Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Augalų katalogas
Klausk specialisto
Sodo spalvų virtuvė
Darbalaukio paveiksliukai
Savaitės darbai pagal Mėnulį

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

Nr. 3
Sodybos idėjos – Gražiosios erdvės: 11 istorijų
Plačiau »
Nr. 66
Augalų pasaulis – Lengviausiai auginami kambariniai augalai
Plačiau »
2014 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8
Ilona:

Noksta pomidorai. Kai kurių pomidorų odelė susiraukšlėjusi. Dėl ko?

Sodo spalvų atsakymas:
Jei pomidorų odelė raukšlėjasi, augalams trūksta drėgmės. Taip pat odelė gali raukšlėtis dėl veislės savybių. Kai kurios pomidorų veislės veda susiraukšlėjusius vaisius.
Gabrielė:

Ketinu kambaryje auginti kiparisą. Kokia jo priežiūra?

Sodo spalvų atsakymas:
Namuose dažniausiai auginami kaliforniniai kiparisai (Cupressus macrocarpa). Sode juos galima laikyti vasarą, iki šalnų. Pavasarį ir vasarą kiparisai reguliariai laistomi, kad žemė vazone būtų drėgna. Tręšiami kartą per mėnesį. Žiemą geriausiai laikyti vėsioje (5-12 °C) ir šviesioje patalpoje. Šiltame kambaryje laikomus augalus reikia dažnai apipurkšti vandeniu. Spalio – kovo mėnesiais laistomi saikingai, netręšiami.
Danutė:

Skaičiau, kad pomidorus patartina laistyti ar purkšti vandens ir kefyro tirpalu. Ar tai tiesa?

Sodo spalvų atsakymas:
Mūsų skaitytojai rekomenduoja pomidorus purkšti pieno ir vandens tirpalu. Apie tai skaitykite straipsnyje „Pomidorus purškiu pieno tirpalu“.
Dita:

Ką daryti, kai obuoliai pūva dar ant obels?

Sodo spalvų atsakymas:
Panašu, kad obelys susirgo ruduoju puviniu. Šis puvinys laikomas žalingiausius iš visų vaisių puvinių. Pirmiausia sutvarkykite, išgenėkite vaismedžius. Nuolat rinkite ir giliai užkaskite pūvančius vaisius. Rinkite ir užkaskite mumijas. Dėmėmis išmargintus lapus rudenį reikia sugrėbti ir sudeginti, jie netinka kompostui. Nuo ankstyvo pavasario iki vasaros vidurio vaismedžius kelis kartus nupurkškite fungicidais („Effector“, „Score“).
Valė:

Ar lelijų sėklas prieš sėją reikia stratifikuoti, ar galima sėti iš karto?

Sodo spalvų atsakymas:
Startifikuoti nereikia, galima sėti iš karto.
Žavinta:

Šiltnamyje gelsta užsimezgę agurkėliai. Ko jiems trūksta?

Sodo spalvų atsakymas:
Agurkų vaisių užuomazgos gali gelsti ir kristi dėl kalio stokos. Agurkų ligų požymiai pirmiausia išryškėja ant lapų.
Valė:

Norėčiau auginiais pasidauginti raganes. Kokia žemė jiems tiktų?

Sodo spalvų atsakymas:

Atlankomis dauginti paprasčiausia. Toks būdas tinka pradedantiems augintojams ir tiems, kurie negali skirti daug dėmesio priežiūrai. Pasiruošti reikėtų jau rudenį. Dauginimui skirti stiebai nenukerpami, visu ilgiu paguldomi ir uždengiami. Anksti pavasarį, raganę atidengus, sveiki ir ilgi stiebai guldomi ant supurentos žemės. Išilgai stiebo padaroma keletą duobučių. Į jas stiebas išlankstomas taip, kad viena pora pumpurų liktų dirvos paviršiuje, o kita įlenkiama į duobutę ir prismeigiama. Duobutės užpilamos žemėmis ir palaistomos. Taip išlanksčius visą stiebą gaunami 3–7 vingiai.

Dauginimas auginiais – patogus, bet ne visada sėkmingas būdas. Vėlgi ne visos veislės vienodai gerai įsišaknija. Gerų rezultatų galima gauti tik šiltą (ne per karštą) vasarą. Auginiams įšaknydinti reikalingas inspektas arba bent dauginimo dėžė. Inspektas įrengiamas pavėsingoje, bet šiltoje vietoje. Pripilama derlingos žemės, ant viršaus – 3–5 cm švaraus arba sumaišyto vienodomis dalimis su durpėmis smėlio sluoksnis. Inspekto arba dėžės sienelės turi būti 25–30 cm aukščio, viršus dengiamas polietileno plėvele arba stiklu.
Stiebo auginius geriausia pjauti prieš raganėms pradedant žydėti. Tinkamiausia stiebo dalis – vidurys, kur pakankamai subrendusi, bet dar ne per sena mediena. Stiebas supjaustomas aštriu peiliu: virš pumpuro paliekamas 1–2 cm stiebo galiukas, o apačioje – 2–4 cm. Apatinis pjūvis daromas įstrižai. Lapai nuskinami iki pusės. Kad auginiai greičiau įsišaknytų, verta naudoti stimuliatorius

Dita:

Ar galima krituolius obuolius mesti į kompostą? Ar obuoliai nerūgština?

Sodo spalvų atsakymas:
Obuoliai nėra vertinga trąša. Kompostui jie netinka. Be to, supuvusiuose obuoliuose yra gausu puvinį sukeliančių grybų sporų. Tokius obuolius reikėtų surinkti ir giliai užkasti.
Ingrida:

Ar galima pasodinti kūginės tujos nukirptą viršūnė. Ar ji įsišaknys? Kaip taisyklingai tai padaryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Tujų gyvašakes auginti galime šiltnamyje, inspekte, dėžėse, vazonuose. Tinkamiausia – lengva priesmėlio ar priemolio žemė, puri, laidi vandeniui, taip pat tinka ir drėgnas smėlis. Įsišaknys tik medėti pradėjusi šakelė, jei ji žalia - supus. Jei nupjauta šakelė lenkiama nelūžta, atleista spyruokliuoja, apačia šiek tiek parudusi, nedaug sumedėjusi – ji tinkamas. Drėgmė – svarbiausias veiksnys, lemiantis įsišaknijimą ir tolesnį augimą. Jei gyvašakė praras 20–30 % absoliučiosios drėgmės, ji neatsistatys, todėl aprūpinimas vandeniu negali nutrūkti. Reguliariai laistykite ir purškite vandeniu.
Alma:

Kokie herbicidai yra tinkamiausi apynių naikinimui?

Sodo spalvų atsakymas:
Tinka sisteminiai herbicidai - „Dalgis“, „Glyfos Bio“, „Klinik“, „Roundup Express“.
Kartena:

Ar reikia nurovus česnakus prieš džiovinimą nupjauti šaknis?

Sodo spalvų atsakymas:
Šaknys nupjaunamos po tai, kai česnakai išdžiūva.
Jovita:

Kaip geriau išlaikyti braškiu ūglius vazonėliuose žiemą šiltnamyje, juos įkasant į žemę ar pridengiant?

Sodo spalvų atsakymas:
Įkasant į žemę ir pridengiant eglišakėmis. Pavasarį stebėkite augalus, atidenkite ir ištraukite iš žemės tik tada, kai augalai ims busti. Jei nenudengsite laiku, iššus. Šiltnamio sąlygos specifinės (anksti pavasarį jau jame šilta), dėl to šaltomis naktimis augalai gali nukentėti. Tik įsišaknijusios grunte braškės puikiai peržiemoja, tas, kurios auga vazonuose teks dangstyti ir prasidėjus pavasariui nešti į šviesią, vėsią (ten, kur šaltis neįlys) patalpą.
Alma:

Niekaip negaliu išnaikinti apynių, gal galite ką nors patarti?

Sodo spalvų atsakymas:
Naudokite herbicidus. Jie bus veismingi naudojant juos aplikaciniu būdu (ne purškiant, o užtepant tik ant nepageidaujamo augalo).
Jovita:

Ar galima užsiauginti braškių ūglius pasodintus vazonėliuose, žiemą patalpinus į šiltnamį, o pavasarį į pasodinti į nuolatinę augimo vietą? Ar nenukentės derlius?

Sodo spalvų atsakymas:
Kai braškių daigai sodinami iš vazonėlių, tokie sodinukai geriau prigyja. Juose užauginti sodinukai į lysves gali būti perkeliami nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Šaknų gniužulas tik atsargiai pasklaidomas, kad neliktų užsilenkusių šaknelių, bet visa šaknų sistema lieka beveik nepaliesta. Savrbu juos tinkamai išlaikyti šiltnamyje, kad nenušaltų.
Renata:

Turiu dvi tujas, kurias noriu formuoti spirale, tačiau neišmanau nuo ko pradėti. Kaip tai padaryti?

Sodo spalvų atsakymas:
Prie kūgio formos augalo viršūnės pririškite nestorą virvę ar vielą, ja spirališkai apvyniokite augalą suformuodami būsimos spiralės kontūrus. Spiralės žiedai turi būti vienas nuo kito atitolę vienodu atstumu. Kad virvė ar viela nenuslystų, keliose vietose ją plona vielute pririškite prie šakelių. Toks šablonas leis nesudėtingai išgenėti raštą. Spiralės formą išgenime sodo žirklėmis. Trumpinkite tik jauniausius ūglius. Šakeles kirpkite negiliai, tik greta virvės, kaip pagal liniuotę pradėdami nuo viršaus ir keliaudami apačios link. Kuo žemiau, tuo spiralė gali būti gilesnė. Nuimkite virvę ar vielą ir atsargiai iškirpkite gilesnius spiralės vingius. Genėti pradėkite nuo apačios ir keliaukite viršaus link. Vingius genėkite vienodu, kylančiu kampu. Atskirus ūglius genėkite po vieną iki pat kamieno ir tik ten, kur reikia, kad nesugadintumėte spiralės formos.
« Ankstesnis - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Gruodžio 18, ketvirtadienis.
  Saulė teka 08:38, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 03:59, leidžiasi 13:50.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 14 d.
  Eivilė, Girdvilas, Gracijus, Vykantas.
  Tarptautinė migrantų diena.
  Lapų diena. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Patikrinkite, ar vėjas nenudraskė nuo vaismedžių aprišalų, ar laukiniai žvėrys neapgraužė kamienų ir šakų. Sutaisykite daržo inventorių. Parduotuvėje įsigykite naujesnių, tobulesnių įrankių.
  Jei ugnelė krosnyje cypia - bus vėjas.

Apklausa

Virtuvės grindys - kokias pasirinksite?
Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435