Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Tradeskantės: kokią išsirinkti?

Dėl savo nereiklumo nebevertinamos ir net pamirštos tradeskantės galėtų vėl sudominti naujomis veislėmis. O ir senosios, priderintos moderniuose vazonuose, neabejotinai taptų nepakartojama interjero puošmena. Tereikia pasižvalgyti po gėlių parduotuves ar mėgėjų kolekcijas...

Brazilinė tradeskantė
(T. fluminensis), kartais aprašoma kaip baltažiedė tradeskantė (T. albiflora) (tai viena ir ta pati rūšis), galėtų būti tipiškiausia genties atstovė. Iš vazonėlio svyrantys arba į šalis besidriekiantys stiebai užauga gana ilgi – gali siekti 1 m ir daugiau. Maži balti žiedeliai pasirodo ūglių viršūnėse. Šios rūšies lapai bekočiai.

T. cerinthoides
anksčiau buvo žinoma kaip T. blossfeldiana – Blosfeldo tradeskantė. Ji auginta prieš 2–3 dešimtmečius, o vėliau tiesiog išėjo iš mados. Tai augalas storesniais, mėsingesniais stiebais ir švelnų violetinį atspalvį apatinėje pusėje įgaunančiais lapeliais. Maži, bet itin gražūs šios gėlės žiedeliai, kurių vainiklapiai dvispalviai: pusė balto, pusė violetinio, o kuokeliai – ryškiai geltoni. Saulėtoje vietoje žydi gausiai.

Dryžuotoji tradeskantė (T. zebrina) vyresnės kartos gėlininkams gerai žinoma kaip zebrina (Zebrina pendula). Ji vaistinga ir labai graži. Lapų viršutinės pusės su sidabriškomis juostomis, apačioje – daili purpurinė spalva. Stiebai užauga iki 0,5 m ilgio, šakojasi. Žiedeliai maži, ryškiai rausvi.

Tradescantia sillamontanašvelniais pūkeliais apaugusi T. sillamontana atrodo kaip suvyniota į vilną. Tai padeda jai saugotis nuo karštų šiaurės vakarų Meksikos saulės spindulių ir išlaikyti drėgmę. Kuo šviesesnėje vietoje auginama, tuo tankesni pūkeliai, tuo gražesnis ir pats augalas. Ūglių viršūnėse vasarą prasiskleidžia ryškūs avietinės spalvos žiedeliai. Ši rūšis auga gana kompaktiškais kereliais, stiebai neskuba linkti į šalis ir svirti žemyn. Pasodinus vazone tik vieną šakelę, po kiek laiko jau augs kelios – po žeme ši tradeskantė šakojasi.

Purpurinė tradeskantė (Tradescantia pallida), ypač jos veislė ‘Purpurea’, turi nepaprastai ryškiai violetinius lapus. Seniau šis augalas buvo vadinamas purpurine setkreazija (Setcreasia purpurea). Keras su daugybe kylančių stiebų driekiasi į visas puses, ypač šviesos šaltinio link. Pavasarį ir vasarą viršūnėse pasirodo nedideli rausvi žiedeliai. Purpurinei tradeskantei reikia daug šviesos, kitaip lapai praras violetinę spalvą. Storoki stiebai sukaupia vandens atsargas, todėl trumpas sausras ši tradeskantė gali ištverti. Dėl tokių savybių ši rūšis kartais auginama kaip vienmetė vasarinė gėlė lauko gėlynuose.

Dvispalvė tradeskantė (Tradescantia spathacea) ilgai buvo žinoma dvispalvio rėjaus (Rhoeo discolor) vardu. Šios rūšies apatinė lapų pusė ryškiai violetinė, viršutinė – žalia. Ant trumpo stiebo išsidėstę lapai sudaro maždaug 30 cm aukščio ir pločio skrotelę, neturi jokių svyrančių stiebų. Priešingai nei daugelis skroteles sudarančių (ypač iš bromelijinių šeimos) augalų, ši kambarinė gėlė yra nereikli. Vasarą lapų pažastyse pasirodo įdomūs žiedeliai: ant labai trumpo kotelio tarp dviejų pažiedžių išsiskleidžia baltas tradeskantėms būdingas žiedelis su trimis žiedlapiais.
    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 18, ketvirtadienis.
  Saulė teka 06:09, leidžiasi 20:28.
  Mėnulis teka 18:59, leidžiasi 06:21.
  Mėnulis Svarstyklėse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 12 d.
  Apolonija, Eitvilas, Girmantė, Laura, Undinė, Žara.
  Didysis ketvirtadienis. Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Tarptautinė paminklų apsaugos diena.
  Žiedų diena. Sodinkite gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles. Dauginkite daugiametes. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Palanki diena pradėti statyti namo pamatus. Nepatartina tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisių, sėti pašarinių žolinių augalų, laistyti.
  Jei balandžio mėnuo giedras, gegužė bus šlapia.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082