Daržas

  Arbūzas tavo darže - svajonė ar tikrovė?

Sultingus, traškius, gaivius arbūzus mėgstame daugelis. Tačiau ar įmanoma, mūsų klimato sąlygomis, šiuos žalius milžinus užsiauginti savo darže, lauke? Pasirodo tikrai įmanoma, tik reikia žinoti kaip. Štai pagrindiniai patarimai:

Arbūzų sėjimas

Sėjimui imamos sveikiausių ir saldžiausių vaisių sėklos.
Balandžio pabaigoje - gegužės pirmosiomis dienomis sėklas užmerkite kalio permanganato tirpale. Po paros tirpalą nupilkite ir perplaukite virintu drungnu vandeniu. Uždenkite sėklas šlapia medžiagos skiaute ir palikite dygti ne žemesnėje kaip +20° C temperatūroje. Būkite kantrūs - vieni daigeliai pasirodo po kelių dienų, kiti - po dviejų savaičių ar net dar vėliau. Todėl, kasdien perplaudami arbūzus dengiančią skiautelę, atrinkite dygstančias sėklas ir sodinkite į vazonėlius.
Žemė vazonėliuose turi būti puri, nesukritusi. Geriausiai tinka daržo žemės - lapinės ir durpių mišinys.

Sodinimas į lauką

Gegužės paskutinėmis - birželio pirmosiomis dienomis, kai jau išaugę 2-3 tikrieji arbūzų lapai, sodinkite daigus į lauką, bet būtinai sulaukite tikrojo pastovaus atšilimo, nebijodami, kad jie peraugs. Augimvietė turi būti apsaugota nuo šiaurinio vėjo, šilta. Sodinti reikia į 1,2 m pločio ežios vidurį 1,5 m atstumais, ne tankiau. Jeigu daigus susodinsite per tankiai, užaugę vaisiai bus nedideli. Žemė turi būti puri: tinka smėlis, juodžemis, priemolis, bet ne durpinė, ne molis. Durpinėje žemėje augančius arbūzus puola ligos ir jie gali sunykti.
Prieš suariant ežias, rekomenduojama pabarstyti jas trąšų mišiniu: 1 dalis amonio salietros, 2 dalys superfosfato ir 1 dalis kalio sulfato.

Kaip ši daržovė prižiūrima

Žemę, kurioje auga arbūzai, ravėkite ir purenkite. Šakų skabyti nereikia, tik į tarpežius tįstančias virkščias permeskite į ežios vidurį.
Laistykite, tik tuomet jei labai sausa, bet ne dažniau kaip kartą per savaitę. Arbūzai nepakenčia kasdieninio laistymo. Laistant stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes tuomet arbūzus gali pradėti pulti grybinės ligos.

Derliaus nuėmimas

Patyrę arbūzų augintojai pastebi, kad jei gerai auga agurkai, tai tais pačiais metais ir lauke auginami arbūzai užaugs. Arbūzus taip pat galima auginti ir šiltnamyje ar inspektuose, kur jie paprastai gerai auga ir dera bet kuriais metais.
Pirmieji vaisiai prinoksta ne anksčiau kaip liepos viduryje ar pabaigoje. Pagrindinis derliuus sunoksta rugpjūtį. Vienas daigas dažniausiai išaugina 1, kartais 2-3 vaisius. Jie gali sverti nuo 1 iki 7 kg.
Sunokimo laipsnis nustamomas pabeldžiant ar sprigtelint. Sunokusių vaisių daug duslesnis garsas, o žalių skambesnis. Sunokusių vaisių apačia gelsva, o žalių balta.
Rudenį, pašalus ar nudžiūvus lapams, nesunokusius užaugusius arbūzus galima baigti nokinti šiltoje sausoje patalpoje (šaltoje supūva).


    Daugiau straipsnių
Komentarai
1 - 2 - 3 - Kitas»
Bitė 2014-08-17, 14:55
As šiais metais pasodinau i vazonelius kelis arbuzus tik buvo bėda kad jiems nepatinka persodinimas ir jie man beveik suniko. Bet mes su tėvais padarėm mini šiltnamiuka ir jie atsigavo tik gaila kad tik katik pradejo auginti vaisius tai nezinau ar spes užaugti! :) :D
gvidas 2014-07-08, 10:51
kiek laiko jie auga.
Sodo spalvos 2014-06-04, 15:51
Tinka, jei jos juodos, pilnai subrendusios. Sėjimui imamos sveikiausių ir saldžiausių vaisių sėklos.
gvidas 2014-06-01, 10:58
norejau paklausti ar tinka seklos nupirktas arbuzas ir jo seklas isemus ar galima seti tas seklas.
Daiva 2014-04-08, 16:26
Laba diena Kęstai,
Labai norėčiau pabandyti auginti arbūzus savo darže. Kaip galėčiau iš Jūsų įsigyti sėklų?
Vita 2013-08-21, 07:49
Perskaičiau straipsnį ir netekau žado. Šis straipsnelis - tai 1999 m. spalio mėn. "Sodo spalvose" išspausdinto žusnalisčių Airidos Dzimidavičiūtės ir Rūtos Beltienės sutrumpinta versija (beje, net pavadinimas nepakeistas). Tačiau sutrumpinta labai "išradingai" - nubraukta straipsnio pradžia, kur aprašoma, kaip žurnalistės lankosi pas selekcininką Konstantiną Nedzvecką, kuris nuo 1983 m. užsiima arbūzų selekcija ir yra išvedęs Lietuvoje derančių arbūzų veislę. Labai keista internetinio žurnalo pozicija - perspausdinti senus straipsnius, pateikiant iškreiptą informaciją.
Deja, bet jūs neužsiauginsit savo darže taip paprastai arbūzo (nebent kumščio dydžio), išėmę sėklų iš pirkto MAXIMOJE. Jeigu tai būtų taip paprasta, Lietuva jau seniai eksportuotų arbūzus į Graikiją:)
Banditas 2013-03-02, 18:27
Susigundžiau ir aš; pernai iš MAXIMOS arbūzo išgrandžiau kokius 200 sėklų, tai dabar jau vazonėliuose daigai kokių 8 cm kyšo. Bandysiu gegužę sodinti tiesiai į daržą ir pridengti - tam ir esu banditas, kad bandyčiau. Pasikliausiu čia visų komentatorių išmintimi ir pabandysiu visus įmanomus variantus; šiltnamyje, pavėsyje, saulėkaitoje ir ant šiukšlyno, - rudenį parašysiu, kur ir kas užaugo.
Šiaip tai kažkaip nesitiki, kad Lietuvoje galima iki 10 kg arbūzą užauginti ir dar prinokinti, na, bet laikas parodys, manau interyje greitai atsiras ARBŪZISTŲ SAITAS, tuomet ten ir foto bus galima pamatyti.
Sėkmės, Arbūzdraugiai !
Vygantas K. 2012-05-16, 14:50
As bandziau augint siltnami, ilgis buvo pirmin ir atgal :D pilna ziedu bet neivieno arbuzo. Draugas net tuos patcius isaugino nebloga, pats arbuzo daigas buvo neilgas nes numinde =]
Rimantas 2012-03-14, 21:29
Sveikas Kęstai, kaip ten reikalai su Tavo šauniųjų arbūzų sėklų dalinimu? ;]
Kęstas 2011-10-31, 20:47
Jau ketvirti metai mano darže lauke užauga arbūzai. Aš juos kankinu kasmet vis labiau. Šiemet pasėjau tiesiai į žemę tuo pačiu metu kaip agurkus. Pridygo tiek, kad visiems norintiems pabandyti juos auginti pažistamiems užteko. Vasarą piktžoles apskabiau iki arbūzų aukščio, visai nelaisčiau. Derlius buvo mažesnis nei užpernai.Ir didžiausias tik 3.2kg. (užpernai-8kg.) Bet po tokios " selekcijos" tikiuosi mano aqrbūzai Lietuvoje jausis kaip tėvynėje.
Jau 7 metai naudoju sėklas tik iš savo užaugintų arbūzų.
Parašyti nusprendžiau tik todėl, kad kaip tik baigiu valgyti vieną labai skanų arbūzą. O pavasarį dalinsiu sėklas norintiems.
da 2011-09-24, 14:22
as vienais metais auginau. Tai primezge daug.. nezinojau kad reikia nebeleist zydet kai uzmezga pakankamai vaisiu.. nes tada neaugina dideliu arbuzu. Zodziu uzsiauginau as viena kokiu 3-4 kg.
sandra 2011-09-13, 11:25
Sveiki.Pasodinau vasar seklas is arbuzo i vazona ir eme augti.Siuo metu zydi. Norejau paklausti, tikriausiai atsalus, kuomet nebebus saule tokia kaitri jie nuvys ar ne?imanoma man juos namu salygomis uzauginti?:)beje ir melionai taip pat tokia pat istorija is seklos vazone uzaugo, siuo metu taip pat zydi, tai kadangi visi cia esantys esate geri sodininkai gal kokiu patarimu duosite?(super)(valio)
vaidinis 2011-09-05, 10:43
kaip siemet derlius? butu idomu isgirst!!i pas mane nieko gero :((( nespejo uzaugti :((
L.P 2011-08-16, 14:03
Po paros tirpalą nupilkite ir perplaukite virintu drungnu vandeniu. Kaip suprast? Ar seklas perplauti ar ta tirpala?:)
Justina 2011-06-21, 16:41
As Maltoj gyvenu, nieko nesitikedama ikisau kelias seklas i vazoneli. Bet kokiu greiciu sudygo, net baisu, atrodo, valandomis auga. Vienas jau 20 cm dydzio, kokius 5 lapus turi, ir cia per kokias pora savaiciu. Kazin kada reiks i didesni vazona perkelt?
Ugnė 2011-05-31, 21:25
Pasodinau tuos arbūzus į daržą tankokai, ir netoli melionų. Man juos persodint patariate?:)
Andrius 2011-05-16, 19:50
As jau pirmuosius 80 daigeliu perkeliau i lauka po pleve, dar siek tiek pasiltes ir plevele dings :) reikes ir likusiem jau ruosti vietele.
KaRaLiUs 2011-05-08, 12:06
Pas mane is niekur nieko arbuzas citrinoje atsirado kilo didzio buvo tai prapjovem ji ir nieko neradom skanaus reiskia reikejo prinokinti ji (masto) xD (laimingas)
Jurgita 2011-05-04, 18:52
(hi)Balandžio pabaigoje pasėjau sėklas, vienas i lovelį, kitas 5 į atskirus mažus indelius, net vieno daigo nesulaukiu lovelyje iki dabar. O visuose indeliuose per 1,5 savaitės pasirodė daigeliai:D Ir kame čia reikalas(masto) toliau klausysiu jūsų patarimų ir auginsiu lauke(ok)
arbuzas 2011-03-12, 14:49
pas mane buvo uzauges abuziukas kaip kumstis bet supuvu nes nesirupinau dabar turiu pasisejes labai greit izdigo pasakisiu paslapti su arbuzai reike sneketis juos girti as tai galvojau kad nesamone bet ismeginau irveike(keista):):):):):):)
1 - 2 - 3 - Kitas»
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Darzas-431-Arbuzas_tavo_darze___svajone_ar_tikrove