Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Debesų medžiai: kas tai?

Figūrinis karpymas atsirado senovės Romoje. Jo esmė – suteikti medžiui, krūmui gražią formą. Ypač gražūs laisvai karpyti debesų medžiai. Jų formos apvalios, minkštos, o nevienodas paviršius išryškina lajos struktūrą. Tokie medžiai dažniausiai sodinami rytietiškuose soduose.

Stilinga figūra

Kas yra debesų medžiai? Tai medžiai, turintys vieną ar keletą pagrindinių stiebų su lapais šakų galuose ir apvalią, ovalią ar plokščią lają. Šitoks karpymas populiarus Rytuose. Jis būdingas tradiciniams japonų, kinų, tailandiečių sodams. Debesų medžiai dera ir prie neįpareigojančios laisvesnės aplinkos.
Rinkdamiesi pirmenybę teikite tokiam augalui, kurio kamienas kreivas, o šakos išsidėsčiusios neįprastai.
Šalia kitų krūmų, medžių, gyvatvorių karpyti spygliuočiai ir lapuočiai atrodo tarsi meniškos skulptūros. Šie kūriniai patrauklūs, todėl jiems parenkama ypatinga vieta. Labiausiai tinka kampeliai prie vartų, namo durų, takų. Augalas išlinkusiu stiebu puikiai derės prie tvenkinio arba upelio, žvyro sode.
Puošnaus debesų medžio neturi užstoti aukšti augalai. Po jo šakomis galima pasodinti kiliminių žolynų, kurie atstos žolę.

Karpant suteikiama forma

Medžiai ir krūmai sodinami į derlingą dirvą. Nuolatinis karpymas juos alina, todėl reikia papildomai tręšti. Forma augalams suteikiama karpant.
Pirmas būdas – ilgai trunkantis. Jeigu nutarėte pradėti nuo nulio ir eksperimentuoti kelerius ar net keliolika metų, pavasarį pasisodinkite visiškai negenėtų dvimečių augalų, kurie lengvai įsišaknys. Kitų metų pavasarį atlikite bazinį genėjimą. Jau pirmąją vasarą atsiras daug naujų ūglių. Pirmą kartą augalus stipriai apkarpykite vasaros viduryje arba kitų metų pavasarį. Po to dar keletą metų kiekvieną pavasarį ar vasarą reguliuokite lajos formą, dydį, tankumą.
Antras būdas – vidutiniškai ilgas. Jis yra pats populiariausias. Formuoti geriausia subrendusį augalą. Paieškokite tokio savo sode arba neformuoto sodinuko pasidairykite medelyne. Daugiakamienis augalas yra pats geriausias. Jei kamienas ir šakos kreivi, gumbuoti ar susisukę, o žievė graži, galite tikėtis įdomaus rezultato.
Išsirinkę, nusipirkę ir pasisodinę augalą pirmiausia išryškinkite kamieną. Nuo pagrindinio stiebo, kurį nusprendėte palikti, pašalinkite visą lapiją, mažas šakeles. Iškarpykite ir per tankias, silpnas, medelio formą gadinančias šonines šakeles. Tačiau palikite ūglius pagrindinių šakų galuose, nes vėliau jie virs plokščiais, rutuliškais ar kitokiais „debesėliais“.
Toliau augalas formuojamas naudojant tradicinę laisvojo figūrinio karpymo (angl. topiari) techniką. Šakos neturėtų augti lygiagrečiai, vienoje plokštumoje. Jas patrumpinkite, kad proporcingai smulkėtų viršūnės link. Šakas norima kryptimi lenkite naudodami storą vielą. Šis darbas atliekamas pavasarį. Greitai augančių augalų vielas per vasarą reikia pervynioti 1–2 kartus, kad neįaugtų į žievę. Prieš rudens šalčius jas nuimkite. Lenkti šakas galima ir aukštyn arba žemyn, pririšant virve prie kamieno ar šalia įsmeigto kuoliuko. Jauni smulkių šakelių ūgliai patrumpinami kasmet, kol dar nėra sumedėję.
Per kelerius metus kamieno ir šakų viršūnėse susidaro tankūs debesėliai. Jie dažniausiai būna asimetriški.
Debesų medžius reikia karpyti 1–2 kartus metuose – pavasarį ir vasarą.
Trečias būdas – spartusis. Medelyne įsigykite jau suformuotą augalą.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Lapkričio 15, ketvirtadienis.
  Saulė teka 07:50, leidžiasi 16:17.
  Mėnulis teka 13:57, leidžiasi 23:07.
  Mėnulis Vandenyje. Priešpilnis 16.54
  Albertas, Leopoldas, Vaidilas, Žadvydė.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima purenti dirvą, kalkinti. Baltinkite medžius. Jei pavasarį ketinate pasisodinti vaismedžių ar vaiskrūmių, iškaskite duobes. Į jas įberkite fosforo, kalio trąšų, medžio pelenų. Čia galėsite mesti ir lapus, organines atliekas – jos per žiemą suslūgs ir bus papildomas maisto medžiagų šaltinis. Nepalanku laistyti.
  Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082