Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2016 m. Nr. 8
Sodo spalvos
Plačiau »
2016 m. Nr. 1
Sodybos idėjos – Vaikų pramogos kieme ir sode
Plačiau »
2016 m. Nr. 73
Augalų pasaulis – Sodo vaiskrūmiai
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - Kitas »
Ilona:

Ką daryti, jei samanoja šiltnamio žemė?

Sodo spalvų atsakymas:

Samanoja tik labai drėgna, mažai judinama žemė. Bent du kartus per metus (pavasarį ir rudenį, nuėmus derlių) šiltnamio žemę reiktų giliai perkasti. Pasodinus augalus, kas 2 savaites supurenkite žemės paviršių tarpuose.

Nijolė:

Noriu pasidauginti noliną, yra nemaža atauga. Ar reikia ją nulaužti ir sodinti į žemę ar pamerkti į vandenį ir laukti kol išleis šaknis? Koks tinkamiausias laikas?

Sodo spalvų atsakymas:

Nukariai (nolinos) dauginasi sunkiai. Atskirtą atžalą sodinkite į apydrėgnį dauginimo substratą, naudokite įsišaknijimą stimuliuojančius hormonus. Šie augalai nepakenčia drėgmės pertekliaus, todėl merkti į vandenį negalima.

Modestas:

Ar teisingai galvoju,kad Jalapeno paprikos tiktų šviežiam vartojimui, o De Cayenne labiau tiktų džiovinimui?

Sodo spalvų atsakymas:

De Cayenne paprikos aitresnės, labiau tinka džiovinimui ir vartojimui nedideliais kiekiais. Jalapeno paprikos – vienos populiariausių iš aštriųjų, valgomos šviežios, konservuotos, šaldytos.

Vidmantas:

Kuo reikia nupurkšti stambias geltonas slyvas – kai žydi skraido muselės, o kai užmezga vaisius, juose atsiranda juodi taškeliai ir visi vaisiai tuoj pat nukrenta? Taip pat kuo purkšti žiemines kriaušes, kai rudenį ant vaisių atsiranda apnašos, kurios vėliau patamsėja ir visa kriaušė tampa karti ir gendanti?

Sodo spalvų atsakymas:

Visas slyvas, ne tik stambias geltonas, prieš ir po žydėjimo reiktų nupurkšti insekticidais (parduotuvėse siūlomi 2 produktai). Slyvinis pjūklelis yra 3-4 mm ilgio, juodu kūnu ir skaidriais sparnais – kenkėjai šiek tiek panašūs į museles. Skraidyti pradeda savaitę prieš slyvų žydėjimą. Slyvoms baigiant žydėti iš sudėtų kiaušinėlių išsirita lervos, kurios minta užuomazgų  minkštimu.
Pagal aprašymą Jūsų kriaušės tikriausia serga rauplėmis. Ant lapų ir vaisių atsiranda juodos apnašos, vėliau vaisiai sutrūkinėja, atsiranda juodos dėmės. Pro įtrūkimus pateka puvinių sukėlėjai. Rauplės labai plinta lietingomis vasaromis. Vaismedžius reikia tinkamai išretinti, naikinti nukritusius lapus, ir prieš brinkstant pumpurams, rausvėjant žiedpumpuriams ir peržydėjus (ne vėliau, kaip mėnuo po žydėjimo) purkšti Bordo skysčiu arba kitais fungicidais (pavyzdžiui, Score 250 EC).

Žavinta:

Kada sėjami ankstyvieji ir vėlyvieji kopūstai? Kokį mėnesį sodinami į dirvą lauke?

Sodo spalvų atsakymas:

Ankstyvieji gūžiniai kopūstai šiltnamiuose sėjami kovo pirmoje pusėje. Po 7-10 dienų daigai pikuojami. Lauke sodinami gegužę, turintys 5-6 tikruosius lapelius.
Vėlyvieji kopūstai sėjami balandžio pradžioje šiltnamiuose arba po polietileno plėvelės danga. Lauke sodinami taip pat gegužę, turintys 4-5 tikruosius lapelius.

Ilona:

Kada sėti porus?

Sodo spalvų atsakymas:

Porai sėjami kovo–balandžio mėnesiais, į dirvą sodinami balandžio pabaigoje ir gegužę.

Daiva:

Praėjusį pavasarį prisirinkau kalninių pušelių kankorėžių, vasarą jų sėklas pasodinau, sudygo gan tankiai. Žiemą pamulčiuoti sėkmingai peržiemojo. Kada man dabar juos persodinti ir ar reikia patrumpinti šaknis?

Sodo spalvų atsakymas:

Pušelės persodinamos sušilus žemei, balandžio mėnesį. Patrumpinti reikia tik labai ilgas šaknis, kurios netelpa sodinimo duobutėse, kad nereiktų jų užlenkti.

Rasa:

Kasmet susiduriu su problema: vejoje kartas nuo karto ant žolės stiebelių atsiranda rožinės spalvos pelėsis, o tarp žolės ant dirvožemio juodų dėmių (pirmą kartą pamačius pagalvojau, kad kapų durpių kažkas pribarstė), bet pažiūrėjus iš arčiau buvo panašu taip pat į kažkokį pelėsį. Tuos juoduojančius plotelius pabarstydavau soda (kažkodėl priėmiau tokį sprendimą). Ir rožinis, ir juodas pelėsis po kurio laiko pranykdavo. Niekaip negaliu suprasti iš kur ir dėl ko jie atsiranda. Bijau, kad kenkia vejai, o gal ir mums. Ir sulig kiekvienais metais vejoje daugėja įvairių rūšių šungrybių. Juos stengiuosi išrinkti, bet tai tiesiog laiko švaistymas, nes grybų gana daug (vejos apie 6 arus), o aplink sūpynes – ištisos kolonijos. Esame pušynų apsupty, bet tik pastaruosius 3-4 metus iš 15-kos vargina šitos bėdos. Veja aeruojama, tręšiama, laiku nupjaunama, išravimos piktžolės. Dar kai kuriose sodo sklypo vietose atsirado plokščia, žalia, paviršiuje su duobutėmis, lyg mėnulio krateriai, samana-ne samana, kuri plečiasi. Vėlgi – arba barstau soda, po ko ji paruduoja ir sunyksta, arba tiesiog visą nurenku ir išnešu į mišką. Įtariu, kad dirvožemis per rūgštus. Bet vieniems augalams jis tinka, kitiems ne. Ką patartumėt daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Pelėsiai ir kepurėtieji grybai gerai auga tik pakankamai drėgnoje vietoje. Jei tai jau tapo problema, veją reiktų nupurkšti fungicidais. Vasaros pabaigoje ir rudenį nenaudokite daug azotinių trąšų. Išdygusius kepurėtuosius grybus lengviausia surinkti grėbliu. Jų grybiena nėra amžina – po kelių metų ima nykti.
Kerpsamanės taip pat plinta drėgnose vietose, kur rečiau purenama žemė. Jas naikinti galima nurenkant, sukasant, barstant pelenais, naudojant trąšas su samanas naikinančiais priedais. Soda – gan brangi priemonė. Tarp stambesnių augalų vertėtų paberti rupaus žievės mulčiaus sluoksnį, tada nebus sąlygų kerpsamanėms augti.

Janina:

Vasarą sėkmingai gaudžiau kurklius į vandenį įpildama indų ploviklio, o paskui į urvelius... Tai daug laiko reikalaujantis darbas, bet gana efektyvus lyginant su visokiomis mano išbandytomis buitinėmis ir cheminėmis priemonėmis. Ir šiais metais žadu tokiu pačiu būdu mažinti šiuos bjaurius kenkėjus. Bet man iškilo klausimas ar po to levitra pharmacy purchase medicines nekenkia indų ploviklis mano naudojamoms daržovėms?

Sodo spalvų atsakymas:

Indų ploviklis ir kiti muilai labai mažai kenkia aplinkai. Aišku, viską reikia naudoti su saiku.

Vanda :

Noriu paklausti kaip gydyti fikusą. Iš apačios gelsta lapai, džiūsta vidurinė lapo dalis, ji patamsėja.

Sodo spalvų atsakymas:

Nežinome, kokios rūšies ir veislės fikusą Jūs auginate. Visi jie – atogrąžų augalai, mėgsta šiltą ir šviesią vietą visus metus. Lapai gelsti ir kristi gali dėl netolygiai drėgnos žemės, per didelio drėgmės kiekio, per žemos temperatūros, skersvėjo, blogo apšvietimo. Stenkitės fikusui sudaryti kuo geresnes sąlygas.

Odeta:

Gyvenu Ispanijoje, kieme auga tik palmės ir citrinmedis, žemė sausoka, smėlinga tačiau ant viršaus užpiltas nemažas kiekis juodžemio. Kokiomis gėlėmis galėčiau pagyvinti vaizdą Ispanijos klimate? Lyja retai, dažniausiai saulėta, vidutinė temperatūra 16 °C. Gėles sodinti norėčiau po palmėmis. Saulė šviečia antroje dienos pusėje.

Sodo spalvų atsakymas:

Negalime pasakyti, kokių gėlių sėklas siūlo Ispanijos parduotuvės. Jūsų aprašytomis sąlygomis gali augti plikastiebės ir rytinės aguonos, ešolcijos, gazanijos, gauruotosios glažutės, muilinės gubojos, įvairios kraujažolės, levandos, didžiažiedės portulakos, rozmarinai, katarantai, nemažai dekoratyvių karpažolių.

Janina:

Prašau patarti, kokios profilaktinės priemonės padėtų apsisaugoti nuo kopūstinio pelėdgalvio, baltuko ir panašių kenkėjų. Dar būtų įdomu sužinoti kas vyksta su kirminukais, kai ant žemės numetam sukirmijusį žirnį.

Sodo spalvų atsakymas:

Auginant nedaug kopūstų nuo kenkėjų patikimiausiai apsaugo uždengtas tankus tinklelis arba plona agrodanga.
Žirniniai vaisėdžiai mažiau pažeidžia ankstyvas žirnių veisles, nes iki vasaros vidurio, kai vaisėdžiai skraido ir deda kiaušinėlius (birželio–liepos mėnesiais) derlius jau nuimamas. Jei kirminukas – lerva jau yra subrendusi, ji įsirausia į žemę ir ten žiemoja. Todėl nuėmus žirnių derlių, rekomenduojama giliai sukasti lysvę.

Renata:

Kaip lengviau sėti morkas ir kada? Peruvines dumplūnes sėti tiesiai į žemę ar geriau sodinti daigus?

Sodo spalvų atsakymas:

Lengviausia sėti ant popierinių juostelių suklijuotas morkų sėklas. Tokių galite įsigyti sėklų parduotuvėse. Tereikia juostelę patiesti žemėje padarytame griovelyje ir užberti. Sėklos suklijuotos optimaliu atstumu, daigų nereiks retinti.

Peruvines dumplūnes galima sėti tiesiai į žemę, bet derėti jos pradės vėlokai. Sodinant daigus gausite žymiai didesnį derlių, nes tai ilgos vegetacijos augai – rudenį dar galėtų ilgai augti, jei neatšaltų orai.

Toma:

Ar uolinis arba kalninis kadagys kenkia kriaušėms?

Sodo spalvų atsakymas:

Kriaušių gleivėtrūdė pažeidžia tik kazokinius kadagius (rūšį ir visas veisles). Uoliniai kadagiai šia liga neserga.

Vaida:

Gavome dovanų 60 cm aukščio mandariną. Tik parneštas pradėjo mesti lapus. Laistom gausiai, tačiau lapai ruduoja ir sudžiuvę krenta. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Mandarininis citrinmedis tikriausiai kenčia dėl sauso kambario oro ir šviesos trūkumo. Labai gausiai laistyti nereikia, žemė turi būti apydrėgnė, o lieti reikia tik pradėjus džiūti žemės paviršiui. Geriau kasdien apipurkšti augalą. Laikykite jį šviesioje vietoje, saugokite nuo skersvėjo.

Renata:

Norėčiau užsiauginti kininių ratilių. Kada juos sėti? Ar galima sėti tiesiai į žemę, ar geriau daigais? Ar reikia juos pikuoti?

Sodo spalvų atsakymas:

Geriau ratilius sėti namuose kovo-balandžio mėnesiais, o gegužę daigus sodinti lauke. Kambario temperatūroje sėklos sudygsta per 7-10 dienų. Išaugus tikriesiems lapeliams daigai persodinami rečiau.  Galima gegužės mėnesį sėti tiesiai į dirvą, bet tokios gėlės vėliau žydės. Jei auginsite aukštas stambiažiedes ratilių veisles, vasaros pradžioje išskinkite dalį šoninių atžalų, kad žiedynai būtų stambesni.

Jūratė:

Norėčiau pasiteirauti ar sėklų daigumui nepakenkė minusinė temperatūra, dėl to, kad jos buvo laikomos nešildomoje verandoje žiemą? Turiu omenyje pomidorų, agurkų, paprikų, ridikėlių, baklažanų, bazilikų, ramunėlių ir kitų daržo gėrybių sėklas.

Sodo spalvų atsakymas:

Gerai subrendusioms ir sausai laikomoms sėkloms minusinė temperatūra nekenkia. Bet jei nešildomoje patalpoje gavo drėgmės, galėjo atsirasti pelėsių. Geriausia būtų prieš sėja patikrinti sėklų daigumą po kelias daiginant lėkštelėje ant drėgnų servetėlių.

Arūnas:

Skiepyta blindė ’Kilmarnock’ auga viduryje tarp dviejų tujų, aukštis 1,5 m, panašaus pločio vainikas. Visiems trims medeliams po 8 metus. Vaizdas prastas – sugrūsta, medeliai ir nesižiūri, ir, ko gero, skursta. Norėčiau blindę perkelti į kitą vietą. Atstumas tarp medelių ~ 1 m. Kada ir kaip tai daryti saugiai, kad nepakenkti medelių šaknims? O gal net neverta?

Sodo spalvų atsakymas:

Jei medeliai skursta, vis vien reiks imtis kokių nors priemonių. Taigi verta rizikuoti ir blindę persodinti. Tai geriausia daryti pavasarį, iki pumpurų brinkimo, bet kai jau atšilusi žemė ir nebegresia stiprūs šalčiai. Tikėtina, kad tokie orai nusistovės kovo mėnesį. Prieš persodinimą reiktų nugenėti, sumažinti blindės vainiką – tada medelis lengviau prigis.

Rūta:

Kada geras laikas sėti paprikas?

Sodo spalvų atsakymas:

Namuose paprikos sėjamos vasario pabaigoje – kovo mėnesį. Svarbu, kad daigams pakaktų šviesos ir šilumos.

Bronislava:

Kokiomis dienomis vasario ir kovo mėnesiais sodinti pomidorus ir paprikas ant palangės?

Sodo spalvų atsakymas:

Namuose ant palangių pomidorus ir paprikas galima sėti vasario pabaigoje ir visą kovo mėnesį. Jei norite laikytis Mėnulio kalendoriaus – rinkitės vaisių dienas pilnėjant Mėnuliui.

« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Rugpjūčio 24, trečiadienis.
  Saulė teka 06:11, leidžiasi 20:30.
  Mėnulis teka 23:27, leidžiasi 13:50.
  Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 18 d.
  Baltramiejus, Rasuolė, Viešvilas, Michalina, Audronis
  Šv. Baltramiejus. Išskrenda gandrai.
  Šaknų diena. Tinkamas metas ruošti kompostą, sėti, sodinti šakniavaisines daržoves, nuimti derlių, kovoti su cost levitra lowest žemėje besiveisiančiais kenkėjais, tręšti, grėbti lapus, kasti vaistines šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius. Ypač tinkamas metas rinkti ir džiovinti jaunus dilgėlių lapelius. Ruoškite duobes rudeniniam vaiskrūmių ir vaismedžių sodinimui.

Apklausa

Pirmoji pagalba peršalus: 

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082