Pradžia
Naujienos
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Savaitės darbai pagal Mėnulį
Renginiai
Skelbimai
Darbalaukio paveiksliukai
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

Nr. 66
Augalų pasaulis – Lengviausiai auginami kambariniai augalai
Plačiau »
Nr. 3
Sodybos idėjos – Gražiosios erdvės: 11 istorijų
Plačiau »
2014 m. Nr. 3
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

   Vazoninių chrizantemų žydėjimo paslaptys


Sodinimas

Vazoninėms chrizantemoms tinka kompostinė žemė, durpių ir perpuvusio mėšlo mišinys. Šiltnamiuose šios gėlės dažniausiai auginamos durpiniame substrate (pH 6,2-6,5). Jei sodinsite lauke, į žemę įmaišykite daug komposto, o į smėlėtą dirvožemį - dar ir perpuvusio mėšlo.

Įšaknydinti chrizantemų daigai sodinami į 10 cm skersmens vazonėlius, pripildytus durpių substrato su trąšomis, nuo gegužės iki liepos vidurio, priklausomai nuo veislių ankstyvumo.

Po 1-1,5 mėnesio paaugę augalai persodinami į didesnius, 14-16 cm skersmens ar 2-3 l talpos vazonus, priklausomai nuo to, kokio dydžio krūmus norima išauginti.

Į didelius vazonus anksčiau padaugintas chrizantemas sodinkite po 1, o vėlyvesnio dauginimo - po 3, kad spėtų susiformuoti gražūs kupsteliai.
Vėlyviausio dauginimo chrizantemos auginamos mažuose, 10 cm skersmens vazonėliuose.

Šiltnamyje vazonus sustatykite ant stelažų ar ant žemės patiestos specialios medžiagos, atatinkamu atstumu - didžiuosius vazonus po vieną į 1 m², mažesnius tankiau. Žiūrėkite, kad augalai nesiliestų vienas su kitu ir iš visų pusių gautų pakankamai šviesos. Rečiau sustatyti augalai išauga vešlesni, iš visų pusių vienodos formos.

Temperatūra

Chrizantemos yra ne šilumamėgiai augalai. Atskirais augimo laikotarpiais joms reikalinga skirtinga temperatūra: augančioms palaikykite 15-17 laipsnių temperatūrą, besivystant žiedpumpuriams - 14-16 laipsnių, o pradėjus skleistis žiedams temperatūrą sumažinkite iki 10-12 laipsnių.

Teko pastebėti, kad augdamos aukštesnėje temperatūroje šios gėlės ištįsta, kereliai užauga nekompaktiški, žiedai - išblukusių spalvų, apvytę. Tad nemanykite, kad šiltnamyje palaikydami aukštesnę temperatūrą sulauksite geresnių rezultatų.

Mėgsta drėgną substratą

Saulėtomis, karštomis dienomis chrizantemas laistykite kiekvieną dieną, apsiniaukusiomis, vėsiomis - žymiai rečiau (pagal poreikį). Liekite atsargiai, kad nesušlaptų lapai, 18-20? C temperatūros vandeniu.

Intensyvaus augimo metu augalų nepalaisčius laiku, sumedėja jų stiebai, žiedai būna smulkesni, menkesni, o patys krūmeliai netvirti, išsikraipę.

Lauke ar šiltnamiuose auginant didesnį vazoninių chrizantemų kiekį ekonomiška augalus laistyti ir tręšti lašeline laistymo sistema. Tai labai patogu ir naudinga, nes augalai išauga vienodi, gražūs, su sodriai ryškių spalvų žiedeliais, per kurių gausumą tiesiog nesimato stiebų ir lapų. Be to, sutaupoma vandens ir trąšų.

Chrizantemų formavimas

Nuo krūmelių formavimo priklauso vazoninių chrizantemų grožis: jų aukštis bei forma, žiedų dydis.

Smulkiažiedės, stambiažiedės ir pusiau stambiažiedės chrizantemas formuojamos visą vasarą, iki rugpjūčio vidurio.

Kad kereliai augtų kompaktiški, pradžioje, kai augalas išaugina 5-6 lapus, nugnybiama viršūnė. Gegužės mėnesį pasodintoms chrizantemoms viršūnės pritrumpinamos net 4-5 kartus, vėliau pasodintoms - 2-3 kartus, nelygu koks veislės ankstyvumas. Vešliau augančias veisles reikia genėti dažniau nei kompaktiškas žemaūges.

Kad kereliai būtų kompaktiškesni, vešliau augančių chrizantemų veisles galite nupurkšti augalų augimą stabdančiais preparatais - retardantais. Įvairioms chrizantemų veislių grupėms nurodomi skirtingi purškimo kiekiai.

Reikia nuolat šalinti stambiažiedžių vazoninių chrizantemų šoninių žiedų pumpurus. Laiku nepašalinus, žiedai būna smulkesni, netaisyklingos formos, neišvaizdūs.

Papildomas augalų tręšimas

Papildomam tręšimui naudojamos firmos „Yara“ trąšos.
1. Nuo daigų pasodinimo iki žiedinių pumpurų formavimosi pradžios tręšiama rudu nutrifolu (N:P:K - 14:10:25). Skynimui auginamos chrizantemos laistomos 0,1% (10 g/10 l vandens), o vazoninės - 0,15% (15 g/10 l vandens) tirpalu. Jis naudojamas nuolat.

2. Kalio chrizantemoms reikia visą jų vegetacijos laiką. Padidėjus augalų masei, jo turi gauti daugiau. Pradėjus formuotis žiediniams pumpurams, augalai nuolat tręšiami žaliu nutrifolu (N:P:K - 8:11:35). Skinamosios chrizantemos laistomos 0,1% (10 g/10 l vandens), o vazoninės - 0,15% (15 g/10 l vandens) tirpalu.

3. Susiformavus žiediniams pumpurams ir iki žydėjimo pabaigos, kai augalams reikia didesnio kiekio fosforo, skynimui auginamos chrizantemos tręšiamos 0,1% geltono kristalono (N:P:K - 13:40:13) tirpalu (10 g/10 l vandens), o vazoninės - 0,15% (15 g/10 l vandens), juo tręšiama 2-3 savaites.

4. Jei atrodo, kad chrizantemos nespės pražysti, per žema temperatūra, dieną trūksta šviesos arba pumpurai skleidžiasi per lėtai, jas purkškite 0,5% geltono kristalono (N:P:K - 13:40:13) tirpalu (50 g/10 l vandens) arba 0,3 - 0,4% monokalio fosfato tirpalu.

5. Nuo daigų pasodinimo iki žydėjimo pabaigos papildomai kas trečią savaitę tręšiama kalcio salietra "Calcinit" (N:Ca - 15,5:26,3). Ir skinamosios, ir vazoninės chrizantemos laistomos 0,1% tirpalu (10 g/10 l vandens).

Rudo ir žalio nutrifolo, geltono kristalono sudėtyje yra makro- ir mikroelementų (geležies, vario, cinko, kobalto ir kt.), kurie gerai ir greitai tirpsta vandenyje. Azotas (N) yra nitratų formos, todėl jį gėlės greitai pasisavina ir būna dekoratyvesnės: žiedai didesni ir ryškesnių spalvų, stiebai ir lapai sodriai žalios spalvos. Mikroelementai yra chelatų formos, todėl lengviau prieinami augalams.

Žydėjimo paankstinimas

Kad chrizantemos žydėtų anksčiau, kai dar diena ilgesnė, jas reikia kuriam laikui pritemdyti. Šiltnamiams užtamsinti naudojama neperšviečiama juoda medžiaga arba speciali juoda polietileno plėvelė su mažomis skylutėmis orui praeiti. Šviesos intensyvumas po ja giedrą dieną yra ne didesnis kaip 15 liuksų.

Jeigu chrizantemos šiltnamyje pražydinamos ištisus metus, jos temdomos nuo kovo vidurio iki rugsėjo pabaigos, kiekvieną dieną nuo 18 val. vakaro iki 8 val. ryto, kol pradės formuotis žiedpumpuriai. Kad sukrautų žiedus lapkričio 1-ajai, tai daryti pradedama rugpjūčio pradžioje. Žiedynai skleidžiasi nuo 20 iki 60 dienų.

Vazoninių chrizantemų auginimas lauke, o vėliau šiltnamyje

Tai senas ir primirštas auginimo būdas. Bet jį verta prisiminti, mat taip chrizantemas patogu auginti mažuose sklypuose.

Pirmas būdas. Gegužės pabaigoje-birželio pirmomis dienomis chrizantemų daigus sodinkite lauke į lysves. Sodinant eilėmis, atstumas tarp augalų turi būti 50-80 cm, tarp eilių - 60-80 cm. Chrizantemų auginimo atstumas, nelygu veislei, priklauso nuo kero augumo ir lapų dydžio, jų išsidėstymo. Šios gėlės turi augti taip, kad jų lapai nesiliestų.

Prieš šalnas, rugsėjo viduryje, jas iškaskite ir persodinkite į vazonus, suneškite į šiltnamį. Iškasti stenkitės atsargiai, kad nepažeistumėte šaknų. Labai ilgas šaknis patrumpinkite trečdaliu. Vazonus pripildykite derlinga, puria žeme arba durpiniu substratu chrizantemų auginimui.

Antras būdas. Gegužės pabaigoje-birželio pirmomis dienomis chrizantemų daigus pasodinkite į vazonus, pripildytus substrato. Jiems prigijus, vazonus su augalais įkaskite į žemę ir taip auginkite per vasarą. Atstumas tarp augalų priklauso nuo to, kokio dydžio chrizantemų kerus norima išauginti, ir nuo jų veislinių savybių. Kad išaugtų labai dideli, iš visų pusių simetriški ir dekoratyvūs kerai, į 1 m² sodinkite tik po vieną augalą, jei norite išauginti mažesnius augalus - tankiau.

Rudenį bus patogu vazonus su chrizantemomis iškasti iš žemės: augalai mažiau nukentės (išlindusias iš vazonų chrizantemų šakinis galima patrumpinti, nuo to augalai nenukentės, vazonus bus patogiau sustatyti šiltnamyje, jie negriuvinės į šonus), be to, taip bus lengviau sunešti juos į šiltnamį.

Šalnoms atspariausios vėlyvųjų veislių chrizantemos. Kai kurios ištveria iki -5? C šaltį. Net nušalus žiedams ir lapams, ne visada žūsta stiebų apačia ir šaknys. Nukirpus pažeistus stiebelius chrizantemas galima laikyti per žiemą.
    Daugiau straipsnių
Komentarai
Aistė 2013-11-03, 10:10
(super) kaip tik turim dvi Chrizantemas (valio) (valio) (ok)
Lina 2013-06-05, 15:07
Pridursiu -as aginu darzo pakrastyje salia siltnamio kur maziausiai augalus nukanda salnos.Siaip i rudeni turiu pasidariusi lankus ,apgaubiu ezia ir pridengiu agro plevele.Jei per anksti matau prazys dengiu juoda agro plevele bet plonyte.Ten praeina sviesa bet nestipriai.Darau tai jau trys metai,ir ne karto nebuvo keblumu.
Lina 2013-06-05, 15:04
Man chrizentemu daigeliu dave drauge keliu rusiu.Kadangi turiu daug zemes ir nuo mazens esu ukiniko vaikas,as pati pasiskaiciau visokios literaturos ir dabar sekmingai isiveisiau daug rusiu ir auginu labai sekmingai.Jei norite auginti del saves svarbiausia nepraziopsoti visu proceduru.Ir viskas bus gerai.
marija 2012-08-07, 14:48
kur nusipirti krizantemu daigelių
minde 2012-03-29, 21:13
RENATAI karaliskom leisk augti 4-5 stiebelius, ir pastoviai isskabinek pasakes kad nauji ugleliiai neaugtu
renata 2011-10-30, 18:43
gal kas zinot kaip auginti karaliskas krizantemas (masto)
daiva 2011-10-05, 19:36
man tai vienos graziausiu geliu(super)
inga 2011-02-28, 19:48
man tai super geles bet vyras sako kad tai kapiniu geles (kvailas) bet as rudeni pridedu visa kiema ir (super) kiemas zydi kaip vasara (super) sakykite kaip taisiklingai isformuoti buketa nes pernai auginau tai nieko gero prazydo po visu sventu (nesamone)(masto) ka daryti reikia (laimingas)
Aukse 2010-11-02, 09:58
sveiki, noreciau suzinoti kaip uzsiveisti zemauges chrizantemas?ir kaip jas auginti?ir is ko jos auginamos, seklu ar ataugu...?ir kur ju rasti?isanksto dekoju:)
Loreta 2010-10-27, 17:40
Sveiki, man labai grazu chrizantemos, tik as toks pradedantis miciurinas (masto) Ka daryti su jomis dabar? Jas reikia iskasti is dirvos? Kaip su jomis elgtis ?:) Aciu is anksto uz patarimus !
rima 2010-07-23, 13:00
(hi)noreciau suzinoti iki kada kerpamos ankstyvosios hrizantemos(masto)
jokubomama 2009-07-06, 18:07
aga ir man patinka,o vyrui tai kapiniu geles (kvailas) bet kokia baika man su jom yra nutikus tai net geda (paraudes) vasary per valentina gavau puokste kurioje buvo ir situ perliuku.puokstei artejant galui nuskyniau chrizantemos sakute,ykisau y zeme ir vualiaaa!saknys kuo puikiausios,bet tik saknys augalas dar ir dabar tik kokiu 9 ar10 cm aukscio,vienas stiebas jokios sakeles bat spalva sveikai zalia keli bet sveiki lapeliai ir jokio zieduko.geras ane ir taip nuo vasario (super)tai kada prazys :D
aura 2009-07-01, 18:07
labai geras straipsnis,bet kaip forma padaryti tai nelabai supratau (masto)
kai augalas jau gan nemazas tai jau manau nebeuztenka tik virsune nulauzti
Ugne 2009-05-28, 16:05
Labai issamu, aciu jums, dabar drasiai galesiu imtis chrizantemu prazydinimo(super)
Vilija 2009-05-28, 15:05
Labai grazios geles, auginame jau daugeli metu, sios geles ypatingos tuo, kad stebina nuostabiu spalvu ivairove ir nera sunkaii auginamos, tik svarbu nepamirsti kamset patresti(super)(laimingas)
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 31, penktadienis.
  Saulė teka 07:19, leidžiasi 16:45.
  Mėnulis teka 13:49, leidžiasi 23:54.
  Mėnulis Vandenyje. Priešpilnis 04.48.
  Benignas, Tautvilė, Liucilė.
  Helovinas (Helloween).
  Žiedų diena. Galima purenti dirvą, ravėti. Nepalanku sėti, sodinti, laistyti. Ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuos auginsite pavasarį. Grėbstykite lapus. Iš vandentiekio išleiskite vandenį. Balinkite medžius. Pasibaigus vegetacijai ir nukritus lapams, laikas prisipjauti šilauogių ūglių.
  Jei spalis miglotas, tai žiema su sniegu.

Apklausa

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082, faks. (8 5) 271 5435