Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

Nr. 65
Augalų pasaulis – Vandens ir pakrančių augalai
Plačiau »
Nr. 2
Sodybos idėjos – Patogus sodas
Plačiau »
2014 m. Nr. 8
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 16 - Kitas »
Ramunė:

Kaip atgaivinti bijūnus? Pasodinau ir jie nyksta.

Sodo spalvų atsakymas:
Bijūnus reikia sodinti atviroje, vėjo greit išdžiovinamoje vietoje. Ypač svarbu kerelius pasodinti ne per daug giliai ir ne per sekliai. Tam reikia pakankamai suslėgti po kereliu esančią žemę, o kerelį pasodinti taip, kad virš jo pumpurų užsipiltų tik 3–5 cm storio žemės sluoksnelis. Per giliai pasodinti bijūnai menkai žydi arba visai nežydi, o per sekliai pasodintų augalų pumpurai žiemą kenčia nuo šalčių, vegetacijos pradžioje – nuo sausros. Venkite tręšti mėšlu ar žolių raugu, nes šios trąšos skatina puvinių plitimą. Bijūnus kasmet purkškite fungicidais, tręškite mineralinėmis fosforo ir kalio trąšomis.
Kristina:

Taip pasipuošė ąžuoliukas, „pražydo“ burbuliukais. Kas nutiko? Ar augalas žus?

Sodo spalvų atsakymas:

Gegužės–rugpjūčio mėnesiais jaunesnio amžiaus paprastųjų ąžuolų (Quercus robur) lapus puola gumbavapsvės. Šie kenkėjai paplitę Europoje. Kekiškoji ąžuolinė gumbavapsvė 2013 metais Lietuvoje labiau pažeidė jaunus, pamiškėse augančius paprastuosius ąžuolus. Ji plačiau paplitusi Šiaurės Afrikoje, Mažojoje Azijoje. Manoma, kad į Lietuvą kenkėjas pateko iš Lenkijos, kur yra plačiau išplitęs.
Lietuvoje šie kenkėjai augalams didelės žalos nedaro ir cheminės apsaugos priemonės netaikomos. Galima naudoti tik mechanines – nupjauti pažeistas dalis ir jas sunaikinti.
Daugiau apie šiuos ir kitus kenkėjus rašėme 2014 metų žurnale „Sodo spalvos“ Nr. 3.

Gražina:

Auginu citriną. Pradėjo gelsti ir garbanotis lapai. Atrodo, kad juos kažkas graužia, bet vabaliukų nesimato. Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Citrinmedžius mėgsta amarai, voratinklinės erkutės, skydamariai. Pastarieji įsitaiso ant šakelių ir apatinėje lapų pusėje, siurbia sultis. Atydžiai apžiūrėkite augalo lapus. Šie augalai taip pat blogai auga kalkingame substrate. Citrinmedžiams žemė vazone neturi užkalkėti, todėl bent viršutinį sluoksnelį reikėtų kasmet pakeisti. Labai gerai, jei citrinmedžiai bent 1-2 mėnesius žiemą gali praleisti vėsiai. Po tokio trumpo poilsio daug geriau auga.
Aida:

Ar visos trąšos tinka tręšimui per lapus?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikrai ne visos. Gamintojai visada informuoja, kokiomis trąšomis galima tręšti per lapus. Tai nurodo specialūs ženkliukai ant pakuotės ar žodinė informacija.
Birutė:

Vynuogių lapai dėmėti ir susiraitę. Kodėl taip nutiko? Kaip padėti?

Sodo spalvų atsakymas:
Tikslią ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Gali būti, kad vynmedį pažeidė netikroji miltligė. Išskinkite labiausiai pažeistus lapus ir apžiūrėkite. Pažeisti netikrosios miltligės apatinėje pusėje būna padengti pilkšva grybienos apnaša. O gal ten slepiasi kokie nors kenkėjai? Kol kas galime pasiūlyti tik bendras priemones – vynmedį patręškite kompleksinėmis trąšomis ir apipurkškite žaliojo muilo tirpalu (ypač gausiai apatines lapų puses).
Audrius:

Pradėjo raudonuoti braškių lapų kotai. Gal dėl šviesmargės? O gal trūksta trąšų? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad tai pirmas požymis, jog braškės susirgo raudonąją braškių dėmėtlige. Pažeistus lapus kuo greičiau nuskinkite ir sunaikinkite, ravėkite tarpueilius, raukite ūsus.
Albina:

Noriu paklausti apie komposto žemę. Aš savo sodyboje turiu dvi kompostines, kurias paeiliui naudoju, kas du metai. Į kompostą dedu žoles, pelenus, bulvių lupenas. Maisto atliekų niekada nededu. Tačiau jau ne pirmi metai, kai kompostinėje žemėje randu didelių kirmėlių, pasidomėjau internete, tai labai panašu, kad tai grambuolio lervos. Šitos žemės nenaudoju šiltnamyje, kadangi bijau užkrėsti gyviais. Tačiau lauko gėlių sodinimui naudoju, prieš tai akylai prasijojus. Prašau patarimo, kaip galėčiau šių kirminų atsikratyti?

Sodo spalvų atsakymas:
Geriausias pagalbininkas - kurmis, niekas geriau už jį nesunaikins grambuolių lervų. Lietuvoje terpti į dirvą insekticidų neleidžia įstatymai, bet mokslininkams problema žinoma. Jie ieško tinkamų poveikio priemonių grambuolių gausumui reguliuoti. Patariame ir toliau akylai sijoti žemę ir radus lervas, naikinti.
Gražina:

Pasodinau vynuogę, pradėjo sprogti ir per šalnas nušalo visi lapeliai. Kuris laikas jokių pokyčių, stovi du stagarai nudžiūvę. Ar jau numirė vynuogė? Jau mesti lauk ar dar atsigaus?

Sodo spalvų atsakymas:
Neskubėkite mesti, dar stebėkite. Ji dar gali atželti iš miegančių pumpurų.
Janina:

Balandį pasodinome šilkmmedį. Gegužę šalnus sunaikino pumpurus. Ar mano augalas gyvens?

Sodo spalvų atsakymas:
Gyvens. Atsprogs ir augs.
Jurgita:

Kaip pasidauginti seną ir didelį alyvos krūmą? Jis mums trukdo, bet skleidžia labai gražius žiedus, tad norime išmesti, tačiau prieš tai pasidauginę.

Sodo spalvų atsakymas:
Alyvos dauginamos skiepijimo būdu, sėjant sėklas ir atlankomis. Rekomenduojame paprasčiausią ir greičiausią būdą - dauginimą atlankomis: prilenkite šaką, V formos viela prismeikite ją prie žemės ir užberkite šią vietą žemėmis. Įsišaknijusią šaką nupjausite ir iškasę jauną augalą pasodinsite naujoje vietoje.
Kęstutis:

Prieš beveik tris metus pasodinau lazdyną ’Barcelona’, bet kol kas jis man neauga. Stovi vienas stiebelis, kasmet išleidžia kelis lapus, kurie po kiek laiko susiraukšlėja. Kokių veiksmų reikėtų imtis norint atgaivinti lazdyną?

Sodo spalvų atsakymas:
Lazdynai geriausiai auga derlingose, vidutinio drėgnumo dirvose. Blogai auga per sausoje ir šlapioje žemėje. Gal žemė jam per prasta. Jei auga sausoje žemėje, smėlyje - mulčiuokite pjauta vejos žole, kompostu. Jei pasodintas drėgnoje žemėje, teks persodinti kitur arba iškasus duobės dugne suformuoti drenažo sluoksnį, kad vanduo neužsistovėtų ir vėl pasodinti.
Kartena:

Ar galima kompostuoti samanas? Per kiek laiko jos supūva?

Sodo spalvų atsakymas:
Galima, supūva greitai. Kompostas iš samanų turės menką maistinę vertę, bet tiks ten, kur yra sunkus dirvožemis. Samanų kompostas pagerins sunkios žemės struktūrą, ji taps laidesnė vandeniui.
Violeta:

Kokių augalų bijo sraigės ir šliužai, kaip juos išnaikinti be chemijos?

Sodo spalvų atsakymas:
Su sraigėmis kovoti sunku. Jei nenorite naudoti cheminių priemonių paruoškite slėptuves iš žolių ir lentų, kur kasdien ekite surinkti ir sunaikinti ten pasislėpusius kenkėjus. Sraiges ir šliužus atbaido pabarstyti lapuočių medžių pelenai.
Daugiau informacijos rasite mūsų straipsnyje „Kai sraigė rodo ragiukus“.
Ilona:

Šiltnamyje, sodindama pomidorus į duobutes, pribėriau trąšų ir sumaišiau jas su žemėmis. Kada ir vėl pomidorus galima bus patręšti?

Sodo spalvų atsakymas:
Kai pradės krauti žiedinius pumpurus.
Birutė:

Ar nepakenksiu braškėms, jei vietoj šiaudų (kurių neturiu) pamulčiuosiu
medžio pjuvenomis arba pušų spygliais. Noriu kad uogos būtų švarios.

Sodo spalvų atsakymas:
Tiks tik lapuočių medžių pjuvenos. Nei spygliai, nei spygliuočių medžių pjuvenos netinka, nes rūgština žemę.
Modestas:

Ar sparaksiai žiemoja dirvoje ar juos reikia iškasti?

Sodo spalvų atsakymas:
Sparaksiai (Sparaxis) dirvoje nežiemoja, juos būtina iškasti.
Algirdas:

Klausiau Jūsų apie tai, kokie kirminai apsigyveno tulpių svogūnėliuose. Atsakėte, kad tai Julidae šeimos atstovai. Apie juos radau visai nedaug informacijos. Jų veisimosi palankias sąlygas sudariau pernai, kai tulpėms peržydėjus tas vietas užbėriau 10 cm storio vejos mulčio sluoksniu. Norėčiau sužinoti, ar kirminai galėjo iškart pulti svogūnėlius, ar tulpės susirgo kažkokia liga, ir kirminai buvo jau tik tos ligos pasekmė? Pastebėjau, kad prie svogūnėlio dar ir sliekų daug. Kitų, nors ir nepažeistų kirminais svogūnėlių viršus suvytęs, tarsi papuvęs.

Sodo spalvų atsakymas:
Šie kirminai puola sveikus tulpių svogūnėlius. Svogūnėliai atrodo suvargę, papuvę dėl to, kad juos pažeidė šie kirminai. Pažeistos vietos tampa puikia terpe vystytis patogeniniams grybams, dėl to vėliau vystosi puviniai ir kitos ligos. Sliekų daug, nes mulčiavote pjauta vejos žole, jie tiesiog surado ten sau tinkamą aplinką ir maistą.
Ramūnas:

Noriu panaudoti preparatą MKDS ’Copfort’ (mikroelementinė vario trąša) savo jaunam sodui: obelims, kriaušėms, persikams, vyšnioms, trešnėms, juodiems serbentams, avietėms ir žemuogėms. Kokiu metu galima naudoti šį preparatą ir kokiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams, reikia purkšti ar laistyti per šaknis?

Sodo spalvų atsakymas:
Šias mikrolelemntines vario trašas galima naudoti visos vegetacijos metu, prieš augalų žydėjimą ir po žydėjimo. Tinka visiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Galima purkšti arba laistyti, nes veikia tiek per lapus, tiek per šaknis.
Nijolė:

Ar galima kloti šiltnamyje juodą agroplėvelę nuo piktžolių?

Sodo spalvų atsakymas:

Geriau to nedaryti. Geriau mulčiuokite šiltnamyje augančius augalus šiaudais, pjauta vejos žole ar net senais laikraščiais.

Modestas:

Ar pasodinti kardelių gumbapumpuriai žydės tais pačiais metais?
Kokio ankstyvumo yra braškės ’White Dream’?

Sodo spalvų atsakymas:

Jei kardelių gumbapumpuriai dideli, gražūs, žydės tais pačiais metais. Jei maži ir smulkūs, išaugins tik lapus.

’White Dream’ braškės nokti pradeda birželio pabaigoje.

« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - ... 16 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Rugpjūčio 27, trečiadienis.
  Saulė teka 06:17, leidžiasi 20:23.
  Mėnulis teka 08:18, leidžiasi 20:39
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugpjūčio 25 d.
  Aušrinė, Tolvydas, Monika, Cezarijus (Cezaris)
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti braškes, medžius, spygliuočius, sodinukus, ūglius, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją, skiepyti, vėdinti patalpas, rūsius.Išvalykite patalpas, kur per žiemą laikysite vaisius ir daržoves, ir išbalinkite jas šviežiai gesintomis kalkėmis.
  Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Apklausa

Ar balinate daržoves?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435