Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Gėlynuose karaliauja lapai!

Esame įpratę, kad pačios gausiausios spalvų įvairovės gėlynai sukuriami iš skirtingų gėlių žiedų. Tad kartais prireikia gerai įsižiūrėti, kad suprastum, jog lyderiauja anaiptol ne jie, o lapai – įvairiausių sodrių spalvų ir ornamentuotų raštų. Gėlynas, sukurtas derinant vienų augalų išraiškingus lapus su 302 Found

Found

The document has moved here.

kitų augalų ryškiaspalviais žiedais, gniauš kvapą spalvų mirgėjimu.

Pagrindiniai gėlynų augalai

Dekoratyvinės kopūstų (Brassica oleracea) veislės – vienmetis augalas puošniais žaliais, raudonais ar gelsvais lapais. Įvairių veislių kopūstai gražiausi būna visiškai subrendę vasaros pabaigoje ir rudenį, išsilaiko net per šalnas. Tinka gėlynuose. Mėgsta saulėtą vietą ir pusiau pavėsį, drėgną, derlingą priemolį ar priesmėlį. Juos, kaip ir kitus kopūstus, mėgsta vikšrai, tad reikia purkšti nuo kenkėjų.

Begonija (Begonia) – daugiametis augalas įvairių spalvų žiedais. Mūsų sąlygomis ji nežiemoja, todėl gėlynuose auginama kaip vienmetė. Rudenį, kerams kiek apšalus, gumbus galima iškasti, apdžiovinti, laikyti vėsioje ir sausoje patalpoje dėžutėse su smėliu. Lauke augalas mėgsta saulėtą vietą ar pusiau pavėsį, trąšią dirvą. Dauginama gumbais, ūgliais ir sėklomis. Žydi nuo birželio iki šalnų.

Hibridinis margenis (Coleus x hybrida) – augalas dekoratyviais margais lapais. Pas mus dažniausiai vienmetis, bet žiemai galima persodinti į vazoną ir laikyti šviesioje, vėsioje patalpoje, rečiau liejant, netręšiant. Lauke mėgsta saulę ir pusiau pavėsį, nuo vėjų apsaugotą vietą, laidų vandeniui, drėgną ir derlingą juodžemį. Žydi mažais melsvais ir baltais žiedeliais. Dauginamas auginiais ir sėklomis. Gėlyne šis augalas gražiai užpildo tuščias vietas.

Hibridinė petunija (Petunia x hybrida) – daugiametis augalas, Lietuvoje auginamas kaip vienmetis. Žydi birželį–rugsėjį įvairių spalvų žiedais. Ši petunija dauginama sėklomis ir ūgliais. Auginama gėlynuose, kambariuose, balkonuose. Mėgsta saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą ir vandeniui laidžią priemolio ar priesmėlio dirvą, reguliarią drėgmę. Gausiau žydi nuolat šalinant peržydėjusius žiedus.

Indinė kana (Canna indica) – iš Indijos kilęs 50–200 cm aukščio augalas tamsiai žaliais, raudonais ar vyšniniais lapais. Žiedai geltoni, oranžiniai, raudoni. Žydi nuo liepos iki spalio. Mėgsta saulėtą, šiltą, nuo vėjų apsaugotą vietą ir trąšią, giliai įdirbtą drėgną dirvą. Indinė kana geriau augs patręšta arklių mėšlu. Sodintina gėlynuose, pakraščiuose. Dauginama šakniagumbiais ir sėklomis. Sėjinukai pražysta antrais metais. Rudenį, po pirmųjų šalnų, reikia iškasti, nupjauti stiebus ir per žiemą laikyti sausoje, vėsioje patalpoje, dėžutėse su smėliu.

Ricinmedis (Ricinus communis) – daugiametis augalas iš Afrikos, pas mus auginamas kaip vienmetis. Lapai dekoratyvūs, žali ar vyšniniai. Užauga 2–2,5 m aukščio. Žiedai smulkūs. Dygliuotuose vaisiuose bręsta sėklos. Visas augalas nuodingas, ypač į pupeles panašios sėklos. Mėgsta šviesą, šilumą, giliai įdirbtą, trąšią ir laidžią vandeniui dirvą. Tamsioje vietoje stiebai plonėja ir praranda spalvą. Gėlynuose ricinmedis labai dera su kanomis.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 26, pirmadienis.
  Saulė teka 07:16, leidžiasi 17:49.
  Mėnulis teka 13:16, leidžiasi 04:59.
  Mėnulis Vėžyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 23 d.
  Aleksandras, Aleksas, Aurimė, Izabelė, Jogintas, Sandra.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (svogūnus, krapus, salotas, išskyrus gūžines), augančias šildomame šiltnamyje ar ant palangės, laistyti kambarinius augalus. Tamsiame rūsyje ar sandėliuke želdinkite cikorijas žiemos stalui paįvairinti. Atrinkite stambesnius, neišsišakojusius šakniavaisius ir laikykite gilioje dėžutėje, smėlyje ar žemėje. Netinkama diena sėti vijoklinius augalus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082