazdų sunku apsaugoti dideles trešnes ir vyšnias, lengviau apsaugoti mažesnes uždengus specialiu tinklu. Didesniuose soduose prie vaismedžių kamienų tvirtinamos baidyklės, ant šakų kabinamos plazdančios medžiaginės skiautės, kompaktinės plokštelės, net lapių uodegų imitacijos. Sodininkams skirtose parduotuvėse galima įsigyti kompaktinių plokštelių su plėšriųjų paukščių balsais.

Irena:

Kada geriausia naikinti samanas vejoje? Ar galima lapkritį tręšti veją trąšomis su priedais naikinančiais samanas?

Sodo spalvų atsakymas:
Tręšti vejos negalima, per vėlu. Samanas geriausia naikinti pavasarį. Pradžiuvus žemei reikėtų kruopščiai išgrėbstyti, aeruoti veją. Galbūt, tuščius plotelius reiks vėl užsėti žole. Pavasarį naudokite vejos trąšas su samanas naikinančiais priedais, reguliariai pjaukite žolę.
Aida:

Nupirkau vazonėliuose obelaites, slyvą ir abrikosą. Kaip vaismedžius išlaikyti iki pavasario? Gal obelaites galiu pasodinti dabar?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei duobės jau buvo paruoštos iš anksto, obelaites dar galima pasodinti, gausiai palaistyti, storai mulčiuoti ir nepamiršti aprišti - tiek nuo graužikų, tiek nuo džiovinančio šalto vėjo ir saulės. Slyvą ir abrikosą verčiau prikasti, nes jie jautresni šalčiui, bet būtinai palaistyti šaknis, kad neliktų oro tarpų ir medeliai per žiemą nedžiūtų.
Dita:

Auginame plastikiniame vazone tują, ji nesiekia metro. Kaip ji galetų peržiemoti?

Sodo spalvų atsakymas:
Šaltasis metų laikas – tikras iššūkis spygliuočiams augantiems vazonuose. Nors daugelis iš jų atsparūs šalčiui, žiemą jiems kenkia staigūs atšalimai ir trumpi atšilimai. Norint tują apsaugoti nuo šalčio, vazoną su ja reikia perkelti į pavėsį, į vietą, kurioje nebus skersvėjo. Jei tai neįmanoma, ploną plastikinį vazoną reikia uždengti putplasčiu. Gerai ir lengvai apsaugoma įstačius vazoną į platų maišą, geriau – pasiūtą iš džiuto, kuris iš pradžių pripildomas izoliacinės medžiagos (sausų lapų, šiaudų ar net suglamžyto nereikalingo popieriaus). Substratas pridengiamas pjuvenomis, eglišakėmis. Pačią tują galima uždengti nestora (laidžia šviesai) agroplėvele. Žiemą augalo nepalikite sauso, palaistykite, ypač per atodrėkius. Pernelyg sušilus orui, tują palaistykite, bet ne per daug. Dėl per drėgno substrato žiemą gali pradėti pūti šaknys.
Inga:

Žvynuotąjį kadagį įsigijau botanikos sode, išsirinkau patį gražiausią (mažiausiai apdžiūvusiomis šakelėmis, nes kiti atrodė ne itin gražūs ir sveiki). Šiuo metu mano gėlyne šis kadagys auga 2 metus, tačiau, deja, džiūsta jo šakelės. Pavasarį, vasarą, išleidžia naujų šakelių, tačiau vėliau jos paruduoja ir džiūsta. Kadagys auga gana derlingame, vandeniui laidžiame dirvožemyje, saulėtoje vietoje. Tręšti niekuo netręšiu. Žiemai-pavasariui jį dengiu eglišakėmis, tad saulė jo nenudegina. Kiek teko matyti šį kadagį augant pas kitus žmones, jis taip pat atrodė negražiai. Kodėl šis augalas yra toks lepus? Ko jam trūksta? Kaip jį auginti? Šalia šio kadagio tomis pačiomis sąlygomis puikiausiai auga kukmedis, žirniavaisiai puskiparisiai, kininis kadagys.

Sodo spalvų atsakymas:
Jūs auginate žvynuotąjį kadagį ’Meyeri’. Lietuvoje šie kadagiai neretai atrodo skurdžiai, džiūsta šakelės. Nors šie kadagiai prisitaiko prie įvairių auginimo sąlygų, geriausiai jaučiasi molingoje apysausėje žemėje, atviroje vietoje. Pavasarį, jei yra galimybė, persodinkite kadagį arba būtinai tręškite spygliuočiams skirtomis trąšomis su mikroelementais. Galite papildomai naudoti magnio sulfatą, kuris mažina spyglių rudavimą ir byrėjimą.
Iš nuotraukos sprendžiame, kad tam kadagiui labai trūksta mikroelementų, tikriausiai kartu jis serga grybeline liga. Jei nieko nedarysite, po 2-3 metų kadagys žus.
 
Loreta:

Rugsėjį pasisodinau 30-40 cm aukščio japoninį klevą, pavadinimo nežinau. Ar per žiemą užpylus durpėmis ir pridengus plėvele galiu jį palikti žiemoti lauke?

Sodo spalvų atsakymas:
Japoniniai klevai jatrūs stipriam šalčiui. Jei žiemą temperatūra nenukris žemiau -20 ºC, nieko blogo neturėtų atsitikti. Bet geriau pasiruošti stipresniems šalčiams. Kai pašals, šaknų plotą užpilkite apie 10 cm storio durpių arba pjuvenų sluoksniu, kamieną ir šakas apriškite eglišakėmis arba orui laidžia medžiaga (jokiu būdu ne polietileno plėvele). Jauni augalai jautresni šalčiui, nei seni.
Loreta:

Ar juką ’Variegata’ galima palikti žiemoti lauke? Jei negalima, kokiomis sąlygomis reikia laikyti per žiemą persodinus į vazoną?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikriausiai kalbate apie pluoštinę juką (Yucca filamentosa) ’Variegata’. Ji gali peržiemoti, lapai apšals, bet iš šaknų atžels. Tik turi nesupūti per žiemą. Ją pridenkite orui laidžiomis priedangomis, pavyzdžiui eglišakėmis. Visos jukos gerai peržiemoja tik sausoje vietoje. Jei iškasite ir pasodinsite vazone, laikykite jį šviesioje, vėsioje vietoje. Tokiu atveju lapai nenušals ir augalas kitais metais atrodys daug gražiau.
Regina:

Ar tai liga, ar kenkėjai? Kai kurių kambarinių augalų lapai blizga ir limpa. Aš juos nuplaunu, bet po kažkurio laiko tas lipčius ir vėla atsiranda.

Sodo spalvų atsakymas:
Lipnaus skysčio lašelius palieka kenkėjai – skydamariai arba amarai. Gerai apžiūrėkite kambarinius augalus, žvilgtelėkite po lapais, ar nėra kur nors pasislėpusių šių gyvių.
Janina:

Ar reikia ismenei (lelijūnui) nukirpti šaknis, nes užaugo labai ilgos.

Sodo spalvų atsakymas:
Dabar ismenei prasideda ramybės periodas, taigi jos šaknys savaime dalinai nudžiūs. Jei augalą iškasėte ir svogūnus ruošiatės laikyti rūsyje, šaknis patrumpinkite (paliekant maždaug 10-15 cm) ir per žiemą laikykite užpiltus durpėmis.
Virgilijus:

Auginame šeflerą, bet ji masiškai meta lapus, anksčiau to niekada nebuvo. Kas jai galėjo nutikti?

Sodo spalvų atsakymas:
Apžiūrėkite, ar šeflera auga tinkamoje žemėje, ar neužsikimšo drenažo skylutės, nėra sliekų. Kartais nykstančių augalų problemos slypi žemėje. Šiems augalams reikia šviesios, saulės nekaitinamos vietos, ne vėsesnės kaip 15 ºC patalpos. Įvertinkite aplinkos sąlygas: ar patalpoje nėra didelių temperatūros svyravymų (gal kaltas įjungtas šildymas), ar nebuvo skersvėjo, ar neperdžiūvo žemė? Augalą reguliariai laistykite, dažnai apipurkškite vandeniu. Pamažu pradės augti nauji lapai.
Rima:

Rudenį nespėjau pasodinti žieminių česnakų. Ar galiu juos pasodinti dėžutėse ir laikyti per žiemą rūsyje, o pavasarį pasodinti lysvėje?

Sodo spalvų atsakymas:
Žieminius česnakus dar galite pasodinti dabar, juk puikus oras lauke ir sinoptikai dar nežada didelių šalčių. Pasodinusi mulčiuokite medžių pjuvenomis arba sausais lapais. Česnakai puikiai peržiemos ir užaugs kitais metais.
Renata:

Ar būtinai viržius reikia susodinti iš vazonėlių į žemę ar galima juos palikti vazonėliuose vėsioje patalpoje iki pavasario?

Sodo spalvų atsakymas:
Kambaryje viržiams per sausa ir per šilta, todėl jie dažniausiai sudžiūsta. Sodinkite augalus sode, rūgščioje žemėje (paruoškite duobutes su rūgščiomis durpėmis) ir žiemai lengvai pridenkite eglišakėmis.
Stanislava:

Kokiomis šių metų spalio ir lapkričio dienomis galima raugti kopūstus žiemai?

Sodo spalvų atsakymas:
Raugti kopūstus geriausia per mėnulio delčią. Dar tiksliau – trečiąją delčios dieną, jei tik tuo metu mėnulis nėra Liūto ženkle.
Danutė:

Kieme, prieš namą iš pietų pusės, auga sidabrinė eglė, dabar apie 5-6 m. aukščio ir yra 10 metų. Bijome , kad po kelių metų namas atsiras šešėlyje. Ar galima nupjauti viršūnę, ar ji nenumirs?

Sodo spalvų atsakymas:

Jūs galite nupjauti sidabrinės eglės viršūnę, bet taisyklinga kūgio formos eglės laja bus sugadinta. Iš likusio aukščiausio šakų vainiko pamažu formuosis viena ar kelios naujos viršūnės, bet jos augs išlinkusios, neproporcingos. Kelių metrų aukštyje genėti augančius naujus ūglius ir pasiekti, kad nauja viršūnė būtų kuo tiesesnė yra labai sudėtinga. Klaida buvo padaryta iš karto sodinant aukštą medį taip arti namo. Nors jaunos sidabrinės eglutės atrodo labai mielos, ilgainiui jos užauga 10-20 m ir dar didesniais medžiais.

Henrikas:

Noriu įveisti sodą. Susidūriau su vandens lygio žemėje klausimu. Vanduo yra apie 2,5 metro nuo paviršiaus. Ar prie tokio vandens lygio galės medžiai augti, gruntas 2,5 metro smėlis. Ar yra tikimybė kad sodo augalai išgyvens? Kodėl negalima leisti žydėti garstyčioms. Kurio laiku reikia nupjauti, kada daugiausia duotų naudos žemei?

Sodo spalvų atsakymas:
Reiktų stebėti, kaip gruntinio vandens lygis kinta metų bėgyje. Jei jis nepakyla aukščiau Jūsų minėtų 2,5 m – galite sodinti vaismedžius. Bet jei pavasarį polaidžio metu žemė bus beveik apsemta vandens – tokia vieta sodui netinka. Galbūt gruntinio vandens lygį galima sumažinti kur nors netoliese iškasus kūdrą? Žemumose vaismedžius patariama sodinti ne lygioje dirvoje, o ant kiekvienam vaismedžiui supiltų kauburėlių. Žinoma, būtina rinktis šalčiui atsparias veisles.
Jei garstyčias auginate kaip žaliąsias trąšas, jos daugiausia naudos duoda užauginusios maksimalią masę – tai yra prieš žydėjimą. Vos viršūnėse pasirodė pirmieji žiedų pumpurai, pjaukite jas ir apkaskite. Sužydėjusios jos ne tik praranda dalį lapų masės, bet ir patys stiebai medėja, ne taip greit suyra žemėje.
Regina:

Treti metai auginu cidoniją. Ji nežydi ir nedera. Ar reikia ją genėti ir kaip prižiūrėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Cidonijos derėti pradeda 3–5 metais. Šie augalai pakantūs genėjimui. Auginant dėl vaisių, cidonijas ypač svarbu laiku ir tinkamai genėti. Jų lajos linkusios tankėti, nes daug ūglių išauga iš pažastinių, miegančių ir pridėtinių ūglių. Negenint ar genint netinkamai labai sumažėja derlius, vaisiai susidaro tik lajos pakraščiuose. Dažniau puola ir grybinės ligos. Svarbiausia, kad visa šakos gautų pakankamai šviesos ir oro, todėl persipynusias būtina pašalinti. Genėti cidonijas geriau ramybės periodu, nuo lapkričio iki kovo pradžios, sausomis ir nešaltomis dienomis.
Justė:

Ar būtina iškasti tulpes? Ir kada reikėjo tai padaryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Tulpes kasti galima pageltus ir apdžiūvus jų stiebams ir lapams. Skirtingoms veislėms tai būna truputį skirtingu metu. Svogūnėliai nuvalomi ir laikomi sausai. Tulpės dekoratyvios bus tik tuomet, jei iškasite jas kasmet – tuomet ne tik išaugs didžiausi svogūnėliai, bet ir greičiau padauginsite naujas veisles, apsaugosite jas nuo ligų. Nieko neatsitiks, jei tulpes paliksite gėlyne ir kitam sezonui (ypač, jei jos auga lengvesnėje dirvoje), tačiau ilgiau jų ten nelaikykite, nes svogūnėliai ilgainiui susmulkės, o žiedai sumenks. Išimtis – labai giliai pasodinti Darvino hibridai: šios nepaprastai gyvybingos tulpės vienoje vietoje gali augti ilgai.
Danutė:

2012 metų pavasarį pasodinau šilauoges ‘Chanticleer’, ‘Bluecrop’ ir ‘Chandler’. Sodinom pagal visas taisykles, šių metų pavasarį patręšėm trąšomis skirtomis šilauogėms, pagal nurodytas normas ant pakuotės. Krūmai gražūs, dideli, bet uogų dar nebuvo nė karto. Kas ne taip? Kur klaida?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei sodindami pagal visas taisykles krūmus pasodinote į mažai maistinių medžiagų turinčias rūgščias durpes, gero derliaus nesitikėkite. Šiemet patręšti krūmai geriausiu atveju sukraus pumpurus kitų metų žydėjimui. Būtinai atkreipkite dėmesį, ar substratas aplink šilauoges nesikeičia veikiamas aplink esančios žemės pH, ar šilauogėms pakanka drėgmės net ir sausrų metu, ar neužsistovi prie krūmų vanduo.
Danguolė:

Prieš keturis metus pasodinome trešnę, ji gražiai užaugo, tačiau nedera. Mūsų dirva gana rūgšti. Kaip reikia prižiūrėti trešnę, ko jai trūksta, kad neveda laukiamų vaisių. Kokios mūsų klaidos?

Sodo spalvų atsakymas:
Kai kurios trešnės jautrios stipriems šalčiams – nušąla žiediniai pumpurai, nors vegetatyviniai lieka gyvybingi. Kitos gali gerai augti, žydėti, bet augdamos vienos be veislės apdulkintojos neužmezga vaisių. Net ir užmegzti vaisiai neišsivysto, jei dirva yra rūgšti. Kasmet šaknų plote reiktų dirvą perkasti ir kalkinti kreida, dolomitmilčiais, kalkėmis ar pelenais. Galite rinktis patogiausiai prieinamą medžiagą. O kiek jos išberti – priklauso nuo esamo pH ir dirvos struktūros, taigi siekiant tikslumo reiktų daryti argocheminius tyrimus. 
Elvyra:

Šiemet gerokai ūgtelėjo sidabrakrūmiai. Ar galima juos nugenėti, patrumpinti? Kada tai daryti geriausia?

Sodo spalvų atsakymas:
Išsikerojusiems ir senesniems sidabrakrūmiams reikėtų kasmet ar kas porą metų vėlyvą rudenį arba labai ankstyvą pavasarį, prieš sprogstant pumpurams, prie pat žemės iškirpti po kelias seniausias šakas. Tuo pačiu metu galima pašalinti ir gausiai žydėjusių šakų viršūnes su sausais žiedynais – tai nebūtina krūmų sveikatai, bet pagerina estetinį vaizdą.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Balandžio 18, šeštadienis.
  Saulė teka 06:09, leidžiasi 20:28.
  Mėnulis teka 06:09, leidžiasi 20:07.
  Mėnulis Avine. Jaunatis 21:57.
  Apolonija, Eitvilas, Girmantė, Laura, Undinė, Žara.
  Vaisių diena. Netinkama diena sėti, sodinti šakniavaisines daržoves, genėti vaiskrūmius ir vaismedžius. Patikrinkite ir papildykite apsaugos priemonių atsargas, kad pakaktų pavasario ir vasaros sezonams. Traukite iš rūsio bulves, kurias sodinsite rudeniniam derliui, jos sušils ir pradės dygti.
  Jei balandžio mėnuo giedras, gegužė bus šlapia.

Apklausa

Kaip vertinate žurnale „Sodo spalvos“ publikuojamus mėnesio darbus?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435