Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kokybiškas sodinukas – gausus derlius

Pavasaris – tai laikas, kai sodinate naujus sodo augalus, todėl parodose, mugėse ar medelynuose ieškote įvairių rūšių sodinukų. Planuodami pirkinius turite paskaičiuoti, kiek jų reikės. Juk negalima pasisodinti gausybės. Visiems augalams reikės tam tikrų augimo sąlygų. Jas sunkiau sudaryti mažuose sodeliuose. Juk gero derliaus negausite, jei augalai augs tankiai, šalia pastatų ar šiaurinėje sklypo dalyje.

Koks sodinukas kokybiškas?

Dažnai mugėse tenka matyti stambių 2–3 metų amžiaus sodinukų, kurie jau galėtų augti sode, bet vis dar laukia savo šeimininko. Pagalvokite, kodėl jie vis dar prekyvietėje? Gal rasite atsakymą, o jei ne – klauskite pardavėjo. Pasiaiškinkite, kaip turi atrodyti kokybiškas sodinukas. Svarbu žinoti, kodėl vieni tų pačių veislių sodinukai kainuoja pigiau, o kiti – brangiau.
Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų kokybė – labai svarbus veiksnys, lemiantis būsimo derliaus kokybę, kiekį, derėjimo pradžią ir sodo ilgaamžiškumą. Kita priežastis, dėl ko turite žinoti sodinukų standartus, jūsų laikas. Jo gali pritrūkti pigesnio, prasto augalo priežiūrai. Be to, sodininkas mėgėjas, įsigijęs prastos kokybės sodinuką, vargu ar žinos, kaip teisingai jį formuoti ir kaip ištaisyti augintojo padarytas klaidas.
Atkreipkite dėmesį į augalų paruošimą prekybai, jų fasavimą, išdėstymą ir žymėjimą. Kiekvienas sodinukas, kurį siūlo įsigyti patikimas augintojas, turi turėti etiketę. Joje nurodomas sertifikavimo įstaigos pavadinimas, augintojas ir jo registracijos numeris, botaninis augalo pavadinimas, veislė, poskiepis ir prekės rūšis.
Obelų ir kriaušių sodinukai parduodami vienmečiai ir dvimečiai. Vienmečiai, išauginti medelyne per vieną vegetacijos laikotarpį, gali turėti gerai išsidėsčiusias, horizontaliai augančias šakas arba jų neturėti. Nešakotus sodinukus būtina formuoti ir dar vienerius metus paauginti sode. Dvimečiai sodinukai medelyne auginami dvejus metus ir turi turėti reikiamą skaičių gerai suformuotų šakų.
Rinkdamiesi sodinuką atkreipkite dėmesį į jo kamieno būklę – žievės spalvą, įtrūkius ir žaizdas. Atidžiai apžiūrėkite, ar nėra kenkėjų. Jie dažnai žiemoja prisitvirtinę prie kamieno ar šakelių. Geriausia pirkti tokius augalus, kurių žievės spalva nepakitusi, nepažeista ir be įtrūkių. Jei yra pailgų gelsvai rusvų dėmių, augalas serga žievės liga.
Labai svarbus ir aukštis. Aukšti sodinukai mažiau atsparūs ligoms, prastai prigyja. Ūgliai ar šakos gali būti pašalę. Žemi sodinukai užauga dėl neteisingos priežiūros. Juos atgaivinti sudėtinga.
 


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 22, sekmadienis.
  Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:37.
  Mėnulis teka 16:56, leidžiasi 01:29.
  Mėnulis Šaulyje 13.12, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 19 d.
  Dalius, Magdalena, Marija, Mantilė
  Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti daržoves, vedančias vaisius virš žemės, vijoklinius augalus, sodinti braškių daigus, avietes, pjauti viską, kas greitai auga, naikinti kenkėjus, gyvenančius dirvos paviršiuje, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus (vaisius). Labai geras metas skiepyti vaismedžius akiavimo būdu. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Nuėmę ankstyvą derlių nelaikykite lysvių tuščių. Supurenkite dirvą ir pasėkite krapų, špinatų. Netinkama diena sėti ir pikuoti salotas, ravėti.
  Kai anksti vakare atsiranda rasa, reikia laukti gero oro.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082