Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »

Žvilgsnis į gėlių kraštą – Olandiją

  Spausdinti

Kelionė į Olandiją pačioje balandžio pabaigoje, kai mūsų krašto dar nelepina žaluma – nemažas malonumas. Keliaujant įspūdžiai palaipsniui auga: vis vešliau žaliuoja augmenija, vis gausesni gėlių žiedai ir sodresnės jų spalvos. Tačiau didžiausia atgaiva sielos laukia pasiekus tikslą – Olandiją, kurioje beribis žydėjimas pačiame įkarštyje.

 

Šalies pasididžiavimas – gėlės

Kaip ir daugelis lietuvių, išsiilgusių gamtos vešlumo ir žydėjimo, keliaujame išvysti garsųjį Keukenhofą, pasauliui žinomą kaip milžinišką svogūninių gėlių oazę, ir gėlių paradą, tradiciškai vinguriuojantį Olandijos miestelių gatvėmis. Tačiau ne mažiau domina gausiu asortimentu garsėjantys augalų prekybos centrai, grandiozinis gėlių aukcionas. Didelį įspūdį padaro net romantiški svogūninių laukai, puošiantys pagrindinius šalies kelius.

Užburiantis gėlių kraštas, kuriame net nerasi pavieniui parduodamų gėlių. Užsinorėjęs jų turėsi pirkti visą puokštelę, prie kurios pridedamas ir trąšų pakelis, pailginantis pamerktų gėlių gyvenimą. „Olandijoje yra įprasta parsinešti namo puokštę. Gėlės stovi labai ilgai, nevysta, dažnai net pabosta laikyti – juk jau norėtum pasimerkti naujų“, – pasakoja kelionės vadovė Monika.

Puikų klimatą, tinkantį augalams, ir senas apželdinimo tradicijas liudijo beveik prie kiekvieno olando namų augmenija pasipuošęs kiemelis: kabantys gėlių vazonėliai, spygliuočių kompozicijos ar kopiantys vijokliai.

Užsukę į Boskopo (Boskoop) miestelyje įsikūrusius sodo augalų centrus „Esveldo“ ir „Jan den Hertog“ radome gausią pasiūlą. Pastarasis labiausiai lankytojus vilioja savo itin gausiu nuostabių japoniškų sodų augalų asortimentu. Kaip tik balandžio pabaigoje jų žydėjimas pasiekia patį įkarštį. Kiek vėliau apsilankome augalų centre „De Bosrand Wassenaar“, jame renkamės daugiausia kambarinius augalus. Į aukcioną atvykstame vėlokai – nors dar ankstus rytas, darbas jau eina į pabaigą ir milžiniškos salės, prigrūstos gėlių vagonėlių, sparčiai tuštėja. Tačiau spėjame išvysti už uždarų durų, tačiau atvirais lankytojams langais, vykstantį aukcioną. „Paskelbta pradinė gėlės kaina gali tik kristi, o ne kilti, priešingai negu kituose aukcionuose“, – aiškina vadovė.

Keukenhofas – pavasarinis rojus

 

Keukenhofas – garsiausias Olandijos parkas, įkurtas visai šalia Lisse miestelio. Šie metai jubiliejiniai – parkas pažymėjo savo 60-ąjį gimtadienį. Be to, šių metų tema – 400 metų Niujorko jubiliejus, todėl galėjai išvysti dominuojančius amerikietiškus motyvus.


Planuotos keturios klaidžiojimų po svogūninių gėlių oazę valandos, iš pradžių pasirodžiusios gana ilgos, vos įkėlus koją į parką ima tirpte tirpti. Gėlių spalvos atima orientaciją ir priverčia užsimiršti – negailestingai lekiant laikui ir augant alkiui apžiūrėti kuo daugiau. Dažnai matai, kad ir vėl atsidūrei ten, iš kur atėjai. Tačiau save ramini – niekaip neįmanoma apeiti milžiniško 32 hektarų ploto, bent jau ne per 4 valandas.

 


Įspūdingos ekspozicijos ir mažučiuose paviljonuose – gausius įspūdžius galvoje palieka floristinės kompozicijos, interjero puošybos pavyzdžiai. Smalsią nosį įkiši ir į tulpių svogūnėlių prekybos vietas, kur būriuojasi godžiai katalogus vartantys lankytojai. Beje, pabandžius svogūnėlių nusipirkti lauktuvių, mums kantriai paaiškinama: užsisakykite ir atsiųsime rugsėjo mėnesį. Juk turbūt nenorite nusipirkti nekokybiškų pernykščių.
Gėlių svogūnėlius parkui tiekia daugiau kaip šimtas bendrovių augintojų. Juos nuo rugsėjo pabaigos iki pirmųjų šalnų sodina apie 30 sodininkų. Iš viso dviejų mėnesių trukmės reginiui sukurti reikia apie 7 000 000 svogūnėlių. Sodinimo būdas garantuoja nuolatinį žydėjimą – žiedai keičia vieni kitus. Tai reiškia, kad svogūnėliai sodinami vieni ant kitų, pavyzdžiui, giliausiai vėlai žydinčios tulpės, virš jų ankstyvosios, pačiame viršuje – krokai. Negana to, pasėjama daugiau kaip 6500 kg žolių sėklų, kad šalia žiedų jūros būtų galima gėrėtis ir šviežiais vejos ploteliais.


Pasaulyje šis parkas garsiausias tulpių ekspozicijomis. Jas geriausia apžiūrėti balandžio viduryje, kai žydi per 600 veislių augalų. Kovą lankytojai jau gali gėrėtis krokais, narcizais, o balandžio pabaigoje pasirodo hiacintai. Stiprų įspūdį sukelia ir orchidėjų, sakūrų, lelijų, azalijų, rododendrų deriniai.

Žydėjimą vainikuoja paradas

 

Ir, žinoma, garsusis gėlių paradas! Argi galėtum girtis buvęs Olandijoje, jei nebūtum matęs šio išskirtinio, gausias minias lankytojų sutraukiančio reginio? Pavasarinis gėlių paradas vainikuoja beprotišką Olandijos regionų svogūninių gėlių žydėjimą. Žiedų visoje šalyje balandžio mėnesį tiek daug, kad milžiniškos jų kompozicijos išties gali atrodyti visiškai natūralus ir suprantamas dalykas.

Šįkart gėlių figūros atrodė ne visai fantastinės, o tarsi kažką primenančios. „Garsios knygos“ – pasirodo, tokia šių metų gėlių parado tema.

Iškilminga gėlių procesija iš 20 didelių vežimų ir daugiau kaip 30 puošnių mašinų, įvairios teatralizuotos eisenos ir orkestrai nukeliavo savo tradicinį 40 km atstumą pagrindiniais svogūninių gėlių auginimo keliais nuo Nordvijko iki Harlemo. Atvykę į Harlemą randame dalyvius, jau baigusius savo žygį. Visi jie išsirikiavę, todėl kiekvieną figūrą galima ne tik apžiūrėti iš arti, bet ir iki soties fotografuotis šalimais ar prilindus artyn įkvėpti žiedų kvapo.

Puikia gėlių ekspozicija smalsūs žiūrovai grožėjosi kelias dienas, mat galėjo stebėti ne tik vienos dienos eiseną, bet ir kūrimo procesą.

Po dienos žygio gėlių parado dekoracijos sustatytos, kad smalsūs žiūrovai jas galėtų apžiūrėti.

 

Indrė Vozgirdaitė
I. Vozgirdaitės (8) nuotr.


Šiandien

  Lapkričio 20, antradienis.
  Saulė teka 07:59, leidžiasi 16:09.
  Mėnulis teka 15:33, leidžiasi 03:50.
  Mėnulis Avine, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Feliksas, Jovydas, Vaidvilė.
  Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, rinkti derlių, šaldyti vaisius, daržoves, rinkti vaistinius augalus. Rinkite šaltalankių, šermukšnių vaisius. Sukausčius dirvą gruodui, pamulčiuokite svogūnines, kitas daugiametes gėles. Jei nepasodinote žieminių česnakų, kuo greičiau tai padarykite. Iš karto juos užpilkite 5–7 cm storio durpių, pjuvenų ar medžių lapų sluoksniu. Nepalanku tręšti, pradėti džiovinti vaisius, prieskonines žoleles.
  Rudenį nakties metai, o dienos sprindis.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082