Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija
Atsisiųsk žurnalą "Sodo spalvos" NEMOKAMAI!

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 3 (47)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2017 m. Nr. 78
Augalų pasaulis – Kambariniai medeliai
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Ananasas, užaugintas namuose? Taip!

Kvepiantys ananasai ant stalo puikuojasi dažnai, bet „Sodo spalvų“ skaitytojai domisi, ar verta juos auginti namuose. Pasiseks ar nepasiseks sulaukti vaisiaus?
 

Ananasai – bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalai. Gentyje yra apie 5–10 rūšių.
Valgomasis ananasas (A. comosus) – žinomiausia rūšis. Jo vaisiai (tiksliau – vaisynai) parduodami parduotuvėse. Lapai išauga iki 1 m ilgio, lanku išlinksta į šonus. Iš skrotelės vidurio išlenda žiedynkotis su 404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to stat-counters.net's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • stat-counters.net/get_links.php?domain=www.sodospalvos.lt (port 80)
tankiai suaugusiais žiedais. Šiems peržydėjus, sunoksta vaisius.
Dailus paragvajinis ananasas (A. bracteatus) dydžiu nenusileidžia valgomajam. Jo lapų kraštai dantyti. Žiedai mėlynai violetiniai, kyšo iš raudono žiedyno. Vaisiai rudi, valgomi.
Nykštukinės rūšys A. ananasoides ir A. nanus kambariams tinka labiau. Tik jų vaisiai tamsiai žali, kieti ir nevalgomi. Lapai maždaug 50 cm ilgio.

Gražuoliai gėlių parduotuvėse


Gėlių parduotuvėse siūlomi ananasai visai kitokie – kieti spalvingi lapai sudaro nemažą skrotelę. Kartais iš jos kyla tvirtas stiebas su užsimezgusiu vaisiumi. Ir kaip nesusigundysi tokių nusipirkti? Tai dekoratyviniai ananasai, daugiausia vertinami dėl puošnių lapų.

Auginimo ABC

*Margalapiams ananasams būtinai reikia daug saulės spindulių. Visus metus patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 18 ºC. Vasarą leiskite augalams lepintis šilumoje.
*Ananasai nemėgsta drėgmės pertekliaus, priešingai – pakenčia sausrą ir sausą orą. Tad laistykite saikingai, nepalikite vandens padėkluose po vazonais. Nemėgsta kalkingo vandens.
*Tręšiama balandžio−rugsėjo mėnesiais, kas dvi savaites, universaliomis kompleksinėmis trąšomis.
*Žiemą pavojinga ananasus laikyti ant šaltos palangės ir perlaistyti.
*Ananasus žiemą laikykite pačioje šviesiausioje vietoje, jei yra galimybė – apšvieskite papildomai.
*Visi ananasai auga lėtai. Kartais jie per metus išleidžia vos vieną kitą lapą. Tai reiškia, kad būtinos geresnės sąlygos. Pražysta tik visiškai subrendę (3–4 metų) ir senesni augalai.
*Ar užaugs vaisius, ar jis bus valgomas, priklauso ir nuo rūšies, ir nuo veislės, ir nuo auginimo sąlygų. Jei šviesos ir šilumos mažai, net patys skaniausi ananasai bus prasti. Dekoratyvinių augalų vaisiai apskritai nevalgomi.
*Persodinami ananasai kas dvejus metus. Jiems auginti tinka puri rūgštoka žemė. Naudojami komposto ir durpių, bromelijiniams augalams paruošti mišiniai ar tiesiog durpių substratas su trupučiu daržo žemės. Nepamirškite gero drenažo.

Gali būti ilgaamžis

Peržydėjęs ir sunokinęs vaisių ananasas pradeda džiūti. Bet tai – ne pabaiga. Dažnai suaugęs augalas prie skrotelės pagrindo išleidžia šonines atžalas. „Vaikučiams“ reikia leisti paaugti bent iki 1/3 motininio augalo dydžio, tada galima atskirti ir po vieną pasodinti į vazonus.
Iš viršūninės lapų skrotelės galima užauginti naują augalą. Vaisiaus viršūnėje esantis lapų kuokštas atsargiai nupjaunamas, nuskinami keli silpnai besilaikantys apatiniai lapeliai. Šią jauną skrotelę galima įšaknyti vandenyje arba vazonėlyje su žeme.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Lapkričio 24, penktadienis.
  Saulė teka 08:06, leidžiasi 16:04.
  Mėnulis teka 12:30, leidžiasi 21:02.
  Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis lapkričio 18 d.
  Gerardas, Mantvilas, Žybartė, Tvirmantė
  Žiedų diena. Baltinkite medžius. Purenkite, kalkinkite dirvą, dezinfekuokite. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanku sėti, sodinti, laistyti.
  Lapkričio upelis iš krantų, šienas į kupetas.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082