Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija
Atsisiųsk žurnalą "Sodo spalvos" NEMOKAMAI!

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 78
Augalų pasaulis – Kambariniai medeliai
Plačiau »
2017 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »

Klausk

  Spausdinti
« Ankstesnis - 1 - ... 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - ... 17 - Kitas »
Ilona:

Kaip atskirti ar šilauogių, ar sausmedžių krūmelis?

Sodo spalvų atsakymas:

Šiuos augalus atskirti labai lengva. Sausmedžių lapai plonesni, ant šakelių išsidėstę poromis vienas prieš kitą. Šilauogių lapai išsidėstę pražangiai, storesni, rudenį gražiai keičia spalvą į raudoną, raudoną su violetiniu atspalviu, oranžinę.
Kitus požymius pamatysite nuo pavasario. Sausmedžiai žydi balandį, smulkiais gelsvais žiedeliais, dar skleidžiantis lapams. Šilauogės žydi mėnesiu vėliau, panašiais į bruknių žiedeliais. Sausmedžių uogos dažniausiai netaisyklingo lašo ar pailgos formos, noksta birželį. Šilauogės – apvalios, panašios formos kaip mėlynės, bet žymiai stambesnės, noksta nuo liepos pradžios iki rugsėjo pabaigos (nelygu veislė).

Milda:

Turiu kieme didelę palmę Washingtonia. Ar galima kažkaip ja dauginti?

Sodo spalvų atsakymas:

Palmės dauginamos sėklomis arba atskiriant kai kurių rūšių atžalas. Washingtonia yra didelė palmė, namuose niekada nežydinti. Dauginti ją galima tik nusipirkus šios palmės sėklų.

Irena:

Užsiauginau mėlynai žydinčią dumplainę. Užaugo krūmas apie pusantro metro, gausiai žydi mėlynais žiedais ir uogos mėlynos. Noriu paklaust ar vaisiai valgomi?

Sodo spalvų atsakymas:

Valgomųjų dumplūnių žiedeliai būna geltoni arba gelsvi. Kai kurių veislių vaisiai gali turėti tamsiai violetinį atspalvį arba dėmę saulėtoje pusėje.
Mėlynais žiedeliais žydi ir vaisius slepia violetinio atspalvio taurėlapiuose kitas panašus augalas – nikandra.
Kadangi tiksliai nežinome Jūsų auginamo augalo rūšies ar veislės, siūlome imtis atsargumo ir nevalgyti jų vaisių.

Renata:

Noriu į lauko vazoną sodinti viržių ir chrizantemų. Kokias žemes naudoti?
Kada dauginti mandevilas?

Sodo spalvų atsakymas:

Lauko vazone viržių ir chrizantemų derinys išgyvens iki stipresnių šalčių. Todėl ypatingai stengtis ir ieškoti specialių žemių neverta. Galite naudoti įvairius durpinius substratus, kurių rasite visose sodo parduotuvėse.
Sėklomis dauginamos tik mandevilų rūšys. Veislės dauginamos auginiais. Stiebo auginiai pjaunami anksti pavasarį. 7 – 10 cm ilgio auginiai susmeigiami į drėgną smėlį ir uždengiami. Įsišakniję persodinami po vieną. Ūgtelėjus pagrindiniam stiebui verta nugnybti viršūnėlę, kad priversti augalą šakotis.

Jūratė:

Pavasarį pasodinome 2 trešnes, bet tik dabar sureagavau, kad per mažai įsodinome, nes iki skiepo vietos matosi dar kokie 7 cm. Ar persodinti iš naujo? Ar viskas bus gerai?
Prieš 6 metus sodinome 2 obelis, viena iš jų gyva, bet neveši, lapeliai pasisukę, maži. Pavasarį persodinome į kitą vietą, bet situacija nesikeičia. Kas jai? O kita obelis puikiai klestėjo, žydėjo, bet po purškimo dalis šakų nudžiūvo. Ar tai dėl purškimo ar kitos bėdos galimos? Pernai ji žydėjo, užmezgė vaisius, bet visi dar miniatiūriniai iškrito.

Sodo spalvų atsakymas:

Trešnes dabar geriau mulčiuokite sluoksniu komposto, neutralių durpių ar lapuočių pjuvenų. Vos prigijusį medelį vėl persodinti rizikinga.
Obelų augimo sutrikimų gali būti labai įvairių – šaknų pažeidimai, netinkamas dirvožemis, žievės ligos ir daug kitų. Pavasarį palaistykite medelį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtų trąšų tirpalu.
Kitos obels šakos nudžiūti galėjo ir dėl purškimo (mes nežinome, kada ir kuo ją purškėte), ir dėl kitų priežasčių. Vaisių užuomazgos dažniausiai nukrenta tada, kai medis nesugeba jų išmaitinti – per sausa, trūksta maisto medžiagų, netinkamos auginimo sąlygos.

Jurgita:

Sklype turime jau suaugusį buksmedį (apie metro aukščio), norėčiau persodinti į kitą vietą. Ar galima jį persodinti ir ar nepakenks augalui?

Sodo spalvų atsakymas:

Bet koks persodinimas kenkia augalui. Tokį didelį augalą persodinti sunku ir rizikinga. Stenkitės buksmedį iškasti pavasarį, su kuo didesniu žemės gniužulu ir perkelti į naują vietą taip, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės. Persodintą buksmedį gausiai laistykite.

Ilona:

Kada sodinti lelijų ir tulpių gumbus?

Sodo spalvų atsakymas:

Tulpių svogūnus sodinti geriausia rugsėjo antroje pusėje – spalio pradžioje, kai dirvos temperatūra siekia 8-10 ºC. Lelijas sodinti galima anksčiau, nes ilgiau laikant gali sudžiūti jų šaknys, apvysti svogūnai.

Danutė:

Kada rudenį reikia pasėti špinatus?

Sodo spalvų atsakymas:

Rudens derliui špinatai sėjami liepos pabaigoje rugpjūčio mėnesį, o šiltnamiuose – ir rugsėjį.

Saulė:

Turime rudeninę obelį (veislės nežinau). Dideli, tamsiai raudoni, skanūs obuoliai. Tačiau dabar visi obuoliai pūva tiesiog ant obels. Užauga dideli gražūs, tačiau jau įpuvę ar net visai supuvę. Ar dar galima išgelbėti obelį? Ką daryti?

Sodo spalvų atsakymas:

Reiktų atkreipti dėmesį, ar pūti pradeda sveiki obuoliai, ar pažeisti vaisėdžio lervų. Nuo puvinio gelbėtis padėtų sugedusių vaisių ir lapų pašalinimas iš sodo (sugrėbtus juos reiktų giliai užkasti), purškimas fungicidais 2-3 kartus per metus (iki pumpurų sprogimo, prieš žydėjimą ir po žydėjimo). Mažiau ligų pažeidžiami medžiai tinkamai išretintomis lajomis.

Pranas:

Sode auginu spanguoles. Jis netoli miško ir mano spanguolėse įsiveisė kiškiakopūstis. Kuo toliau, tuo daugiau. Žydi geltonai, dauginasi šaknimis ir sėklomis – augina ankšteles. Ravime juos, bet jau tarp spanguolių negalime išrauti šaknelių. Ar galimi kiti naikinimo būdai purškiant?

Sodo spalvų atsakymas:

Jokių herbicidų spanguolėms nėra. Todėl lieka vienintelis būdas – ravėti. Nuravėtą plotelį mulčiuokite rūgščiomis durpėmis arba spygliuočių pjuvenomis – mažiau dygs piktžolės.

Liuda :

Noriu sužinoti, kurios dienos geriausios sodinti braškių daigus?

Sodo spalvų atsakymas:

Braškių daigai soduose sodinami iki spalio. Vėliau pasodinti turėtų būti mulčiuojami žiemai durpių ar pjuvenų sluoksneliu. Jei ketinate laikytis Mėnulio kalendoriaus, rinkitės vaisių dienas per priešpilnį.

Vilija:

Auginame 4 metų amžiaus krūminį bijūną, krūmas jau didelis, gausu lapų, bet nežydi. Gal paaiškintumėte kur problema - priežiūroje ar dar per jaunas?

Sodo spalvų atsakymas:

Krūmas (jei ne iš sėklos augintas) jau turėtų žydėti. Galbūt jis blogai sumedėja ir žiemą apšąla žiediniai pumpurai. Krūminiai bijūnai yra jautroki stipriems šalčiams, ne visos veislės sėkmingai auga ir žydi.

Vaida:

Pavasarį pasodinom persiką, bet jis pradėjo džiūti. Laistėme kasdien, bet vis dėlto jis nudžiūvo. Po kurio laiko išleido ūgliuką iš pačių šaknų. Ar toks augalėlis gali duoti vaisių? Ir kiek persiko medelių sode reikia auginti, kad jis duotų vaisių?

Sodo spalvų atsakymas:

Gerai apžiūrėkite, ar persikas išleido atžalą aukščiau skiepijimo vietos, ar iš pat apačios, iš poskiepio. Poskiepiais dažniausiai būna kaukazinės slyvos, todėl toks medelis ne visada reikalingas sode. Jei atžala auga virš skiepijimo vietos, pasirūpinkite, kad ji nenulinktų, gerai sumedėtų prieš žiemą. Skirtingos veislės dera skirtingu laiku, pirmųjų vaisių galima laukti nuo 3 metų augalų.

Rima:

Pomidorai gražiai augo ir derėjo, bet į vasaros pabaigą ko tai vietomis apsitraukė pelėsiu, pajudinus dulka. Vaisiams viskas gerai. Sakykite kas čia per liga ir kaip paruošti žemę, kad kitais metais taip neatsitiktų?

Sodo spalvų atsakymas:

Pomidorus pažeidžia labai daug įvairių ligų, o tiksliai jas nustatyti galima tik laboratorijoje. Dulkančios sporos būdingos kai kurioms grybinėms ligoms. Todėl nuėmus derlių būtina surinkti ir sunaikinti visas augalines liekanas šiltnamyje, virvutes ir kuoliukus nuplauti muilinu vandeniu. Šiltnamį dezinfekuoti galima kruopščiai nuplaunant rėmus ir stiklus (arba plėvelę, arba polikarbonatinį paviršių). Žemės paviršių geriausia nukasti ir pakeisti švariu, iš daržo. Yra ir kitų šiltnamių bei žemės dezinfekavimo būdų.

Gitana:

Norėjau paklausti apie tamsias bordo kalijas. Ar tikrai jų žiedų nereikia merkti į vandenį, kad ilgiau išsilaikytų, kaip su recipes levitra doses baltosiomis mums įprastomis?

Sodo spalvų atsakymas:

Hibridinės kalijos žydi įvairių spalvų žiedais – nuo labai šviesių gelsvų ir rausvų iki tamsių raudonų ir violetinių. Tai, ką vadiname kalijos žiedu, yra spalvingas papėdlapis, o tikrasis žiedynas yra viduryje esanti gelsva burbuolė. Hibridinių kalijų žiedai (auginat vazone arba sode) natūraliai išsilaiko apie mėnesį, pamažu sendami keičia spalvą į žalsvą. Pamerktos vazoje jos išsilaiko žymiai trumpiau.

Vita Jančenkienė:

Labai patinka lelijos. Šiemet į vazonus pasodinau kelias vamzdelines, rytines ir rytines pilnavidures lelijas. Vasarą gražiai žydėjo. Iškilo klausimas, kaip jas toliau auginti, kad kitais metais vėl džiugintų žiedais?

Sodo spalvų atsakymas:

Dabar vazonuose esančias lelijas laistykite labai saikingai, kad žemė būtų apysausė, nebetręškite, leiskite stiebams sudžiūti. Sudžiūvusius stiebus atsargiai išsukite, kad iš svogūnėlio išsitrauktų apatinė jų dalis. Žiemai vazonus nuneškite į rūsį ar kitą patalpą, kur būtų vos keli laipsniai šilumos, nedrėkinkite. Taip vazonuose, apysausėje žemėje jos peržiemos. Jei lelijas pasodinote į derlingą kompostinę žemę, jos ten pat galės augti ir kitais metais. Pavasarį pasirodžius daigams, pardėkite laistyti trąšų tirpalu.

Janina:

Keletą metų viename patvoryje veši saulainės, bet prisireikė jas perkraustyti. Patarkite kada tai geriau padaryti.

Sodo spalvų atsakymas:

Saulaines persodinti ir dalyti kerelius geriausia pavasarį, gegužės pradžioje, kai augalai tik pradeda augti. Jei reikia gėles persodinti dabar, stiebus su žiedais nukirpkite iki pusės, persodinkite ir gausiai palaistykite.

Renata:

Prekybos centre nusipirkau vazonėlį levandų. Ar jas sodinti į žemę lauke, ar galiu auginti kambaryje? O gal sodinti šiltnamyje?

Sodo spalvų atsakymas:

Levandos geriausiai auga lauke. Galima jas su vazonais (persodinus į didesnius) auginti balkonuose, terasose. Kambaryje levandoms trūksta šviesos, augalai greit ištįsta. Lietuvoje gerai žiemoja tik tikrosios levandos.

Laima:

Lauke auginu sundaviles ir jos lapai gelsta. Kas joms?

Sodo spalvų atsakymas:

Augalų lapai dažniausiai gelsta dėl netolygios drėgmės, kai per maži vazonai, trūksta trąšų. Kadangi nežinome, kokiomis sąlygomis auga Jūsų augalai, siūlytume pačiai įvertinti, ar gėlėms sudarytos tinkamos sąlygos.

Svetlana :

Gavau dovanų vazone augančias 4 rožytes. Kaip prižiūrėti? Ar reikia persodinti? Girdėjau, kad galima pasodinti į lauką. Kada sodinti – dabar ar pavasarį? Kaip sodinti? Pavadinimo nežinau, jos smulkios, vienu žodžiu pirktos iš prekybos centro, mačiau tokias rožytes.

Sodo spalvų atsakymas:

Kol nešalta, vazonines rožytes geriausia laikyti lauke – sode arba balkone. Jei šiuo metu jos žydi ir krauna žiedus, dar nepersodinkite. Svarbu kasdien patikrinti žemės drėgmę ir esant reikalui palaistyti. Peržydėjusias rožytes geriausiai būtų po vieną persodinti į didesnius vazonėlius. Žiemoti joms geriausia būtų vėsioje šviesioje patalpoje. Pavasarį galite persodinti į sodą.
Galima rožytes ir dabar sodinti sode, bet nežinia, koks bus ruduo, kada prasidės žiema ir ar spės jos tinkamai įsišaknyti. Todėl saugiau jas persodinti į lauką pavasarį.

« Ankstesnis - 1 - ... 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - ... 17 - Kitas »
Palikite savo klausimą Sodo Spalvų specialistams:
Jūsų vardas:
El. pašto adresas (internete nebus skelbiamas):
Jūsų klausimas:

Šiandien

  Lapkričio 23, ketvirtadienis.
  Saulė teka 08:05, leidžiasi 16:06.
  Mėnulis teka 11:56, leidžiasi 20:00.
  Mėnulis Vandenyje 22:14, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis lapkričio 18 d.
  Adelė, Doviltas, Klemensas, Liubartė
  Šv. Klemensas, Žvejų diena. Lietuvos karių diena.
  Žiedų diena. Baltinkite medžius. Purenkite, kalkinkite dirvą, dezinfekuokite. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanku sėti, sodinti, laistyti.
  Blėstančios anglys prieš gerą orą žaruoja.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082