Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  KURIAME GĖLYNĄ. Dirvos paruošimas naujoje vietoje

Su kastuvu darbuotis sode galima tik sušilus ir pradžiūvus žemei. Taigi dabar, vasarį, šiuos darbus tik įsivaizduokite ir suplanuokite. Iki balandžio pradžios dar laiko yra, taigi nusipirkite reikalingų daiktų, daigų ir pasiruošti naujam sezonui.

Ar lengva įdirbti naują plotą?

Dirbamoje žemėje, kur anksčiau buvo daržas ar stovėjo šiltnamis, gėlės gerai augs ir be papildomo paruošimo. Užteks žemę perkasti, įmaišyti kibirą kitą komposto ir galima sodinti.
Jeigu ten žaliavo veja, pirmiausia teks nukasti velėną. Ją galima panaudoti kitoje sodo vietoje, kur reikia žolės. Jei velėna nereikalinga, išpurtykite žemes ir sukraukite į komposto krūvą. Dabar įvertinkite žemę. Būsimo gėlyno viduryje iškaskite gilesnę nei 30 cm duobutę. Apžiūrėkite, koks gruntas. Po to atlikite laidumo testą: pripilkite duobutę vandens ir stebėkite, per kiek laiko susigers. Jei jis telkšos ilgiau nei pusvalandį – pavojinga. Reikės arba drenažo, arba sodinti drėgmę mėgstančias gėles.
Nenaudojamo ploto žemė gali būti įvairi. Vejai dažniausiai užpilamas 10–15 cm storio derlingas sluoksnis, o apačioje guli smėlis, priesmėlis, priemolis ar molis, retai durpžemis. Skurdžią žemę būtina pagerinti.
Giliai perkaskite būsimo gėlyno plotelį. Išrinkite akmenis, šaknis. Atvežkite geros žemės, ją paskleiskite ir giliai perkaskite. Ant viršaus vertėtų užpilti apie 10 cm komposto sluoksnį. Galima įmaišyti ir pavasarinių kompleksinių trąšų. Tada iki vasaros nereikės tręšti papildomai.
Nieko tokio, jei žemė būsimame gėlyne iškilusi aukščiau už sodo dirvą. Juk supurenta ji turi suslūgti. Uždenkite daržo plėvele ir palikite 2–3 savaitėms. Labai gerai, jei žemę sudrėkins stiprus balandžio lietus.
Kelios dienos iki gėlių sodinimo nuimkite daržo plėvelę ir pažiūrėkite, ar nepridygo piktžolių. Stambiąsias išraukite, o smulkias sunaikinkite negiliai sukasdami žemę. Prieš gėlių (ir kitų augalų) sodinimą herbicidų naudoti nepatartina.
Sunkiau įdirbti plotą, kuriame augo krūmai, piktžolės, būta šiukšlių. Išvalius jį, reikėtų bent vieną mėnesį palaukti ir įsitikinti, kad tikrai nieko neliko.

Ar gėlyne turi įsikurti tik nauji augalai?

Gėlyno sudėtis priklauso nuo jūsų sumanymo. Juk ne veltui žiemą braižėte planą ir rinkotės augalus. Dominuoti turėtų būti naujos rūšys arba veislės. Mažesnė dalis gali būti tokia kaip kitose sodo vietose. Seniau auginamos gėlės turėtų sudaryti kitokius derinius. Kitaip gėlynas neatrodys naujai! Tik simetriško plano soduose stengiamasi atkartoti kitų vietų detales.

Gal įmanomas kitoks seniai auginamų gėlių derinys naujoje vietoje?


Ši idėja visiškai įmanoma ir nesunkiai įgyvendinama. Gegužės pradžioje senuose gėlynuose iškaskite dalį augalų. Kerus padalinkite. Vieną dalį pasodinkite senoje vietoje, o kitą palikite naujam gėlynui. Surinkę visus norimus augalus, kuo įdomiau juos išdėstykite naujame plote, kad derinys būtų visiškai kitoks.

Ar visas gėles reikia pasodinti tą pačią dieną?

Smagu per vieną dieną užbaigti darbą ir vakare gėrėtis rezultatu. Vis dėlto skubėti nereikėtų. Jei neturite laiko arba nepavyko nusipirkti kelių gėlių, jų vietoje įsmeikite kuolelius, o plotelį pažymėkite vagele. Pasodinsite vėliau. Vazonuose augantys sodinukai gali palaukti savaitę kitą, tik nepamirškite laistyti.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 16, antradienis.
  Saulė teka 07:50, leidžiasi 18:18.
  Mėnulis teka 15:18, leidžiasi 23:14.
  Mėnulis Ožiaragyje. Priešpilnis 21.02
  Ambraziejus, Aurelija, Gutautas, Jadvyga, Margarita.
  Pasaulinė maisto diena. Boso diena.
  Šaknų diena. Galima sodinti medžius, krūmus, rauti šakniavaisius, kasti bulves, sandėliuoti prieskonines daržoves. Palanku kasti jurginų, kardelių, montbrečių, kanų svogūnus ir šakniastiebius. Sodinkite dekoratyvinius lapuočius. Į iškastas duobes jiems įberkite komposto ar mineralinių trąšų. Nesodinkite tos pačios grupės vaismedžių į anksčiau augusių vietą. Blogiausiu atveju sėklavaisinius – į kaulavaisinių vietą, ir atvirkščiai. Geriausią ir šilčiausią kampelį skirkite žieminėms obelims, vėlyvosioms kriaušėms. Netinkamas metas konservuoti derlių, genėti gyvatvores.
  Žalsvi atspindžiai saulei leidžiantis – giedras oras.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082