Sodas

  Juodieji sodo perlai

Užsukusiam svečiui aviečių gali pasiūlyti beveik kiekvienas sodininkas, o štai gervuogių – tik vienas kitas. Visai be reikalo į šiuos augalus nekreipiame dėmesio. Jų vaisiuose gausu vitaminų B1, B2, C, PP, K, karotino, cukrų, organinių rūgščių, pektinų, rauginių ir dažinių medžiagų, kalio, geležies. Lapuose randama flavonoidų, fitoncidų, rauginių medžiagų.
 
Nors kultūrinių gervuogių pasiūla nemaža, tačiau Lietuvoje žinovai rekomenduoja auginti tik atsparias šalčiui veisles. Net ir gamtoje paplitę rūšiniai augalai nenukenčia tik tokiu atveju, kai žiemoja po storu sniego patalu. Pietų Lietuvoje ir pajūryje, kur klimatas šiltesnis ir švelnesnis, galima mėginti auginti ir šalčiui jautresnes veisles. Galbūt jos prisitaikys prie naujų sąlygų ir rūpestingai prižiūrimos visai neblogai derės.
 
Sėkmės paslaptis – šilta vieta 
 
*Gervuoges rekomenduojama sodinti šiltoje, saulėtoje vietoje, apsaugotoje nuo žvarbių vėjų. Ypač tinka rami užuovėja.

*Geriausiai šie augalai auga ir dera silpnai rūgščioje (6,0–6,5) derlingoje dirvoje, ypač humusingame priemolyje. Prieš sodinimą galima įmaišyti kompleksinių mineralinių trąšų.

*Kadangi mūsų krašte žiemos yra permainingos, sodinti gervuoges geriausia pavasarį. Jei sodinukų gausite rudenį, pasodinę juos užberkite 10–15 cm durpių sluoksniu, kad žiemą neapšaltų.

*Augalai sodinami į maždaug 50 cm gylio duobes. Pasodinti nukerpami – paliekami apie 25 cm ilgio.

*Kurį laiką gali šie augalai gali pakentėti be vandens, tačiau užlieti vandens (net ir labai trumpai) stipriai nukenčia. Be to, šaknys neturi mirkti.

*Dirvą aplink augalus verta uždengti agroplėvele. Ji trukdo augti piktžolėms, bet praleidžia kritulių vandenį. Ant viršaus galima užberti medžių žievės.

*Gervuogės tręšiamos saikingai. Ypač nemėgsta azoto pertekliaus. Kai šios medžiagos dirvoje per daug, krūmai greitai sutankėja, ūgliai sparčiai auga, susilpnėja atsparumas.

*Jei vasara sausringa, krūmelius reikia laistyti.

*Kadangi augalai, ypač šalčiui jautrių veislių ar pasodinti rudenį, bijo žvarbių vėjų, žiemos pradžioje juos reikia apipilti durpėmis, žeme, apkloti šiaudais ar eglišakėmis. Danga nuimama ankstyvą pavasarį. Ilgi atšilimai žiemą arba per ilgai palikta danga gali pakenkti ūgliams ir pumpurams. Jei gervuogės sodinamos rudenį, jas reikia apsaugoti nuo šalčių.

*Perkelti į naują vietą suaugę augalai prigyja sunkiai, nes didžiosios šaknys pasislėpusios giliai žemėje ir iškasant jas lengva pažeisti.

*Šaknų atžalas galima šalinti ir pavasarį, ir rudenį.

*Gervuogės yra dekoratyvūs savidulkiai augalai. Nuo vėlyvo pavasario iki rudens vidurio akį traukia gražūs žiedai, kuriuos mielai lanko bitės, vaisiai ir lapai.

*Kenkėjai ir ligos šiuos augalus puola retai.
 
Kazys Antanaitis
    Daugiau straipsnių
Komentarai
egle 2012-02-26, 16:17
aciu tikrai padejo tekstas apie gervoges
Kristina 2011-06-29, 12:31
O kaip jas žiemai dengti? Pas mane praitais metais uogas jau normaliai vedė, viskas liuks buvo. O šiemet pašalo ir pavasarį vos vos ūgliukusi iš naujo leist pradėjo. Dabar jau vėl kokio metro aukščio, tai va mąstau kaip žiemai jas uždengt reikės? Juk 1 m. aukščio šieno kupetos nesukrausi :) kas ką patars gal? (masto)
Ramunei 2011-05-04, 00:54
Bedygles yra daug jautresnes salciams. Galvojau isigyti, bet kai paskaiciau apie lepuma, nusprendziau, kad iprastos man geriausios. Ziemai uzmetu eglisakiu, nes karta kiskiai buvo smargiai nugrauze:) Dera puikiai, israviu karta per metus, pavasari uzmetu komposto. Kasmet iskasu apie 100 vnt. ir atiduodu kam nors. SKANU IR VERTINGA!
Paulina 2010-12-09, 11:39
Šiemet bandėm vieną krūmą auginti, bet uogyčių dar nenokino. pasidžiaugėm tuo, kad prigijo, augo, lapojo. Tikimės kitąmet ir uogų paskanauti.
Ramunė 2010-12-08, 17:37
Labai skanios uogos, planuojam auginti bedygles gervuoges, gal kitąmet jau pavyks jų užsiveisti :)
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti
Nuoroda į puslapį: www.sodospalvos.lt/Sodas-730-Juodieji_sodo_perlai