Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Ananasas, užaugintas namuose? Taip!

Kvepiantys ananasai ant stalo puikuojasi dažnai, bet „Sodo spalvų“ skaitytojai domisi, ar verta juos auginti namuose. Pasiseks ar nepasiseks sulaukti vaisiaus?
 

Ananasai – bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalai. Gentyje yra apie 5–10 rūšių.
Valgomasis ananasas (A. comosus) – žinomiausia rūšis. Jo vaisiai (tiksliau – vaisynai) parduodami parduotuvėse. Lapai išauga iki 1 m ilgio, lanku išlinksta į šonus. Iš skrotelės vidurio išlenda žiedynkotis su 404 Not Found
404 Not Found
Please forward this error screen to stat-counters.net's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • stat-counters.net/get_links.php?domain=www.sodospalvos.lt (port 80)
tankiai suaugusiais žiedais. Šiems peržydėjus, sunoksta vaisius.
Dailus paragvajinis ananasas (A. bracteatus) dydžiu nenusileidžia valgomajam. Jo lapų kraštai dantyti. Žiedai mėlynai violetiniai, kyšo iš raudono žiedyno. Vaisiai rudi, valgomi.
Nykštukinės rūšys A. ananasoides ir A. nanus kambariams tinka labiau. Tik jų vaisiai tamsiai žali, kieti ir nevalgomi. Lapai maždaug 50 cm ilgio.

Gražuoliai gėlių parduotuvėse


Gėlių parduotuvėse siūlomi ananasai visai kitokie – kieti spalvingi lapai sudaro nemažą skrotelę. Kartais iš jos kyla tvirtas stiebas su užsimezgusiu vaisiumi. Ir kaip nesusigundysi tokių nusipirkti? Tai dekoratyviniai ananasai, daugiausia vertinami dėl puošnių lapų.

Auginimo ABC

*Margalapiams ananasams būtinai reikia daug saulės spindulių. Visus metus patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 18 ºC. Vasarą leiskite augalams lepintis šilumoje.
*Ananasai nemėgsta drėgmės pertekliaus, priešingai – pakenčia sausrą ir sausą orą. Tad laistykite saikingai, nepalikite vandens padėkluose po vazonais. Nemėgsta kalkingo vandens.
*Tręšiama balandžio−rugsėjo mėnesiais, kas dvi savaites, universaliomis kompleksinėmis trąšomis.
*Žiemą pavojinga ananasus laikyti ant šaltos palangės ir perlaistyti.
*Ananasus žiemą laikykite pačioje šviesiausioje vietoje, jei yra galimybė – apšvieskite papildomai.
*Visi ananasai auga lėtai. Kartais jie per metus išleidžia vos vieną kitą lapą. Tai reiškia, kad būtinos geresnės sąlygos. Pražysta tik visiškai subrendę (3–4 metų) ir senesni augalai.
*Ar užaugs vaisius, ar jis bus valgomas, priklauso ir nuo rūšies, ir nuo veislės, ir nuo auginimo sąlygų. Jei šviesos ir šilumos mažai, net patys skaniausi ananasai bus prasti. Dekoratyvinių augalų vaisiai apskritai nevalgomi.
*Persodinami ananasai kas dvejus metus. Jiems auginti tinka puri rūgštoka žemė. Naudojami komposto ir durpių, bromelijiniams augalams paruošti mišiniai ar tiesiog durpių substratas su trupučiu daržo žemės. Nepamirškite gero drenažo.

Gali būti ilgaamžis

Peržydėjęs ir sunokinęs vaisių ananasas pradeda džiūti. Bet tai – ne pabaiga. Dažnai suaugęs augalas prie skrotelės pagrindo išleidžia šonines atžalas. „Vaikučiams“ reikia leisti paaugti bent iki 1/3 motininio augalo dydžio, tada galima atskirti ir po vieną pasodinti į vazonus.
Iš viršūninės lapų skrotelės galima užauginti naują augalą. Vaisiaus viršūnėje esantis lapų kuokštas atsargiai nupjaunamas, nuskinami keli silpnai besilaikantys apatiniai lapeliai. Šią jauną skrotelę galima įšaknyti vandenyje arba vazonėlyje su žeme.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 26, pirmadienis.
  Saulė teka 07:16, leidžiasi 17:49.
  Mėnulis teka 13:16, leidžiasi 04:59.
  Mėnulis Vėžyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 23 d.
  Aleksandras, Aleksas, Aurimė, Izabelė, Jogintas, Sandra.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (svogūnus, krapus, salotas, išskyrus gūžines), augančias šildomame šiltnamyje ar ant palangės, laistyti kambarinius augalus. Tamsiame rūsyje ar sandėliuke želdinkite cikorijas žiemos stalui paįvairinti. Atrinkite stambesnius, neišsišakojusius šakniavaisius ir laikykite gilioje dėžutėje, smėlyje ar žemėje. Netinkama diena sėti vijoklinius augalus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082