Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Ką daryti, kai augalas remia lubas?

Kaip elgtis su lubas remiančia dracena? Ar galima nukirpti fikuso viršūnę? Kodėl orchidėja meta pumpurus? Į šiuos ir kitus kambarinių gėlių augintojų klausimus atsako specialistai.

„Dracena nebetelpa kambaryje. Stiebai ilgi ir ploni, o lapai viršuje remiasi į lubas. Pasvirusi, laiba, nebelaiko pagaliukai. Ar ją galima nupjauti, ar ką kito patartumėte?“
Pavasarį galima nupjauti dracenos viršūnę ir palaikyti vandenyje, kol įsišaknys. Kita dalis išleis atžalas. Jei augalas turi kelis stiebus, pirmais metais nupjaukite 1–2 ilgiausius, o kitais metais – likusius.

„Ar galima nukirpti fikuso viršūnę? „Šiuo metu medis jau remia lubas. Ar taip sustabdyčiau augimą?“
Jūs galite nukirpti fikuso viršūnę, bet visiškai augimo nesustabdysite. Pavasarį viršutinėje stiebo dalyje išaugs viena ar dvi šakos. Reikės pavasarį genėti, nukirpti žemiau esančių šakų galus ir kasmet patrumpinti. Taip suformuosite taisyklingą medelį.

„Gavau dovanų vazoninį augalą Nethentes, vadinamą vabzdžiaėdžiu, bet niekur nerandu informacijos, kaip jį auginti namuose. Lapų galuose nesusiformuoja nauji ąsotėliai.“
Ąsoteniai (Nepenthes) gerai auga kabančiuose vazonuose labai šviesioje, bet nesaulėtoje vietoje, visus metus ne mažiau kaip 20 °C šilumos patalpoje. Oras turi būti labai drėgnas arba kasdien purškiama minkštu vandeniu. Žemė nuolat palaikoma drėgna. Laistoma minkštu šiltu vandeniu, kurio perteklius iš vazonų turi išbėgti. Tręšiama pavasarį ir vasarą, kartą per mėnesį, labai silpnu trąšų tirpalu (pertręšti augalai nebeformuoja „ąsotėlių“). Ąsoteniams auginti geriausiai tinka orchidėjų žemė. Išsamiai apie ąsotenių auginimą rašėme čia – http://www.sodospalvos.lt/Namai-2275.

„Gavau dovanų orchidėją, bet nežinau, ką daryti. Pirmą kartą turiu tokią gėlytę. Suvyniotą parsinešiau namo, tačiau nukrito visi žiedeliai. Jos šaknys lipa iš vazonėlio. Galbūt reikėtų persodinti?“
Orchidėjos dažnai turi keletą orinių šaknų, lipančių iš vazonėlio. Tai nieko blogo. Vazone netelpantį ir nesilaikantį augalą persodinti būtina. Žiedai galėjo nubyrėti staiga pasikeitus aplinkos sąlygoms, gavę šalto oro gūsių, jei patalpos oras labai sausas. Leiskite orchidėjai priprasti prie naujos aplinkos – dažnai purkškite nekalkingu vandeniu, bet lapkritį ir žiemą laistykite saikingai, trąšomis neskatinkite augimo ir žydėjimo.

„Iš įstiklinto balkono į kambarį atnešiau kameliją – bijojau, kad augalas nesušaltų. Bet pradėjo džiūti ir kristi lapai. Stiebai apsinuogino. Ar lapai išsprogs, ar teks gėlę išmesti?“
Kamelijos – gan kaprizingi kambariniai augalai. Staiga pakeitus auginimo sąlygas – atnešus į sausą šildomą kambarį, jūsiškis labai stipriai sureagavo. Kamelijoms būtinas drėgnas oras, šviesi, bet saulės nekaitinama vieta. Jos laistomos tik minkštu vandeniu, dažnai purškiamos. Tinkamiausia temperatūra žiemą 8–12 ºC. Jei žemė nebepuri ar užkalkėjusi, augalą būtina persodinti.

„Vasarą lauke laikiau draceną. Buvau išvykusi ir palikau iki spalio vidurio – pamiršau pernešti į vidų, o kaip tik lauke atvėso... Dabar įnešiau, bet lapai nusviro ir gėlė atrodo apgailėtinai. Ar ji atsigaus? Kaip atgaivinti?“
Mažai tikėtina, kad lauke laikyta dracena dar galėtų atsigauti. Bet pabandykite: nukirpkite nušalusius lapus, palaistykite kambario temperatūros vandeniu. Augalą pastatykite šviesiame, nesaulėtame kambario kampe. Po savaitės patikrinkite, ar stiebas nesuminkštėjo. Suminkštėjusią dalį reikėtų nupjauti, o kietą palikti – gal po kelių savaičių pasirodys pumpurėlis. Jei suminkštės visas stiebas – augalas žuvęs.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 12, trečiadienis.
  Saulė teka 08:33, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 12:00, leidžiasi 20:52.
  Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  Dagmara, Gilmintas, Vaigedė.
  Žiedų diena. Tinkamas laikas purenti kambarinių augalų žemę. Paruoškite žemės daigams sodinti. Stratifikuokite dekoratyvinių augalų sėklas. Sutvarkykite sodo inventorių, padargus, įrankius. Ruoškitės artėjančiai šventei. Valykite, tvarkykite namus.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082