Sodas

   Kodėl nyksta kriaušės?

Mūsų soduose kriaušių ligos ir kenkėjai padaro daug žalos. Kaip juos atpažinti? Kaip išgelbėti vaismedžius? Kokius apsaugos būdus taikyti ir kokias priemones naudoti?

Dažniausi kenkėjai

Raudonosios sodinės erkutės (Panonychus ulmi Koch.) pažeisti lapai pašviesėja, įgauna bronzinį atspalvį. Vėliau gali nudžiūti ir nukristi. Kenkėjas pažeidžia jaunus lapus pavasarį ir minta jų sultimis.
Šios erkės kiaušinėliai yra raudonos spalvos. Lervos ritasi, kai aplinkos oro temperatūra pasiekia 10 °C. Per metus gali išsivystyti iki 10 kartų. Joms palankūs sausi ir šilti orai.
Ant kriaušinės erkutės (Eriophyes pyri Pgst.) pažeistų lapų susiformuoja šviesiai žalios pūslelės (gumbeliai). Jie įgauna rausvą spalvą, vėliau pajuosta.
Erkutės žiemoja po pumpurų žvynais. Pavasarį jos pumpuruose deda kiaušinėlius. Išsiritusios lervos, vėliau nimfos maitinasi lapų sultimis. Per vegetaciją išsivysto trys kartos.
Rudieji kriaušiniai amarai (Anuraphis subterranea Walk.) lapus pažeidžia pavasarį. Šie kenkėjai minta sultimis. Pažeisti lapai pasidengia lipniomis medžiagomis, ant jų plinta grybai. Pažeistos augalo dalys pajuoduoja.
Kiaušinėliai žiemoja ant šakelių. Vėliau amarai dauginasi partenogenetiškai. Išsivysto keletas generacijų. Palankios plisti sąlygos - šilti orai vegetacijos metu ir nešaltos žiemos.

Pagrindinės ligos

Šių vaismedžių ligos yra infekcinės ir bakterinės ar virusinės kilmės. Neinfekcinės ligos atsiranda dėl nepalankių aplinkos ar augimo sąlygų.
Kriaušių rauplių (Venturia pirina (Bref.) Aderh.) požymiai pastebimi ant apatinės lapų pusės, ūglių ir vaisių. Ant lapų išryškėja dėmės su žaliai juodu apnašu. Sutrūkinėja pažeistų ūglių žievė, jos plyšeliuose formuojasi konidijos. Ant vaisių susidaro juodos, aksominės, apskritos, susiliejančios dėmės. Grybas žiemoja ant šakelių ir nukritusių lapų.
Palankios ligai plisti sąlygos susidaro lietingomis vasaromis.
Rudasis vaisių puvinys (Monilia fructigena (Aderh. Et Ruhl) Honey.) pažeidžia žiedus, lapus, ūglius ir vaisius. Ant vaisiaus susiformuoja nedidelė ruda, apskrita, įdubusi dėmelė. Vėliau atsiranda puvinys, kuris apima visą kriaušę.
Ligą platina vėjas, lietus ar vabzdžiai. Palankios sąlygos grybui plisti - aukšta temperatūra ir didelė santykinė aplinkos drėgmė.
Kriaušių rūdys (Gymnosporangium sabinae (Dicks.) Wint.). Lapų viršutinėje pusėje susiformuoja apskritos geltonai oranžinės dėmelės, o apatinėje - oranžiniai speneliai (ecidiosporų telkiniai).
Liga plinta vasaros viduryje, kai šilta ir drėgna. Ypač pažeidžia senesnius, sutankėjusiais vainikais vaismedžius.

Apsaugos priemonės

Ligos ir kenkėjai dažnai sumažina derlių sode. Pažeisti kriaušių vaisiai pūva, netenka prekinės išvaizdos, blogai laikosi. Gali žūti ir patys augalai.
Įvairiems sodo augalams kenkia gana skirtingi kenkėjai ir ligos, todėl būtina taikyti visą apsaugos priemonių sistemą. Labai svarbu žinoti ligų ir kenkėjų plitimo sode laiką, pažinti juos, tačiau ne visi gali tai padaryti. Todėl būtina kreiptis į specialistus, kurie teikia rekomendacijas ir nurodo, kaip apsaugoti augalus nuo galimos žalos.

Įsigydami augalus įsitikinkite:

1. Ar augalai pakankamai atsparūs pagrindinėms ligoms (rauplėms, lapų dėmėtligėms, puviniams, rūdims, deguliams ir kt.) ir kenkėjams (serbentinėms erkutėms, nematodams, voratinklinėms erkėms, amarams ir kt.).
2. Ar sodmenų pardavėjas turi leidimą dauginti ir platinti sodinamąją medžiagą.
3. Ar sodmenys atitinka standarte numatytus kokybės reikalavimus (aukštis, šakų skaičius, šaknys, etiketės).
4. Ar sodmenys nepažeisti mechaniškai.
Šios prevencinės priemonės iš dalies apsaugos augalus jau pirmaisiais metais, leis jiems ruoštis derliui vėliau.

Agrotechninės priemonės taip pat mažina derliaus nuostolius. Tai piktžolių naikinimas sode ir šalia jo (čia žiemoja dauguma kenkėjų ir ligų), tinkama ir laiku atliekama vaismedžių ir uogakrūmių priežiūra (pomedžių ir tarpueilių purenimas, sodinimo atstumai, genėjimas ir tręšimas).
Nors cheminių priemonių mažai naudojama prižiūrint sodo augalus, tačiau esant nepalankioms sąlygoms jų prireikia. Jas reikėtų naudoti saikingai.

Kokias chemines priemones gali naudoti sodininkai mėgėjai savo soduose, nurodo Valstybinės augalų apsaugos tarnybos (VAAT) individualaus naudojimo augalų apsaugos priemonių sąrašas (žr. http://www.vaat.lt). Kiekvienais metais ši tarnyba patikslina pesticidų sąrašus ir teikia juos vartotojams. Cheminės priemonės, rekomenduojamos sodininkams mėgėjams, yra mažiau pavojingos aplinkai ir žmogui. Vaisiuose jų likučių lieka mažiau (greičiau suskyla).
    Daugiau straipsnių
Komentarai
Vaida 2011-06-03, 11:50
Negaliu ramiai žiūrėt į sodą... Kriaušių vos užsimezgę vaisiai pūva... Ką daryt? Obelys taip pat, amarų apniktos.
Vika 2008-12-04, 13:12
(super)
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Sodas-231-_Kodel_nyksta_kriauses